Pse Berisha i duhet Ballkanit edhe këtë dekadë

Një nga simpatizantët më të mëdhenj të liderit opozitar shqiptar Edi Rama, ish-ambasadori amerikan Withers, jo një herë, por shumë herë, në takime private dhe publike me gazetarët shqiptarë kishte shprehur një shqetësim, sërish dashamirës, por të vërtetë në lidhje me figurën e liderit opozitar shqiptar Rama. Shqetësimi i Withers-it përmblidhej në faktin se Rama nuk kishte dimensionin e një lideri rajonal, ishte më shumë i përfshirë në çështjet e brendshme lokale, duke aluduar në të njëjtën kohë se Rama kishte pak njohuri politike mbi rajonin dhe posaçërisht mbi Kosovën dhe Maqedoninë. Withers atëbotë ishte shprehur fjalë për fjalë: “Uashingtoni nuk e ka akoma të qartë çfarë pikëpamjesh ka Rama mbi Kosovën apo Maqedoninë”.

Edhe pse atë periudhë Rama ishte njëherësh dhe kryetar Bashkie dhe kryetar Partie dhe shpeshherë, jo për faj të tij, pozicioni i parë merrte më shumë peshë se pozicioni i dytë, druaj se edhe sot, kur ai është eskluzivisht një lider opozite, mund të përballojë qoftë dhe një drekë punë me liderë ballkanikë apo dhe më gjerë, ku të diskutojë për rajonin, të japë zgjidhje politike, madje dhe të rrezatojë kulturë politike mbi çështje politike rajonale. Gjithë këtë dekadë, sërish ndoshta jo për faj të tij, ai dhe për shkak se ka qenë kryetar bashkie për më shumë se një dekadë, është investuar, në gjithë kuptimin e mirë të fjalës, krejtësisht dhe thellësisht në çështje lokale, madje inaugurimet e tepruara, qoftë të mbjelljes së një pemë në kryeqytet, apo inaugurimi i një rruge prej 200 metrash, apo prerja me sëpatë në dorë që mund t’i ketë bërë një peme vetë ai, ia kanë shtuar akoma më shumë këtë imazh, të një lideri ekstravagant, me mungesë të theksuar të interesit politik për rajonin dhe më gjerë.

Këtë mungesë interesi Rama ka vazhduar ta dëshmojë, madje dhe ta reflektojë në Partinë Socialiste, ku deklaratat për çështjet rajonale apo dhe më gjerë janë më të pakta se LSI, e një partie me katër deputetë,  për shembull, më të pakta se PDIU, vetëkuptohet më të pakta se Partia e Re e Kreshnik Spahiut. Për të mos kujtuar këtu dhe gafa të tilla si letra dërguar Haradinajt, që ndodhej në burg, që edhe pse mund të mos jenë përgjegjësi personale e Ramës, por e kabinetit të tij, dëshmojnë neglizhencën e tij mbi këto aspekte.

Vetë eksponentë të PS-së pranojnë se dhe ato dalje të pakta publike me deklarata mbi rajonin më shumë kanë qenë të iniciuara nga vetë këta eksponentë si një refleks i vjetër i mbetur nga PS-ja e Nanos, sesa iniciativa personale të Ramës si lider. Ramës i mungon ky lloj stofi politikani rajonal, madje ai as nuk bën përpjekje për ta rikuperuar këtë minus jo të vogël, që disa politologë mendojnë se mund të jetë dhe i lindur. Këtë lloj stofi e gjen lehtësisht në lider partish më të vogla se PS-ja. E gjen lehtësisht te Ilir Meta, i cili jo thjesht lexon, informohet për çdo ngjarje në rajon, pavarësisht çfarë pozicioni ka për momentin. E gjeje te Fatos Nano, pavarësisht nga indiferenca karakteristike për çdo gjë, por që i mahniste liderët rajonalë dhe botërorë me kulturën e gjerë mbi çdo çështje globale.

Ndërkohë, te Berisha, ky lloj stofi është me tepri, dhe e kalon rajonin: Berisha interesohet dhe për Sirinë apo dhe Indinë, që Ramës mund t’i duken si dy vende UFO.

Ballkani sot ndodhet në një situatë delikate. Delikate, sepse ndryshe nga shumë herë të tjera, asgjë nuk dihet dhe çdo gjë është e paparashikueshme dhe me gjasa për të zgjatur gjithashtu në një kohë të paparashikueshme. Fatkeqësisht apo fatmirësisht, tensione po ndodhin kryesisht në ato zona të banuara me shqiptarë. Dhe për vetë Perëndimin dhe ShBA-në situata nuk është thjesht delikate e shpërthyese, por është në të njëjtën kohë dhe eksperimentale dhe e mbushur me enigma. Gjithkush e ka të vështirë të thotë apo të parashikojë se ç’do të ndodhë me Veriun e Kosovës. Maqedonia është si një shalqi i çarë, që tashmë po i bien edhe farat dhe sërish askush nuk mund ta dijë se ku do shpërndahen këto fara. Në këtë periudhë do ishte një luks i madh për perëndimin dhe ShBA-në, që në Tiranë, në të ashtuquajturën toka amë dhe zemra e shqiptarisë shtatëmilionëshe, të vinte një lider deri diku eksperimental në këtë kontekst, si Edi Rama, për të cilin jo vetëm siç thoshte Withers “Uashingtoni nuk di asgjë çfarë mendon për Kosovën apo Maqedoninë”, por pasi, mbi të gjitha, ka shumë pak influencë për të mos thënë aspak mbi liderët aktualë shqiptarë në rajon, sepse dhe marrëdhëniet personale që ka vendosur me këta liderë, në të shumtën e rasteve nuk i ka vendosur vetë, por nëpërmjet sekserëve mediatikë.

Në këtë situatë shpërthyese në rajon dhe veçanërisht në trevat shqiptare Uashingtoni dhe Brukseli, në rast se do i duhet ndërhyrja e të Parit të Shqipërisë për të zbutur gjakrat në Maqedoni, nuk e di a do e dëgjojë Ali Ahmeti apo Menduh Thaçi Edi Ramën, në qoftë se ky do jetë Kryeministër i Shqipërisë më 2013. Nuk di nëse do ia dëgjojë fjalën Thaçi në Kosovë, apo Haradinaj e kështu me radhë. Në këto kushte, siguresat e liderit Rama për rajonin janë tejet të dobëta. Nuk e them dot nëse Edi Rama i duhet apo nuk i duhet Shqipërisë më 2013, por Brukselit dhe Uashingtonit them se jo. Sërish e theksoj, jo për faj të Ramës si politikan shqiptar Shqipërie, po për “faj” të Ramës si model politikani aspak rajonal.

Ndërkohë që në këtë kontekst, Rama për Brukselin e për Uashingtonin, ka shumë zgavra, shumë të panjohura dhe në të njëjtën kohë me një peshë rajonale të pamatshme për ta në peshoren e zhvillimeve ballkanike, Berishës, dhe për shkak të një kohe të gjatë si politikan, ia dinë dhe Kilogramët Politikë në Peshoren Ballkanike dhe Masën e Kostumit dhe pluset dhe minuset, ia kanë lexuar me kohë edhe dritën, edhe errësirën. Dhe për më tepër, pas vitit 1997 kanë një partneritet më shumë se të besueshëm që përfundoi, përveç të tjerave, dhe me anëtarësimin në NATO. Brukseli dhe Uashingtoni e kanë shumë të qartë se Berisha mund të luajë me liderët shqiptarë në Maqedoni, siç luajti më 1994; mund të luajë më liderët e Kosovës, siç ka bërë rëndom dhe, ai që luan, dëshmon se është i vetmi që edhe mund t’i qetësojë, është i vetmi që, thënë troç dhe shqip, mund t’i merret në konsideratë dhe fjala. Sepse, ndryshe nga Rama, Berisha jo vetëm për shkak të të qenit për një kohë të gjatë në majën e shtetit, jo vetëm sepse ndryshe nga Rama, kontaktet personale me liderët shqiptarë në rajon nuk i ka vendosur nëpërmjet sekserëve mediatikë, por vetë si Presidenti i parë i Shqipërisë Postkomuniste, duke i zhvilluar më pas qoftë dhe mes përplasjesh, pajtimesh, konsultimesh e dëgjimesh, për të ardhur në këtë pikë pas 20 vjetësh, kur, dua apo nuk dua unë, duan apo nuk duan disa të tjerë, Berisha konsiderohet “de fakto”, jo vetëm nga opinion mbarëshqiptar, por veçanërisht dhe nga këta liderë që nesër mund ta trazojnë apo qetësojnë Ballkanin, si lider spiritual i mbarë shqiptarëve.

