Idhnaku Klosi

Ashtu e kam ditur edhe unë Dan; Që nuk flitet keq për të vdekurin. Për të vdekurin flitet vetëm mirë. Sepse i vdekuri nuk dëgjon, dhe nga fjalët e mira nuk i rritet mendja. Keq, vetëm fjalë të këqija fliten vetëm për të gjallin, i cili dëgjon, kupton, turbullohet, dëshpërohet, ndonjëherë aq tepër, sa bën si bëre ti.
Kjo simetri e frikshme, kjo modë, ky trend makabër, me të vdekur të cilët duhen ruajtur nga rritja e mendjes, dhe të gjallë të cilët, edhe pa asnjë shkak, duhen ndëshkuar me fjalë të këqija, tashmë në Shqipëri i ka shpërndarë aq thellë metastazat, sa “mirë” flitet vetëm për të vdekurit e këqij, dhe “keq” vetëm për të gjallët e mirë. Shtoi kësaj edhe nuancat; domethënë tmerret e pafundme që rrjedhin nga kombinimet e panumërta të heshtjes memece, të folurit gjysmak, të gjallët e vdekur, të vdekurit e gjallë, të gjallët e gjallë, të vdekurit e vdekur, dhe e merr me mend vetë ti pastaj sa e bukur bëhet tabloja.
Prandaj, duke pasur parasysh këto, unë o Dan, gjatë këtij komunikimi postum me ty, do veproj si di vet’, si gjithmonë, jashtë klisheve. Duke të konsideruar ashtu si ti në fakt je, as i ardhur e as i ikur, as i gjallë e as i vdekur, që me ty as po flas e as po hesht, do bëj diçka më të thjeshtë, do kujtoj disa dromca të lezetshme, të cilat, lidhur me sa më sipër, janë thjesht ilustruese. Dhe tani, pa humbur kohë, të futemi në temë.
Me rastin e vetëvarjes tënde, Edi Rama shkroi një redaksional. Një tekst hyper patetik. Një eksperiment intelektual, një sprovë grafo-logjike lakrimogjene, për nga efektet pothuajse identike me atë që i kushtoi Gim Myftiut ca vite të shkuara. Ishte, si të ta them, një lloj mbishkrimi pllake varri varrezash katundi, tip; “O ju njerëz që po kaloni, ktheni kokën e më shikoni, se një ditë të gjithë këtu do vini”. Fjalë këto dhe pllakë guri varri kjo, të cilat, s’di pse më kujtuan atë që ti Dan vet’ më pate thënë një ditë se të kishte mbetur fort hatri lidhur me një udhëtim që ti dhe Rama kishit bërë në Itali, kur gjatë atyre dy apo tri ditëve vajtje-ardhje-ndenjje, fol o gur fol o mur, Rama s’të kishte folur asnjë fjalë.
Nejse, unë e ti jemi njohur më 1981 në Pogradec. Ku, diku buzë Liqerit t’u drejtova si e kam zakon, pa të përshëndetur;
-A e di ti Ardian Klosi se atje, të thashë duke të treguar me gisht skajin jugperëndimor të qytetit, në katin e dytë të një shtëpie të rrënuar që duket si kullat mesjetare të Frankfurtit, gjysmë shtrirë mbi një divan gdhihet e ngryset një Sovran, i fundmi Rilindas, Poeti më i madh shqiptar i të gjitha kohërave, Lasgush Poradeci ?
-Faleminderit. Nuk e pi.
Më la pa mend kjo lloj përgjigjeje që besoj se kishte kuptimin; “Mos më ngatërro me këto gjëra”. Me cilat gjëra ?! Por nuk e zgjata. Dhe nga ajo ditë u bëmë miq. Nga ata që takohen rrallë. Sepse unë, vëllain në burg, ti me punë në Shtëpinë Botuese “8 Nëntori”, nuk mund të ishim aq miq sa të dëgjonim Bitëllsat në ndonjë bodrum të Shallvareve. Se e vërteta është, duhet thënë patjetër edhe kjo, njohja jonë ndodhi ndërkohë që pothuaj të gjithë miqtë e mëparshëm më patën braktisur.