Unë nuk e di në i duhet ose jo Berisha Shqipërisë më 2013, por jam i sigurt që Ballkanit po. Ndërmjet një lideri pa eksperiencë dhe me shumë të panjohura e shumë pikëpyetje siç është Rama, që me vështirësi të madhe u zhvendos nga kollaret me topa te kollaret lisho, nga çorapet e verdha te  ato të zeza, Perëndimit i bëhet më e lehtë puna me një lider të sprovuar 20-vjeçar, që gjithmonë ka mbajtur kollare lisho, gjithmonë ka mbajtur çorape të zeza, që ia dinë çdo dhëmb dhe dhëmballë, që ia dinë dhe dritën dhe hijen, që ia njohin dhe komplekset, që në fund të fundit është i aftë qoftë t’i nxjerrë shqiptarët kudo që janë në rrugë, apo qoftë dhe t’i mbajë mbyllur në shtëpi.

Për të komentuar rregjistrohuni këtu ose logoni me e-mail e Facebook. Për më shumë informacion lexoni

77 Responses to "Pse Berisha i duhet Ballkanit edhe këtë dekadë"

 1. tom  20/04/2012 at 11:12 am

  Andi thate: Unë nuk e di në i duhet ose jo Berisha Shqipërisë më 2013, por jam i sigurt që Ballkanit po.

  Miku ime ky monster nuk i duhet me Shqiper, besoj tani me shume i duhet Serbis e ta mbajne per sherbimet qe u ka bere. Boll me agresivitetin qe futi ne politik kete periudhe, besoj se Shqiperia do jete shume here me mire pa personazh te till. U dogj nje brez i tere me endra e gjithcka per te plotesuar egon dhe pasurin e familjes ne pushtet. E denoj Nexhmijen per kafe, por per veten e vete a ka menduar se cfare e pret…besoj se fundi po i troket njehere e pergjothmon.

 2. Arti  20/04/2012 at 11:14 am

  O tellalli I klanit cfare ka bere berisha per mitrovicen asgje? Per maqedonin asgje per shqiptaret e presheves ka shkuar ndonje here Jo ! Po e vetmja gje qe ka bere eshte se te gjithe bisnesin e energis ia dha serbit kurse grekut I dha detin qe ty zoterrote I bejshe avocatin ne tv ku punon, nqs ju keni nostalgji per kete person duhet te jesh nga ata qe levizin me varke ne drilon, njeri kukull!!!

 3. gogua  20/04/2012 at 11:34 am

  I nderuar Andi,
  mosha e pjekur qe ke te kerkon te ruash dinjitein personal.
  Nuk besoj se je aq i detyruar te shkruash ate qe nuk e beson as vete.
  te fala

 4. pjeter  20/04/2012 at 11:38 am

  Persa i perket opnionin mbi z.Rama,do te thosha se nuk eshte ne konceptin e Brukselit e Uashingtonit zyrtar qe te bashkpunoje me MISIONARE NE POLITIKE si i pelqen z.Rama ta etiketoje veten…dhe nese z.Bejtja ka dilemat “se nuk e di nese i duhet Shqiperise apo jo ne 2013 Rama” por Rajonit ballkinik JO.
  E kunderta ndodh me Berishen.Qe i duhet sipas Bejtjes Ballkanit dhe dekaden tjeter por nuk e di nese do i duhet Sqiperise ne 2013??Po nese nuk i duhesh shpis tende sigurisht qe nuk te duan as “komshijte”ne rajon.
  Por dhe nje zot shpije qe nuk do t’ja dije per komshinjte Rajonale nuk e do kush..E mesme e arte ka apo nuk ka??Kjo eshte ceshtja..

 5. Aldo (jo ai i mengjesit)  20/04/2012 at 11:51 am

  Me qarte se kaq nuk e ka futur njeri ne kornize portretin lokal te liderit te se majtes shqiptare. Ai s’rrezistonte dot ne nje mbledhje te keshillit bashkiak, jo me ne takime me lider rajonale. Sepse, jo vetem se nuk eshte mesuar te debatoje, por nuk ka as njohurite e duhura! Do t’i dukeshin edhe udheheqesit e vendeve te rajonit si drejtoret e bashkise qe ua mbyllte gojen sa here donte!

 6. sinan hibro  20/04/2012 at 11:57 am

  Qe je tellall i Klanit sic thote nje komentues me siper , nuk ka dyshim. Megjithate per sa te shqeteson ty, E.Rama fare mire mund ta kalonte ” handikap-in ” qe ti analizon , duke te mare ty si keshilltar per ceshtjet e Ballkanit.

 7. ladi  20/04/2012 at 12:04 pm

  O Andi qenke trashur shume,shtyje dhe pak.

 8. gimi  20/04/2012 at 12:15 pm

  …ej o Bejte qendro profesionist te lutem, eshte turp te kapeni me ceshtjene e mailit per haradinajn more burre, po keto gjera kane ndodhe ne amerike e kudo, edhe ne e paste bere kabineti ate gabim nuk eshte thelebesore kjo pune more burre, kete e ka mbylle vete AAK me nje deklarate te forte duke akuzuar edhe dergim ne gjyq e nje TV per spekullim ne intervisten e zedhenesit te AAK-se. E dyta eshte mjerim i madh te thuash qe nje sherbetor i denje strategjise serbe dhe ish komunist te jete i nevojshem per ballkanin, nuk e di sesi e keni kete perceptim per personazhin qe folet por ndjehem i fyer si qytetar qe nje person i tille te cilesohet si njeri me njohuri te mira te politikes se jashtme apo rajonale, diplomacia e tij ka qene ajo me jo profesionalja dhe me vasalja qe kemi pasur ndonjehere, pastaj duhet te kemi nje perceptim korrekt per ceshtjen sesi funksionon diplomacia moderne, sot eshte diplomaci ekonomike, kulturore-publike dhe e sigurise ne perputhje me strategjine e NATO-s etj. Te gjitha keto ky i ka bere keq ose shume keq, pastaj pjesemarrja ne oraganizma nderkombetare seshte kontribut i yni por nxitje e partnereve nderkombetare, ne vetem firmosim, por rasti i shitjes se detit cfare konotacioni diplomatik profesion ka, pervec shitjes se thjeshte per favorizim qarqesh dhe klanesh qe nuk te cenojne pushtetin ty por qe nuk i japin aset diplomatik zyrtar shtetit shqiptar. E keshtu keto perralla mos na i trego ne mor djale se pervoja ne kete fushe me ka bere ti njoh ca gjera. Bejte e shoh qe Berishen e do President, fundja ai edhe si negociator seshte i mire hic, nuk eshte fleksibel dhe nuk di te parashtroje osione ne tryeze…

 9. Jaho  20/04/2012 at 12:19 pm

  E konsideroj si një ndër analizat më të thukëta, më me bërthamë e më trung e rrënjë, pa dashur të replikoj me asnjërin nga komentuesit të cilët po e hapër çapellën u rrjedh nga goja e tyre helmi, inati, mëria, zilia dhe gjelozia që kanë ndaj Sali Berishës jo vetëm si Kryeministër i krejt Shpitëravë, por edhe si politikan dhe njeri. Ne në kosovë e përmendim shpesh një thënje banale, kur duam ti qesim në pah aftësitë apo të metat e dikujt dhe themi: ** Filani, (këtë rast RAMA i PS-së) po tia japësh dy buallica për ti rujt, njëren nuk ta sjell në shpi**. Bravo Andi, analizë më të bukur nuk më ka rastisë të lexoj, pa fyerje, pa fjalë të ndyra, pa nënskamëza,…thjesht SHUL-Shqip.

  • Kris  20/04/2012 at 1:47 pm

   Ketu nuk flitet per buallica.Ketu flitet se Berisha beri Gerdecin,21 janarin vjedh votat dhe ne jemi me te varferit por jo per mendjen e c’akerdisur si e Berishes. Ata qe e mbrojne jane po aq te zhytur sa Berisha ose jane te trashe ose urejne Ramen.Shikojeni te verteten ne sy te dashur shqiptare.shqiptare e kosovare bashke.

 10. Kris  20/04/2012 at 12:21 pm

  Z.Bejtja c’fare ironie.A kane keta njerez nje pike turp?!!

 11. fatos  20/04/2012 at 12:26 pm

  sakte, qarte dhe qesendises. veprimet bllokuese te rames jane trishtuese per nje politikan ne demokraci. veprimet e tij te dhunshme qofte pas 2009 me bllokim rrugesh, bllokim vizash, bllokim reformash jane per gjynah. Le pastaj ajo qe foli 1 ore me nen-sekretarin e shtetit amerikan pas 21 janarit dhe i tha JO, JAM ME I MADHI, NUK PYES PER JU! Idiot i papare, beri qe Berisha te quhej BURRE SHTETI. Pastaj shkon ti qahet se po me vjedhin, po me rrahin, etj. Ose je revolucionar/vizionar/misionar/mosperfilles… ose je politikan. Nuk ka gje ne torbe me Ramen e majta nga cilado ane t’a marresh. Urime Bejte!

 12. teologu  20/04/2012 at 12:38 pm

  Sa turp. Po si nuk kane pike turpi keta njerez. Po si mund ta fyesh inteligjencen tone keshtu more Bejte. Po cfare i di njerezit ti ore gomere????

  Po pak dinjitet per familjen (prinderit) qe ke ruaj, se per vete i ke thene ik p… me kohe ti!!!

  • xhaxhi  20/04/2012 at 3:37 pm

   ej po vete e ve re ne cfar gjendje paradoksale je?
   Le nje glase ne formen tipike te anonimeve struca, ku per me teper ofendon jo mendimin e atij qe ka shkruar, por ate vete. E zeme se ai qeka i pafytre, po mire po psene se nuk e thua?
   Une kam nje shqetesim per tipat si ty, qe mbrojne kompleksin dhe frustrimin me anonimitetin dhe bejne pis cdo grup duskutimi virtual.
   Te lutem per kete pune ke gazeten tema.
   Te uroj frustrim te mbare!

   • till  21/04/2012 at 8:30 am

    Po per ty qe del me emer, mbiemer e numer telefoni, cmund te thuash? Jo i pafytyre, per i shperbere. Ta them edhe psene: se nuk ushqehet familja me prostitucion politik.

    • xhaxhi  22/04/2012 at 11:32 am

     nuk e di sa te intereson ty emri, mbiemri dhe numri im i telefonit, por duhet te dishe qe mua nuk me intereson te te jap ty nje informacion te till. Ideja eshte qe po te ishte me pak anonim ai tipi nuk do vreroste lart e poshte e do shkrunte budalliqe por do te ishte me i permbajtur. gjithashtu kjo vlen dhe per ty, qe pa me njohur mua me cilesoke i pafytyre dhe i pashperbere. Ki parasysh se nuk po denjoj te pergjigjem te keqes tende qe ke brenda, por po e bej qe ti te mendosh pak me shume dhe te reflektoshe. Edhe njehere nuk po e harxhoj kohen ketu per ty, por per veten dhe ate qe mendoj se bej mire.
     Meqe ra llafi artikullin e lexove deri ne fund?

 13. blendi ...ziu  20/04/2012 at 12:50 pm

  Z. Bejtja,
  Ju kam njohur kur ishit student. Me vjen keq kur shoh se…KU JENI KATANDISUR !!!

 14. e verteta  20/04/2012 at 1:01 pm

  Bravo Bejtja, mbetesh gazetar dhe analiste i klasit te larte.

 15. zamir bilali  20/04/2012 at 1:08 pm

  Une nuk kam ndoj koment qe mund te ja vlej,por them u befte si te jet me mire per njerzit.

 16. Kolin, çun Tirone dje - shtetas europjan sot  20/04/2012 at 1:29 pm

  “Rri shtremët e fol drejt”, opinjon që nuk mund ta kontestosh ku i vihen realitetit pikat mbi i. Dum apo nuk dum ne, na pëlqe apo jo, Z. Bejtja, larg tifozllëkut militantist i ka rënë pikës.

 17. adi  20/04/2012 at 1:41 pm

  Ky eshte pa dyshim nje nga ato qe quhen artikuj te porositur po e sigurt eshte se porositesi nuk eshte as USA qe vertet enjeh mire kush eshte ky njeri me shume njolla te zeza ne per drite sbehet fjale ndersa Brukseli ka kohe qe e ka abandonuar si nje mbetje e vonuar si gjithmone per Shqiperine tone qe fatkeqsisht i qeron te fundit keta lloje….i ke bere sherbim te keq o Andi Bejtja

  • loni  20/04/2012 at 4:13 pm

   Adi ! Ti, ashtu si edhe mua personalisht, besoj se nuk te ka “porositur” dikush per te bere kete koment. Pa hyre shume ne detaje te shkrimit, z.Bejtja pohon nje realitet te dukshem persa i perket angazhimit politik te Rames,qe jashte te ashtuquajtures cic-mic politikes se mbrendeshme shqiptare, nuk i ka kapacitetet per te dale jo me ne politiken euro-atllantike, por as edhe ne ate rajonale. Ai deri me sot, me shume se sa nje politikan, eshte paraqitur si nje publicist medioker e sherrxhi i kallepit te Mustafa Nanos dhe nje intrigant provincial politik i mbeshtetur tek biznese te dyshimta e media prona te tyre.
   Z.Bejtja i ka meshur me shume faktit se idete dhe njohurite politike te Rames nuk i kalojne kufijte e Shqiperise dhe fare tangent e ka cekur edhe faktin se edhe persa i perket seriozitetit te nje lideri politik, ai eshte shume larg modelit te lidereve politike evropiane e po ashtu edhe Berishes. Cilido politikan ne Evrope do ta kishte pothuajse te pa mundur qe te bente karriere politike me nje CV si ate te Edi Rames. Shqiptaret i kane te fresketa akoma paraqitjet ne publik te ketij djali arrogant beqar 40 vjecar me maniera pseudo moderniste, me veth ne vesh, me veshje halabakesh e me paraqitje nudo ne publik. Te jesh i sigurte o Adi se per kete CV te Rames ka sot njohuri te plota edhe Brukseli, edhe Vashingtoni. Nese ne SHBA apo ne Evropen demokratike, ndonje politikan i ketij kallepi do te kishte aritur qe te behej lideri i nje nga dy partite me kryesore te vendit, jam i bindur qe opinioni publik (jetoj vete ne perendim qe prej 20 vjetesh), nuk do ta lejonte kurre qe ai te ngjitej deri ne postin e kryeministrit te vendit. Eshte naiviteti politik i shqiptareve me te cilen ai perfitoi qe te zgjidhej edhe si kryetar i bashkise e bile ta mbaje kete vend edhe 11 vjet vetem me cilesine e pastruesit te Lanes e me retoriken e sharjeve me gjuhen e rugeve e veprimeve po te rugeve.

 18. lymi  20/04/2012 at 2:27 pm

  O Bejte, veni men shnetit or vlla, car t’duhet politika e modhe ty

 19. abc  20/04/2012 at 2:49 pm

  Edhe nje femije e kupton, qe ky shkrim eshte shkruar, nga nje dore me nje keqdeformim patollogjik europian. Kjo duket i ka rrenjet ne gjeneracionet paraardhese te tij.Tragji-komikja e Bushatit,arrin majat, kur prezanton Saliun,me kulture politike ballkanike.Per Bushatin eshte normale qe mentaliteti perendim-vrases i Saliut, i ketij dashnori te semure, te races aziatike qe na ka denatyruar e shperfytyruar deri ne themele etnike, ndihmuar fort dhe nga parardhesit e Bushatit, ne 5 shekuj.Ne te kundert me keta lloj qe jane rikthyer dhe sundojne ne Shqiperi, Rama ka nje kulture te mirefillte qytetare perendimore.Por fatkeqesisht, per Shqiperine dhe shqiptaret, jane dy faktore qe favorizojne sundimin absurd te Saliut te perkrahur nga lloji bushati: Se pari, frika e semure e Rames per t,ju kundervene, nje vandali mesjetar,qe i ka vjedhur hapur te gjitha pushtetet Rames.Dhe kjo ka bere qe Rama , prej kohesh te ndjehet nga qytetari faktikisht ne krah te Berishes. Se dyti me mjetet e pushteti dhe njerzit e zgjedhur nga ai,Saliu e ka rrenuar ne menyre integrale Shqiperine europiane dhe koha qe kalon me vazhdimin e sundimit te tij, e ben gjithmone dhe me te veshtira mjetet demokratike te nje kundervenie te vendosur, qe do ta groposte kete rregjim absurd,te mbaruar prej shekujsh.

  • loni  20/04/2012 at 4:42 pm

   o abc qe ngele e ngele vetem tek germa e trete e alfabetit shqiptar.
   I ke harxhuar fare kot fisheket tend te militantit socialist pasi shkrimi nuk eshte i Bushatit, por i Andi Bejtjes.