Në ato kohë ti më tregoje qyfyre nga Shtëpia Botuese. Ja një qyfyr;
Po bëhej një mbledhje ku flitej egër dhe kërcënueshëm nëse i vlente apo jo kurvit “Viti i Mbrapshtë”. Ismaili, i strukur nga atje ku rrinte, të dërgoi  ty dorë më dorë një pusulle të palosur ku kishte perifrazuar veten:
“Ç’më ka hije pena, Dan o kapedan,
ta botoj “Vitin”, bytha s’po ma mban”.
Dhe qeshnim pafund me këtë e të tjera të tilla. Se, pavarësisht si u kokolepsën punët më vonë, ti në atë kohë ishte dishepull i zjarrtë i Ismailit. Apo jo ?!
Një herë tjetër të thashë se Dritëro Agolli nuk është as shkrimtar, as poet, por vetëm inkuizitor. Nuk refuzove, por the: Kujdes me këto gjëra, se Dritëroi mund të jetë a të mos jetë si thua ti, por nuk është budalla.
Në 1988, ti, edhe pse kur binte fjala thoshe se i adhuroje, s’kishe asnjë ide ku tretej Lasgushi dhe ku dergjej Petro Zheji, ku frymonte njëri e ku mbijetonte tjetri. Edhe tek Lasgushi, edhe tek Zheji (jo Arturi), të cilëve u bëja vazhdimisht vizita, ty Dan të shoqërova unë.
Zhejin e dëgjove me shumë vëmendje. Më tregove edhe se si në një tjetër mbledhje në po atë shtëpi botuese, në një moment kur një lektor propagandistik i ardhur nga një komitet kishte përmendur “një gënjeshtër që thuhej në Bibël”, Zheji e kishte ndërprerë duke i thënë; “Ju lutem, a mund të dal pak jashtë ?” E kishte lejuar lektori Zhejin të dilte duke menduar se Zhejit i duhej të shkonte në fund të korridorit. Mirëpo Zheji që kishte vajtur në një apartament të ngushtë aty pranë ku jetonte ato kohë, ishte kthyer pas pak minutash me një Bibël në duar duke i thënë komitetsit: “Ja Bibla, ku është ajo gënjeshtra ?!”
Lasgushin, edhe atë e dëgjove gjithashtu me shumë vëmendje. Gjatë asaj vizite, në një moment Lasgushi të la pa frymë kur tha: Tani mund të flasim sa të duam, se ai ka vdekur. Fjalë këto, për të cilat, tre vite pasi kurvi kishte ngordhur të ikte koka. Unë me këto thagma të Lasgushit isha mësuar, ndërsa ty, megjithëse nga ajo batutë u kënaqe pafund dhe qeshe sa deshe, sa s’të ra pika. Gjatë atij takimi me Lasgushin, që për mua mund të ishte i njëqindti, ndërsa për ty i pari dhe i fundit, ti more edhe shënime në një bllok. Që pastaj ai bllok të humbi dhe e qave tërë kohën. Por nuk e kuptova kurrë natyrën e adhurimit tënd për Lasgushin. Sepse, ndërkohë që s’ma bëre kurrë të ditur cilën poezi apo poet preferoje, për Poezinë e Lasgushit më pate thënë disa herë se nuk e pëlqeje.
Pastaj erdhi ’90-a, dhe ato që dihen.
Në një miting në Sheshin “Skënderbej”, kur turma po shkatërronte klubin e Ministrisë së Brendshme dhe po digjte makina, t’u afrova dhe të thashë se ishte rast i mirë për ta bërë si në Shkodër, domethënë të gjenim një mënyrë për t’i thënë turmës të rrafshonte komitetin e partisë së Tiranës, godinën ku sot është selia e Partisë Socialiste. Në vend të përgjigjes lëshove një hungërimë refuzuese idhnake.