 20. realisti  20/04/2012 at 3:03 pm

  Artikull i porositur per ta paraqitur Berishen si nje kandidature te domosdoshme per President.

 21. anonimus  20/04/2012 at 3:20 pm

  Berisha i duhet Ballkanit ?

  Hahahahahahahahaha !!!

 22. klodi  20/04/2012 at 3:25 pm

  PO un do te thosha se me teper z. Berisha i duhet mafiozeve serbe dhe sidomos Greqise. Kujt ja priste mendja se 100 vjet nga 1913 Greqia do na merte prap territor!? Artikulli ka pak lidhje me realitetin

 23. emigranti.it  20/04/2012 at 3:30 pm

  Unë nuk e di në i duhet ose jo Berisha Shqipërisë më 2013?pyetje me vend Z.Bejtja,sepse Berisha i nevojitet shume grekut per ujrat,serbit per biznes,kines per kulturen,ne popullit per tu urryer me krahina,por dhe ty e shume te tjere si ty per te lepire ndonje kocke.Nuk ke faj,kohe krizash!!!!

 24. ed  20/04/2012 at 3:42 pm

  Te lumte Bejtja. Analize e sakte.

 25. xhimi  20/04/2012 at 3:59 pm

  Z Bejtja je vertete analist plotesisht me mend dhe kembe ne toke.
  Te tjeret nuk duhet te bejne tifozllek per Edin pasi eshte e vertete opinjoni juaj.
  Ne fakt nuk eshte se ke bere lluster per Berishen por vetem nje realitet te aspektit politik Ballkanik. Nga ana tjeter e ke portretizuar Ramen tamam sic duhet madje do thoja se nuk mund te behet lider Ballkani nje qe del pa breke ne publik edhe pse ne rinine e tije.
  Faleminderit Bejtja.

 26. Blendi Drishti  20/04/2012 at 4:03 pm

  I ke rene pikes per Z.Rama.Po gabon per Z.Sali.Te dy bashke bejne nje unison qe vetem Shqiperise nuk i vlen dhe nuk i sherbenUne mendoj se ka njerez te tjere Shqiperia,qe mund te punojne realisht per Shqiperine.Shpreh mendimin se e gjithe klasa politike shqiptare ka marre rrugen e m….Asnje nuk mendon per Shqiperine dhe shqiptaret.Si ka mundesi qe nje vend si i Yni ,me resurse natyrore te medha , me klime te mrekullueshme,me vende turistike qe na i kane zili ,te mos mbaje me dinjitet dhe bollek nje popull prej 3,5 milionesh? Sipas meje kjo ndodh se ka nje menaxhim te keq,ku te gjithe politikanet mendojne te mbushin xhepat e tyre ,te blejne prona per vehten e tyre etj.Nje drejtim i mire do te sillte begati dhe nje jetese me te mire per shqiptaret dhe asnje nuk do te mendonte te braktiste vendin.

 27. marjana  20/04/2012 at 4:26 pm

  Të fala Sandrit!

 28. Sali Lela  20/04/2012 at 4:29 pm

  Rama eshte nje lider ku e ku me i kulturuar e me me teper dije se Berisha pa dyshim.Nuk don te thote se meqe washingtoni nuk e njeh dhe ai qenka i paditur per ceshtje te rajonit.Rama jam i sigurt se me mencurine e lidershipin e tij mund te sjelle me shume stabilitet ne rajon duke shperfaqur edhe rendesine e faktorit shqiptar shume me mire se deri me tani.
  Te tjerat jane brockulla.Mbivleresimi i te huajve eshte nje semundje e kahershme e shqiptareve.

 29. Studenti  20/04/2012 at 4:54 pm

  Me duket interesant amatorizmi i disa prej atyre qe njihen si profesioniste, perballe amatoreve qe perpiqen te jene disi profesionale.Ka shume menyra per te shprehur pelqimet e mospelqimet vetiake per njerezit e sjelljet e tyre por bazimi ne gjasat, me shume se ne faktet, eshte nje ndiesi banale e vogel kompromentuese, qe te shtyne ta komentosh.Kjo ndiesi jepet ne shkrimin e mesiperm si shume nga hamendjet mediatike qe quhen “opinjone”, “analiza” etj, te cilat veçse te tilla nuk jane.Po i grupoj, jo, ad literam,por duke ua ruajtur kuptimin me ane te venies ne thonjeza.”Withers ishte nje nder simpatizantet me te medhenj te Rames (?!)”Rama nuk ka dimensionin e liderit rajonal, por ka ate lokal”. Dy gjasa hipotetike te dhena si pohime; i pari se ashtu deshirohet,i dyti se perderisa Uashintoni,nuk di pikpamjet e Rames per Kosoven e Maqedonine, do te thote se ai nuk i ka ato pikepamje(!?)”Rama nuk mund te perballoje qofte edhe nje dreke me lidere ballkanike ose me gjere dhe te rrezatoje kulture politike rajonale”(!?) Shprehja”qofte edhe nje”e ben kategorik kete pohim qe dekualifikohet, qofte edhe me nje dreke qe mund ta kete perballuar. Ndersa “kultura politike rajonale”e munguar e Rames kuptohet se eshte ajo qe nuk e ka vene ne dukje askush nga ata qe kane drekuar ose jo me te, por mjafton ta thote shefi i kupoles dhe idhujtaret e tij.Fakti qe “Rama mund te mbjelle nje peme, mund te prese nje tjeter me sopate dhe mund te inauguroje nje rruge 200m te gjate” eshte real, por eshte ne miniature perballe shefit te kupoles qe inaugron mijera km rruge nga dy a tri here.Por edhe ato pak gjera te Rames vihen ne dyshim si”lider ekstravagant me mungese te thkesuar te interesit politik”.Ky karakterizim na kujton se ky Rama ka thene qe “nuk eshte politikan” duke dale vete para rrezikut,d.mth. se politikanet vetem politike nuk dine.”Edhe si PS ka dhene me pak deklarata rajonale se LSl dhe PDIU”.Ndoshta eshte e vertete se keto dy te fundit hane me shume se Rama aty ku nuk u japin dhe flasin me shume ku nuk i degjojne. “Ndoshta Rama mund te kete lindur pa kete lloj stofi politikani, qe gjene tek Ilir Meta”.Kjo duket e besueshme se kur Rama doli nga sqetulla e shefit te madh dhe hengri ca kopaçe qe ia grisen demokratikisht kostumin, Meta e nderroi stofin kur i hyri shefit ne bahçe dhe e ndihmoi te kalonte lumin.”Rama ka pak influence mbi lideret shqiptare” dhe shkruesi nuk e di nese ia degjojne fjalen po te behet kryeminister i Shqiperise me 2013″Sa mire qe nuk e di, sepse ne te vertete ai e di kur thote ne vijim se “Berisha konsiderohet “de facto” lider shpirteror i shqiptareve”. Disa hollesi çorapesh, kollaresh te Rames dhe permasat e kostumeve te Berishes,qe permenden gjate shkrimit, po i leme menjane meqenese i kane vete merak Brukseli e Uashingtoni. Shkruesi nepermjet ndiesive te tij vjen ne perfundimin e vet se nuk e di ne se Rama i duhet shqiperise me 2013 kur nuk i duhet botes dhe nese i duhet Berisha Shqiperise me 2013, meqenese i duhet botes.”I duhet botes se eshte i afte t’i nxjerre shqiptaret kudo qe jane ne rruge, apo t’i mbaje mbyllur ne shtepi”.Zot na i ruaj mendte e kokes gjersa rrojme per syte e botes!Ndoshta kjo eshte deshira e shkruesit, s’ besoj te jete deshire e botes,te na lene ne fund te pusit,te mbytur,kapur per flokesh.Uroj te mos mbytemi ne kotesi, te mos mburremi me prapesi, te duam lidere e qeveri me me pak ankth e hipokrizi!

 30. shkodra  20/04/2012 at 5:19 pm

  ….fatkeqesisht,si cdo here tjeter,duke perseritur stampen e servilizmit dhe te eunukut te medias,autori nuk thote asgje,absolutisht asgje….Ne vitin ’93 kisha marre pasagjer ne makinen time nje gazetar anglez ( gazeta nuk me kujtohet ) Fliste shqip dhe vleresimi i tij ne ate kohe ishte :Z.Berisha mund te jete mjek i mire por nuk eshte politikan…!!
  Une pyes autorin se cili eshte kontributi i z.Berisha per popullin e vet ne shqiperi,per shqiptaret ne rajon apo per rajonin vete ; per naften qe ka furnizuar serbine,per kundershtimin e firmosjes se rambujese dhe etiketimin e nenshkruesve tradhetare,per firmat piramidale ne shqiperi dhe tragjedine e ’97,per njohjen e maqedonise pa kerkuar asgje per shqiptaret autoktone atje,…!!?? Ne kohen e luftes se kosoves nuk pat asgje ne dore dhe gjithcka u administrua me se miri nga socialistet me Pandeli Majkon…Personalisht nuk i jap asnje merite Edvin Rames…ne konsideraten time nuk ka asgje,sikurse nuk i jap asnje merite prej politikani Sali berishes,si politikan ne sherbim te popullit te vet….Ne NATO na kane terhequr por nuk e kemi merituar ( sepose nuk kemi merita…!!?? )Le qe hyrjen ne NATO e ka iniciuar Fatos Nano…!! Berisha vetem mund te prishte dicka por tanime nuk ia mban me ( sikurse pat ndodhur qe nuk pat pritur nje ndihmes sekretar te DASH ….!! )Nqs mund te prishe dicka dhe nuk e ben nuk do te thote se eshte njeri konstruktiv,perkundrazi….Me thoni cili eshte kontributi i z.Berisha per rajonin dhe cila eshte politika e tij ndryshe perkundrejt politikaneve te tjere te shqiperise…te gjithe jane konformiste me politiken qe bejne te medhenjte ne rajon ( dhe mire bejne…) por asnjeri,aq me teper,z.Berisha,si kryeminister i shqiperise,nuk ka asnje lloj politike rajonale identifikuese.Politika e brendeshme: politike mavria,politike ne sherbim te monopoleve dhe totalisht antipopullore…..cdo dite nje skandal,Gerdeci,21 Janari…!!
  Gazetari Bejtja kerkon te na lere edhe nje dekade si politikan apo drejtues shteti z.Berisha….!?? Eshte puna e tij,e simpatise se tij personale apo e sponsorit te shkrimit…Z.Bejtja duhet te pyese shqiptaret dhe…mos t’ua vjedhe votat kur ata te shprehen…

  • loni  21/04/2012 at 8:19 am

   O Shkodra
   Se pari e quaj teper abuzive e te pa ndereshme kur disa komentues vejne si pseudonim emra qytetesh apo krahinash dhe tentojne me kete ne menyre mashtruese te bejne perfaqesuesin e tyre.
   Dihet historikisht se Shkodra ka qene qyteti me i persekutuar nga komunistet per faktin e thjeshte se ajo ka qene ne perqidjen me te madhe gjithmone kunder komunisteve.
   Ju nuk jeni “Shkodra” more zotni, por mund te jeni thjeshte nje socialist me paragjykime komuniste.
   Perse them paragjykime ?
   Ju shkruani me nje paragjykim trashanik per qeverine demokratike ” se cdo dite ben nje skandal, Gerdeci, 21 Janari”.
   E para : Keto dy “skandale te perditeshme ???” qe permendni, perse ja vishni qeverise ?
   Ishte qeveria qe ne prak te hyrjes ne Nato shkoi dhe e hodhi ere Gerdecin ?
   Ishte qeveria ajo qe ne 21 Janar te vitit te kaluar mblodhi njerez te hurit e litarit nga gjithe Shqiperia, te organizuar e sjelle me autobuze e pagesa per te sulmuar kryeministrine me parullen e Edi Rames,Gjinushit apo Ngjeles ta rezojme me force “Saliun” ?
   E dyta : Perse more “Shkodra” nuk mer te analizosh ato cfare ka bere apo cfare nuk ka bere kjo qeveri gjate qeverisjes se saj 7 vjecare (shih me se paku Shkodren si eshte transformuar), po meresh me skandale te perditeshme te sajuara nga propogandat mafioze te Edi Rames ?
   Duke tu drejtuar ti zoteri, nuk eshte se po te vleresoj si perfaqesuesin e opozitarit. Ajo qe dua te theksoj me repliken, eshte se pikerisht te tille kallepe si ty perpiqet te mashtroje propoganda socialiste.

 31. bexhonsbbehonsb  20/04/2012 at 5:52 pm

  tfala sandrit e frrok cop spiunit.si sju vjen turm mor njerez

 32. tepelensi  20/04/2012 at 5:53 pm

  ALAMET SHKRIMI TEPER I SAKTE

 33. Naim Zeqiri  20/04/2012 at 6:37 pm

  Meqë z.Bejtja u përpoq ta argumentojë se “Pse Berisha i duhet Ballkanit edhe këtë dekadë” unë do t’i jap vetes të drejtë për të sugjeruar se çfarë Berishe i duhet Shqipënisë këtë dekadë, por pa e argumentuar gjithaq. Do ta argumentoja në një artikull(me titull “Çfarë Berishe i duhet Shqipënisë këtë dekadë”) po të më siguronte gazeta “Mapo”se do ta botonte, por kështu do ta jap pa e argumentuar.
  Në emën të konsenzusit kombëtar,
  “Unë Sali Berisha jap dorëheqje në vendin e Kryeministrit të Shqipërisë pasi të plotësohen këto dy kushte:
  1. që për presidente të zgjedhet Zefina Topalli(i shkon ma mirë emni pa Jo) dhe
  2. që deri në fund të kësaj legjislature Shqipënia të udhëhiqet nga një Qeveri Teknike gjithëpërfshirëse.”
  Me këtë akt patriotik do të hynte në historinë e Shqipërisë si njani nga burrështetasit ma të shquem shqiptarë.
  Pas kësaj do të jepte dorëheqje edhe nga vendi I kryetarit të partisë tue hapë rrugë për me zgjedhë pasarrdhësin e tij.
  Qeveria e re do të përshpejtonte përgatitjet e organizimit sa ma të mire të zgjedhjeve të vitit 2013. Ma në fund do të mbaheshin një palë zgjedhje që s’do të kontestoheshin nga palët pjesëmarrëse.
  Qeveria e re do ta përshpejtonte procesin e integrimit europian.
  Fushata e ardhshme parazgjedhore do të ishte konstruktive dhe do të krijoheshin kushtet që zgjedhësit në qetësi të zgjidhnin alternativën politike që ashtë ma objektivja.
  Tue u nisë nga gjasat se e majta do të fitonte zgjedhjet atëherë Rama dhe Meta krejt natyrshëm do të mund të formonin një koalicion qeverisës stabil.
  Rama do ta afronte Nanon dhe do ta bante minister të punëve të jashtme, ndërsa Meta do ta drejtonte ministrinë e punëve të brendshme tue kenë zavendës kryeministër.
  Berisha pasi të zgjidhej kryetar nderi i PD-së do të mund të krijonte, me kontributin e biznesmenëve ma të randësishëm shqiptarë, një fondacion që do të merrej me studimin e çashtjeve të zhvillimit ekonomik dhe që përveç tjerash do të themelonte edhe një bankë për zhvillimin e bujqësisë.
  Një Berishë si ky pa dyshim do t’i “duhej”, “pa thonjëza”, edhe Ballkanit.
  Apo jo?
  Hë!
  Unë e zgjata sa ky u bë ” artikull-tamam’.

 34. ylberi  20/04/2012 at 7:57 pm

  betja e ke pik , ja ke lujte telat , ndoshta nuk qendron pjesa e pare por pjesa e fundit eshte e sakte . ivetmi qe munde ti nxjerr shqiptaret apo qe munde te perqjell pa problen ndenja eshte berisha . jo keta spahit apo keta tjeret

  • Kris  21/04/2012 at 11:36 am

   O Ylber.Mesoni shqi me pare dhe pastaj komentoni se na vjen per te vjelle kur mbroni Berishen.A njeni ju kaq te trashe qe nuk kuptoni kush eshte Berisha dhe Thaci?!.