Pak më vonë u mor vesh prishja jote e beftë me Ismailin. Idhnimi yt i papritur me Ismailin më ka mbetur sot e kësaj dite më i mistershëm se origjina e unazave të Saturnit. Qarkulluan fjalë, madje një miku im e shkroi edhe në një libër se ke qenë spiun i Sigurimit dhe ke marrë më qafë Linx Ngjelën. Këtë gjë unë nuk e kam besuar dhe nuk do ta besoj kurrë pa u hapur dosjet, të cilat, meqë ra fjala, me dhimbje për njërin a me kruajtje për tjetrin, duhet urgjentisht të hapen. Por ti Dan disa gabime atëherë i bëre. Ju të dy, ti dhe Edi Rama, që me njëri-tjetrin ngjani si Ipad-i me Ipod-in, u rrekët t’i ngrinit piedestal dikujt që e quajtët shkrimtar dhe disident, por që në fakt nuk ishte, as nuk është as i tillë e as i atillë. Sepse, sa i përket të qënit antikomunist, ishte një njeri që ka vrarë me dorën e vet, dhe, sa i përket të qënit shkrimtar, është aq i paditur sa nuk thotë “pastaj”, por “mbasandaj”. Që edhe kjo tekë e juaja prej produktesh Apple, më ka mbetur pezull në pritje të ndonjë shpjegimi apo zbërthimi të arsyeshëm.
Jo për gjysmakët dhe hipokritët që sot bëjnë sikur pendohen duke thënë se bënë gabim që nuk të ndenjën afër, dhe as për pisat që mburren që po flasin demek mirë për ty në kafazin e budallenjve që quhet Fejsbuk, por për njerëzit seriozë, duhet thënë edhe se shumicën e muhabeteve dhe shakave, ashtu i kishte ti Dan, me vdekje. Për shembull, jo rrallë kur takoheshim më thoshe: “Eh, në betejën kundra mediokritetit, edhe unë mund të mburrem me një viktimë, Mira Meksin. Të cilën vërtet e masakrova, por nuk arrita ta vdisja dhe ta varrosja. Ndërsa ti Edison ke bilanc më të mirë në këtë drejtim, dhe të kam zili. Sepse prejkur bërë atë shkrimin “Sikur Rudina…”, Xhunga s’e ka kapur më penën me dorë dhe as mendja i vete të thotë jam shkrimtare, jam romanciere, pra ti Xhungën, jo vetëm e vrave, por edhe e gropose.
Vrau veten një soc-aktor që pat’ luajtur role komisarësh dhe komandantësh trima në atë luftën që ka ekzistuar vetëm nëpër filma. Ky aktori, pas ’90-ës, befas ktheu pllakën. U kujtua t’i ngjajë Klint Istvudit. Më vonë akoma, vendosi të vetëvritet si Bekim Fehmiu. Unë, i habitur nga kjo marri’, bëra një shkrim me titull “Secili vdekjen e vet”. Ideja e këtij shkrimi ishte se askush që ka bërë jetë plehu nuk mund të pretendojë vdekje gjeniu. Ti Dan, pa ma përmendur emrin, reagove atëherë tek gazeta “Shekulli” me një shkrim të cilin, gjoja për të nderuar kujtimin tënd pas vetëvarjes, për turp të tyre, këto ditë e ribotuan disa gazeta. Titulli i reagimit tënd idhnak ishte: “Këta s’të lënë as të vdesësh”. Ç’ka, në fakt, nuk doli e vërtetë. Se ti e provove më se një herë, dhe s’të pengoi askush. Por mua titulli i këtij shkrimi më tronditi për një tjetër arsye. Sepse, ti duke mos e përcaktuar cilët janë sot për ty “këta që s’të lënë të vdesësh”, ato fjalë, vetvetiu, në mendjen time u asociuan me “ata që s’të linin të jetoje”. Por s’kishte qenë punë asocimesh. Kishte qenë ku e ku më zi. Sepse pak ditë pas daljes së shkrimit tënd reagues idhnak dhe asocimit tim të gabuar, pronari i gazetës që botoi shkrimin tim, më tha se ti Dan, pezmin nuk e kishe pasur as me ata që në kohën e kurvit penguan të shumtët të jetonin dhe as me ata që sot, sipas teje, pengojnë ndonjë të rrallë si ty të vdesi, por me tjetër njeri. Me vet’ pronarin e asaj gazete, i cili të kishte refuzuar marrjen në punë si fotografe të gruas tënde Jutta, frikshëm i afërt ky emër me Jeta. Po. Kaq e thjeshtë ka qenë. Se gjërat e kësaj bote nuk janë të gjitha po aq të mistershme dhe po aq magjepsëse sa, për shembull, Kodi i Fibonaccio-s.