 35. skenderi  20/04/2012 at 8:33 pm

  sa leke eshte paguar per kete shkrim,midis njerzores dhe makabres,definicionin e mbeshtet ke makabrja, ky analist shume i thelle saqe shperfytyron identitetin e tij,sipas tij e keqja eshte zgjidhja me e mire per ne dhe rajonin,hajde palo anale ist hajde,hibridi i njeriut te ri kapitalist

 36. Baca  20/04/2012 at 8:50 pm

  Bejtja shkrim per mendimin tim qe ka 10% te vertete pse? sepse ne na duhet nje komb i forte dhe kjo vjen nga nje K/M me vizion, dhe jo nga sala e bejtjes qe edhe ruget,energjine dhe cdo gje e con te serbet pse? apo per te patur access edhe te serbet,keto pralla jabe per te genjyer shqiptaret e shkrete qe ne cdo kohe mendojne se jane kerthiza e botes dhe cdo gje rotullohet rreth tyre,Doja te te kujtoja o bejte se cfare roli luajti ky sala jot ne kohen e krizes se kosoves,vetem gurre ne rota ceshtjes shqiptare,dhe uashingtoni e zgjidhi vete si do ta bej edhe ne te ardhmen dhe nuk do dordoleca neper kembe,por vetem jesman

 37. Andy  20/04/2012 at 10:29 pm

  Te mjeret ne cfar analistesh kemi

 38. Shkodrani.London  20/04/2012 at 10:43 pm

  doli ne skene lehsi i radhes,ky far gazetari pervers e i tredhur nga Sali Shpellari.Po na kujton thanjen e Harushes.Sivjet-tha-do te bahen mollat.
  Pse-epyetn harushen
  Sepse me hahen mua. Edhe Andit i pelqen me pas Salen per nji dekade,sepse po iku ky i merr ne theqafje te gjith keta eunuke.

 39. Nik Kodra  21/04/2012 at 2:08 am

  Shume i sforcuar duket Z. Bejtja me ato palo argumente. Edhe sikur ato te ishin te verteta Z. Bejta do te na thote qe ne demokraci kryeministrin na e zgjedh Amerika apo Evropa! Per ate s’eshte fare çudi sepse ai e di nga brenda me mire nga shume te tjere se çfare demokracie eshte ajo e Shqiperise. Vidh vota dhe pastaj vidh çfar te duash. Dhe rrogat e majme si ato te Z. Bejtja dalin nga taksapaguesit e varfer Shqiptare. Keshtu duhet kuptuar sensi i shkrimit te tij.

  Tung,

  Nik

 40. Agroni,  21/04/2012 at 2:56 am

  Bejtja, po te paskan rrjedhur trute fare or burre i dheut. Shpellari i duhet Ballkanit ??? Idiot !!!

 41. ben  21/04/2012 at 2:59 am

  Tipa gazetaresh si Bejtja,me duket se kalojne ne orgazem kur permendin emrin Sali Berisha.Nuk e kuptoj a keni moral a cfare keni?Te dhjefsha Enver Hoxhen dhe gazetaret e Zeri Popullit ne kohen e qoftelargut.Ju ja kaloni edhe atyre,mos harroni te shkruani ne perfundim te artikullit,Lavdi Sali Berishes dhe planit te tij ekonomik shume vjecar.Rrofte PD-ja.E qelbet fare,megjithate s’je ti as i pari as i fundit.

 42. gimi  21/04/2012 at 3:17 am

  Autori qenka shume i sakte dhe largpames si udheheqesi vet shpirteror.Me kete shkrim i ke ndihmuar shqiptaret dhe komunutetin nderkombetar,i ke hapur syte.Hapu edhe pak me shkrime,si zone gjeografike,mund te ndihmosh boten mbare,se qenke i pa pame.Mund te shkruash p.sh,Pse presidenti i Sirise Bashar al-Assad i duhet vendeve arabe edhe 37 vjet te tjera,ose presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinejad te rrije president edhe per 17 vjet dhe pastaj te behet minister.Mund ta argumentosh se je cun i squt,dukesh nga shkrimi,paske nje barre mend.

 43. I-liri  21/04/2012 at 6:24 am

  Bejte, ke shkruajtur nje bejte. Po pse, do rrime pa buke edhe kater vjet te tjera ne, se nderkombetaret duan Berishen. Dhe e duan se ose nuk flet fare per problemet ne kosove,Maqedoni, Mal te Zi. O Andi, thuaj Sandrit, ti thoj Berishes se jane rreth 100 mije shqiptare, ne luginen e Preshesheves, nen Serbi. As e qan koken Berisha per ta. Maqedonsit po i masakrojne vllaznit tane atje, e Berisha s’ndihet. Na e kujto, kur ky patrioti jot i madh e ka zane ndonjiher me goje cashtjen came. He, mo fol, perse u gufose? Apo harruam qe edhe ti je dakort t’ja falim detin Greqise. Ja pra pse e duan nderkombetaret Berishen, se po mendon si shkau, dhe po u jep ate qe me lufte nuk mujten me e mare.
  Nderkombetaret nuk e njohin Ramen, dhe kane frike mos del e flet me te madhe,per shqiptaret qe po vriten ne veriun e Kosoves. Kane frike se kur ishte ne Presheve, ju tha shqiptareve atje, se do ti perkrahte ne cdo gje, apo e ke harru o Ando. Kane frike, se mos ju thote Maqedonasve, jua ve kufirin ne Shkup,jo te qaf Thana. Kane frike edhe greket,se e hodhi ne gjykate, Salen kur ky u fali detin. (per ceshtjen came nuk flet me as gjys cami Idrizi). Po keshtu kane frike edhe malaziasit, sepse nuk e dine cfare qendrimi do te mbaj per shqiptaret ne Ulqin dhe sidomos per ata te Tuzit. Ja pra perse nderkombetaret kane frike nga Edi Rama, o Bejtè. Pasi tek Sala jot, kane siguri,qe per pushtetin personal ja ka kaj nanen, shqiptareve ketej e matane kufinit. Edhe nji Serb, nuk do te ishte ma i mire se Berisha, ne qeverine e Tiranes.
  E na shqiptaret e ketej kufinit,e duan apo se duan, Berishen nderkombetaret, kena vendos me e hjeke. Mbase ma s’fundi bahena edhe na njerez. Mbase, mendojme edhe na per me ba gjana t’mira per femijet tane, dhe jo vetem me mendu si bagtija, c’a me hanger sot per darke? Mbase Edi Rama na i jep keto.Sala jena te sigurt se nuk na i jep. Se pati kohe me na i dhane, e s’dote me na i dhane.
  Hajt tung Bejtè …!

 44. Leonardo  21/04/2012 at 7:08 am

  Zoti Bejtja shko më mirë të bëshë një punë tjetër që të jeshë më i denjë

 45. Billy no fingers  21/04/2012 at 8:45 am

  Analiza eshte e goditur; Bejtja shume sakte argumenton se Berisha ka nje influence me te madhe tek shqiptaret se cdo lider tjeter shqiptar. Eshte e vezhdire te kundershtosh nje fakt te tille kur sheh pritjet qe i behen Berishes ne diaspore. E do apo e urren, duhet te pranosh se asnje shqipar tjeter nuk gezon me shume influence se Sali Berisha.

 46. iliri  21/04/2012 at 11:08 am

  Shkrimi me qesharak qe eshte botuar
  ndonjehere ne shtypin shqiptar!
  Seriozisht ky shkrim duhet te marre
  dhe cmimin me qesharak 2012!

 47. dennis  21/04/2012 at 11:16 am

  mos ja fusni si kau peles , withersi as i mendon keto gjera , jo me ti thote per ramen, tunde e dridhe o endri cili sa me ramen e berishen se servilat si ti skane te sosur ne shqiperine komuniste qe ngjason me vilajetin e janines te ali pashe tepelenes

 48. mujo  21/04/2012 at 11:50 am

  E,mor Bejte! Berisha me shume i duhet KLANIT se sa Ballkanie!

 49. Studenti  21/04/2012 at 11:54 am

  Kuptohet ajo qe s’thuhet/ se duhet ai qe nuk duhet/ siç thoshte nje fjale e vjeter/ se mbreti eshte qose me mjeker.
  Rrofte rrumpalla, qe i doli boja/nga pislliqet qe nxjerr nga goja/qe kur qesh nxihet e vrenjtet/ kur merr parate nga gezimi enjtet!Rrofte rrumpalla qe bertet/kur shperblen ushtaret e vet/se don te fshehe paudhesite/qe ben me gruan dhe femijet! Rrofte rrumpalla qe shane e fyen/qe s’le njeri pa e perlyer/qe ç’thote sot nuk e thote neser/sepse kriminelet mban preher! Rrofte rrumpalla yne, rrofte/siç erdhi ne mal shkofte/sebashku me ata qe e duan/qe shesin nenen, motren e gruan!

 50. ina shahu  21/04/2012 at 12:13 pm

  Pavaresisht bindjeve te mia,jeni shume i sakte,zoti Bejtja.

 51. LULI56  21/04/2012 at 12:29 pm

  ZOTERINJ PJESEMARRES RETH 80 PERQIND E JUAJA VJELL
  VETEM SHARJE DHE MALLKIME TE CDO LLOJI.PER MUA ZOTI BEJTJA E SHIKON NGA KEND VESHTRIMI I TE HUAJVE KETE CESHTJE DHE DEL NE PERFUNDIMIN LLOGJIK SE ATYRE JU LEVERDIS TE VAZHDOJNE ME BERISHEN SE E KONTROLLOJNE
  ME MIRE.E DYTA ZOTI RAMA I ALARMON ME SJELLJET ASPAK BALLKANIKE TE TIJ.PASTAJ SE BERISHA DUHET TE IKE SEPSE…..ATYRE AS QE JAU NDJEN FARE PER HALLET TUAJA TE PERDITSHME.ATA DUAN NJEFARE STABILITETI NE BALLKAN
  DHE KAQ.RESPEKTE PER ZOTIN BEJTJA.

 52. edi  21/04/2012 at 12:50 pm

  ajo qe shkruan zoti bejtja eshte aksiome qe nuk kerkon te vertetohet.Shqiptaret qe per fatin e tyre dhe tonin jane jashte kufijve te Shqiperise berishen e kane idhull, kush thote te kunderten e pakta nuk dine gje e shumta sdon te thote te verteten troç.

 53. ben  21/04/2012 at 2:10 pm

  Me gazete dhe staf… qe jeni ju ju te Mapo-s nuk ka.Pse i hiqni komentet nuk e kuptoj?Oh,harrova, edhe komentet ndoshta i komandon Sala,se juve ju ka tredh fare,dihet nga te gjithe.

  • Admin  21/04/2012 at 3:20 pm

   Duhet te jesh i duruar dhe te presesh moderimin. Jo gjithmone komentet sidomos si ky me siper gjithe etike dhe argumente jane te botueshem. Censura kur vjen nga dikush eshte e kuptueshme dhe e riparueshme sapo dikushui bier, por kur vjen (duke pare komentete qe keni bere ketu) nga mendja dmth nuk arrin te shprehesh pervec se me te shara dhe i kufizuar eshte goxha per te ardhur keq. Stafi i Mapo

   • xhaxhi  22/04/2012 at 11:36 am

    Ti si Admin ke te drejte, por dhe menyra juaj e moderimit eshte e gabuar dhe e ngadalte. Me kete metode moderimi i shton ate perceptimin qe njerezit te lene nje glase dhe ta harrojne. Pjesa e komenteve nuk eshte bere per ti bere review artikujve, por per te diskutuar mbi to. Ne moentin qe duhet te pres nje dite humbet interesi, jo me sot qe eshte ceshtje 5 minutash te humbasesh interesin. Ki parasysh qe eshe CNN.COM nuk moderon kaq eger, qe aty mjafton nje artikull mbi izraelin dhe plas terrorizmi i forumeve te komentuesve.

   • Mirshad  25/06/2012 at 10:37 pm

    Je gabim zoteri . Ju jeni njeri i mire , por nuk e njinhi politkenNe politike gjerat zgjidhen hap pas hapiDhe eshte ide shume e mire ajo qe te zgjidhet Meta si kryeminsiter i qeverise se perkoheshme , dhe gjate kesaj kohe tranzitore, ndryshohet komisioni qendror i zgjedhjeve , strukturat e rendit , dhe pregatitemi per zgjedhjet e reja pralemntare Aty PS-ja fiton, sepse nuk ka kush tja vjedhe voten Pastaj me tutje cfaredo qe te ndodhe nuk ka problem , sepse gjithe kyci i muhabetit eshte te cmontohen strukturat e vjedhjes se votes qe ka instaluar Sala ,qe ju befsha kurban. lool hahahahaNdaj , ajo vendosja e Metes si kryeminister i qeverise teknike ,pas prishjes se qeverise se Sales, eshte zgjidhje shume shume e mire

  • Aleksandra  09/11/2012 at 7:37 am

   Ku njeh ai interes kaeomtbr e dialog politik, ai di vetem te bej monolog dhe te vjedh e shkaterroj vendin tone te dashur. Veshtire e kini Kryetar te hiqni nga shpatullat e vendit kete barre te rende e kete te cmendur qe qesh me vehten sa here qe kujton se ka thene ndonje gje qe i duket se eshte sarkazem apo qe po thote ndonje mencuri. Qendroni te bashkuar dhe na shpetoni se nuk kemi me fuqi e nevra, na shkaterroj nga te gjitha anet. Jeni e vetmja shprese

 54. shqiptar  21/04/2012 at 4:55 pm

  Zoti Bejtja, nese shenimi im e ka fatin te kaloje moderimin e stafit te Mapo, po them se jeni totalisht i palexueshem.

 55. Aldo  21/04/2012 at 7:35 pm

  Atehere pse pikerisht para krizes se KOSOVES e zbythen zoterine nga pushteti se nuk e realizonin dot me te planin per Kosoven. Te sfidoj ti japesh nje pergjigje. Mos shkruani keshtu pacavuresh mo ej… Se per Ameriken dhe Evropen asnje nuk eshte i pazevedesueshem. Dhe vetem gjate ketij viti u provua qe shue lidere qe krekoseshin si kaposhi maje plehut ne shume vende perfunduan neper burgje e te vrare… Besoj qe zoti Bejtes bashke me trupin i eshte trashur dhe truri:(

 56. Ladi_USA  21/04/2012 at 9:13 pm

  Sali Berisha po behet nje Ibrahim Rugove i dyte. Kush eshte kundra ketij mendimi duhet ti zhveshe vehtes pasionet politike dhe te llogjikoje me nje mendje te ftohte dhe besoj do te me kuptoni.Fatos Nano beri nje gabim shume te madh qe iku nga PS sepse mbas tij erdhen njerez pa eksperience ,te llastuar qe cdo gje te falur e quanin fitore, dhe kur nuk ua fal kush e duan ta fitojne me dhune sic po e shikoni se cfare po ndodh.Uroj me gjithe shpirt qe Rama te mos fitoje ne 2013 se perndryshe si popull jemi te destinuar te prodhojme nga nje Haxhi Qamil cdo 30 vjete.

 57. tefiku  22/04/2012 at 8:04 am

  Nuk shihet tash per tash ndonje me i mire se Berisha. Mir do ishte te kishim disa me te mire se Berisha e te konkuronin mirpo keta me te mire jan te fshehur ose nuk jan fare. Koha ka ardhur ne fakt qe Berisha te dal ne Lirim por nuk kemi nje te hajrit te kompletuar. Miljarda jan harxhuar nga PS per te denigruar e demtuar e bile per ta cmendur fare Berishen. Me ato miliarda do ishin ndertuar rrug e shkolla. Gjithsesi Berisha eshte nje kolos qe ja vlen ta mbrosh kur shikon se sa te egersuar jan forcat e klanet enveriste.Cdo behet ne se keto klane te egrsuara marrin pushtetin? Tragjedi. Pra nuk eshte thjesht tifozllik mbrotja e Berishes. Eshte ceshtje jetike. Ne qe i njohim mire metodat enveriste te sundimit duhet te jemi vigjilente qe ato pjella te mos e ken at shanc te na hypin perseri mbi zverk.

 58. fatos  22/04/2012 at 9:38 am

  Shkrim i sakte. Ky eshte qendrimi amerikan i deshmuar me viziten e Bushit ne Tirane ku shpalli pavaresine e Kosoves nga sheshi i Kryeministrise se bashku me Berishen dhe nje dite me pas Berisha me Bashen shkuan ne Kukes ku priten Thacin dhe Sejdiun dhe i sqaruan koke me koke biseden me Bush dhe hapat pasardhes. Te njejten gje po ben tani edhe Hilary qe po e pret kete jave ne Washington, ndersa Rama shpenzoi 2 jave leje te zakonshme ne washington dhe nuk e qasi njeri. Berisha eshte padiskutim burre shteti qe pritet me mitingje te papara si hero mes shqiptareve qofte ne Kosove dhe qofte ne Maqedoni. Per te huajt tani Berisha eshte i matur, i qete dhe me autoritet te padiskutueshem mes shqiptareve ne gjithe rajonin. Berisha i beri 9000 km rruge, rriti rrogat, na futi ne Nato, na hoqi vizat dhe kemi me shume dinjitet, dhe tani u zgjua kreshniku nga gjumi dhe thote jam krenar qe jam shqiptar.

 59. Kol.Tivari  22/04/2012 at 11:04 am

  E ftoj andi bejten ti lexoje keto opinione dhe te kuptoje c’far mendojne njerzit.Ti kerkojn Sandrit nji shperblim,nje kocke per mjeranin me emrin Ioni a Loni.Kam pas nje qen ne lagje qe kishte humb reflekset dhe i lehte edhe padronit te vet.Ky dreq Ioni nuk pushoje tue i leh gjithkuj qe i shante Salen.Andi,kupto ti dhe eunuket tjere se populli don qytetarine e jo malokrine e rritur ne perversitet e abuzim.Ne krahasimin tand Rama-Berisha,i pari asht qytetaria,ndersa i dyti injoranca rurale e arkaike.I dyti asht Haxhi qamil,pa shallvare,por me kollare.Dumbabsi yne kryeminister.

  • Matheus  25/06/2012 at 10:24 pm

   Fatos Nano sot, pas kulae7it, ka ngritur kerbae7in! Sipas tij, Juve, zoti Rama, duhet te mednnoi mire per veten tuaj, sepse do te na beka namin permes nje levizjeje politike qe mendoka te ndermarka!!!Kjo kanosje, i dashur zoti Rama, eshte nje arsye me shume per te mos e kandituar kete monster! Dhe beri mire qe tregoi briret. Sa per ate se mund te marre mbas vetes disa te tjere, le t’i marre. Ne fund te fundit, plehrat kane per t’i shkuar nga mbas. E kujt do t’i duhen plehrat?Me mire nje president dosido, se sa ky monster, qe i ka sjelle kaq deme jo thjesht te majtes, por mbare demokracise shqiptare.Mos beni gabim, i dashur zoti Edi, ta kandidoni kete fytyre te sterrosur te politikes shqiptare. Socialistet e ndershem Ju kuptojne drejt, per kete te jeni te sigurte. Me shume respekt.

 60. Era  22/04/2012 at 3:15 pm

  qenkan terbu 99 shat ,po pse more mundoheni ti futni kulture me zor atij te gjatit qe ju shtriu si kafshe midis bulevardit pa ngrene qe ju vuri te zhgryheni rrugeve e urave te shqiperise duke djegur goma qe ju vuri me hunj e ju coi mish per top vetem per karrigen e tij ?!?!?!

 61. innocent  26/06/2012 at 6:56 am

  Ben Blushi: Kjo ebshteb partia e ideve dhe e alearnttivebs meb teb mirebDeputeti i Partiseb Socialiste dhe njeb nga eksponentebt meb kryesoreb teb kebsaj partie, Ben Blushi ka folur rreth punimeve teb Kongresit teb PS-seb. Blushi ebshteb shprehur i kebnaqur rreth punimeve teb kongresit teb PS-seb: “Jam i kebnaqur sot nga ky kongres. Para se teb zhvillohej kishte shumeb paqartebsi ndebrsa sot u vebrtetua se ishte njeb kongres mjaft i pastebr”. Blushi ebshteb shprehur se Partia Socialiste sot u ul dhe nisi teb mendojeb. “Pas 2 vjetebsh konfliktuale brenda PS-seb, ato qeb kebrkuam sot filluan teb ndodhin.PS sot ebshteb meb e majteb se kurreb, nuk ebshteb pebrtej teb majtebs e seb djathtebs”, theksoi Blushi.

 62. Cristina  28/06/2012 at 5:52 am

  MADHNIA E MRETIT ZOG,NUKE KA NGEL TA VLERSOJNE,ATA QE MASKARUAN SHQIPTARET PER GJYSEM SHEKULI ME RRADHE.AS ATA QE I VUNE ZJARRIN SHQIPERIS NE 97 TEN? DHE AS NGA ATA QE E NDRYSHOJNE RRJEDHEN E HISTORIS SIPS MENJES SE XHUFVE..Une e shofe se historin e plioulpt shqiptare politikanet dhe historjanet e bejne sipas orekseve dhe binjeve tyre,Laret Madhnia e Mretit Zog pa dyshim ka meritat e tije ne krijimin e shtetit shqiptare,Ka dhe vlera te tjera burrore sepse kishte karakter.Po kushe jepe opinjonin per figuren e Mretit Zog ,Skender Gjinushi? Te pakten kure vendin ton e rrethuan pushtuesit e huaj Leka Zogu iku pa ja vene flaken Shqiperis,Iku pa u be pjes e pushtuesve Serb,dhe Greke ashtu sice bere ti zotrrote ne 97 duke cuar tre gishtat larte veprim i nocjalitetit Serb,Leka Zogu nuk u be pjes e lojes Grekve ashtu sic bere ti, duke krijuar grupet e [shpetimit] ne Juge te shqiperis,qe per mue ishin grupet e shkatrrimit dhe vendosjes se zjarrit ne Qytetet e Jugut,Leka Zogu nuk u be pjes e trafikimit te Motrave dhe bijave te plioulpt shqiptare,Ashtu sice bere ti duke qen ti komondanti i grupeve kriminale ne jug te vendit dhe shpesh here duke i mbrojtur me vulen e Kryeparlementarit,Pra ti ishe ai qe i drejtoje krimin e organizuar,dhe jane te shumte ata qe tani vijen nga jashte dhe lajne hesapet njeri me tjetrin sepse ishe ti Zotri qe i fute ne rrugen e krimit qe tani ka kaluar ne vrasje keta shqiptare duke ju ushqyer rrugen e pasurimit te pa ligjshem pertej adriatikut,Per ty pasuruar dhe zaptuar toka ne brege te detit ku na del ti me nje grup shokesh pronare nje vije te tere bregdetare,Nga kushe e pate te treshiguare zotrrote,Per keto duhet te hapen dosjet dhe te shikohet Historija,Flet Edvin Rama ne librin e tij te titulluar Kurban,gjate qeverisjes tij eshte e vertete qe Metropoli shqiptare qe kurbanizuar me veprimet e tije prej sharlatani, Ku dihet cfare katrahuret e futi te majten dhe elektoratin e tije,dihet cfare masakrimi i beri Metropolit shqiptare,dihet poplikishte cfare demi ekomomik i beri shqiperis per mos pranimin ne Beeeeeeeeee,Larte Madhnia e Mretit Zog u martue me nje grue,e jo me grate e shokve dhe shoqet e grave,sice bere ti zotri.Flet Hysni Milloshi po ky zotri pse nuke flet per krimet e partis komuniste qe jane te pa numerta.Krimet qe kane bere komunistet ndaje plioulpt shqiptare s’ka uje qe i lane’ska dhe qe i meshefe sa do qe i kane fundosur ne thellsit e tije dita dites jane duke dalur te vertetat ne sheshe,per keto duhet te flas historija?dhe Milloshetttttttttt,L,S,MI.

 63. Lissus i vjetër  01/07/2012 at 10:49 am

  Na mbushe mendjen,Bejte(xhi)!
  -Sala kishte vizion rajonal në 1999,kur u kërkoi liderve kosovarë në Rambuje të mos firmosnin deklaratën e inicuar nga USA+Europa. Për fatin e mirë, nuk pati atë ndikimin që përmend ti tek liderët kosovarë.
  -Sala ka vokacion europian, kur theu embargon europiane të naftës ndaj pushtetit të Millosheviçit dhe dha ndihmesë në shtypjen e kosovarëve ,për të cilët “përgjërohet”.
  -Sala ka vizion europian, kur kërkon të ringjallë neo-otomanizmin me “vëllezërit turq të gjakut (të tij)”.
  -Këto bejte, për të mbajtur me çdo kusht salën në pushtet edhe më 2013 ,se gjoja “iu dashka edhe amerikanëve e europianëve një lider i tillë”, tregojua fëmijëve të tu në shtëpi; jo shqiptarëve që u ka hipur në qafë e nuk po u zbret prej 22 vjetësh.
  Je lehtësisht i lexueshëm në qëllimet e tua ogurzeza. Budallenjtë kanë vdekur, Bejteeee!

 64. Margaret  09/11/2012 at 9:08 am

  Gazetaret te bejne president me zor !Po ec ok duke ndejre mungesen e tij publike , me shfaqjen e Fatos Nanos ne Tirane,,,u turren gazetaret kush me pare se tjetri ,per ta intervistuar:Po cfare tjeter do ta pyesnin Fatosin tjeter ,pervec se a don te behesh president ?Po Fatosi ,si do tju pergjigjej pervec se Pooo..!Ndersa e verteta qendron keshtu: vertet eshte kthyer ne shqiperi dhe po aplikon per titullin e presidentit,,,por ama,per president ne kompanine e znj. Xhuana ,,,pasi ajo eshte konfirmuar per deshiren e shtatezanise per vitin 2012 ! Pastaj edhe kriza ekonomike teper e theksuar ne Greqi (ne oborrin e bizneseve te saj) e dikton nje gje te tille ,per tju shmangur detyrimeve fiskale ! Sic e dini Fatosi eshte njesh per keto pune !

You must be logged in to post a comment Login