Bëre përkthime të mira, të zgjedhura, të sakta, të qarta, por disi të ftohta.
Librat e tu nuk u lexuan. Pra autor nuk ishe.
Publicistika jote, nuk ishte më e keqja, por qe kryekrejt sa propagandë në favor të njërit krah të politikës, po aq edhe tejet idhnake për krahun tjetër.
Ti Dan nuk u pajtove kurrë me kohën e kurvit. Dëshmitar jam unë. Le të më dali përpara kush të dojë të më thotë të kundërtën, po s’ia lava surratin me shurrë. Por ti nuk u pajtove as me këtë kohë. Dhe ky ishte problemi. Sepse nga ajo kohë në këtë kohë, ti Dan solle mbi shpinë një ngarkesë të tepërt. Një avantazh, një supremaci, një kult të parathënë etërish, diçka që çuditërisht, gabimisht dhe fatalisht, kujtoje se ishte e pacenueshme. Ishte pikërisht kjo ngarkesë dhe ky hamallëk i kotë, që s’të la të jetosh i qetë, dhe ta theu kurrizin.
Meqë erdhëm tek “etërit” dhe “avantazhet”, e vërteta është se s’je i vetmi. Veç teje dhe Ramës, është edhe një tjetër i spikatur, një ish i burgosur, një reduce i luftës brenda llojit. Që ju bën të treve të dukeni si Ipad-i, Ipod-i, Iphon-i. Madje ky është edhe më i lezetshëm, më i keqkuptuar dhe më komik se ju të dy. Sepse ju bëtë si bëtë, dhe në një farë mënyre e në një farë mase i ndreqët sa mundët budallallëqet që thatë vite më parë për Ismailin. Ky, ngaqë sa duket më së fundi i humbi shpresat e çmendura për të konkurruar me Ismailin si shkrimtar, pra pasi e pranoi se Ismail Kadareja është përfundimisht i vetmi shkrimtar, hapi një ekspozitë me relikte burgu. Aq me të madh, sa u duk sikur rrihte të provonte sikur kishte qenë i vetmi i burgosur.
Dy ditë para se të varje veten ti Dan, vdiq një kushërira ime. Por për kushërirën time, e cila, meqenëse e kaloi gjithë jetën internimeve, e kishte jetën me mijëra herë më dramatike se tënden, timen dhe mijëra të tjerëve, nuk u kujtua asnjë gazetë e asnjë televizor e s’u bë asnjë homazh.
Një daja im që thoshte se ishte antikomunisti i dytë në botë pas Churchillit, i cili vdiq në moshë të shtyrë para pak viteve, më pat treguar një episod me babain tënd. Ai, yt atë, e kishte lënë të vdekur në vend një ballist duke i rënë nga mbrapa drejt e në kokë me një lopatë. Ta pata thënë këtë punën e lopatës. Nuk e mohove, dhe as nuk e pranove, madje as nuk u habite. Që më le përshtypjen idhnake se s’ishte çudi të kishe dijeni për të tjera kazma e lopata e sqeparë e tortura, para e pas e anash shpine.
Kështu i dashur Dan. Këto që të kujtova, sigurisht që nuk përbëjnë ndonjë tablo të përsosur. Por besoj se janë të mjaftueshme që brenda një konteksti shoqëror që flet gjithmonë mirë vetëm për të vdekurit dhe gjithmonë keq vetëm për të gjallët, është i mjaftueshëm për të ma rrëqethur mua mishin dhe ty kockat.
Ta pata thënë edhe tjetrën; Se brengat njerëzore mund të zbuten deridiku edhe në mënyrë deduktive-laboratorike; Kaq nga budallallëku i të gjithëve, plus edhe kaq nga edepsëzlliku i disave, edhe aq nga padituria e disa të tjerëve, një garuzhde sherbet eruditiv, pak uthull hipokrizie, një lugë kafeje seriozitet, futi të gjitha në një kavanoz, mbyllja kapakun, tunde kavanozin, hiqja kapakun, derdhe në një pjatë, del një supë me të cilën mund të kalohet dita, por s’më dëgjove. E meqë për këtë e të tjera s’më dëgjove, unë, me plot të drejtë, në kërkim të shkakut të parehatisë tënde, duke ndjekur rrugën e kundërt të progresit fraktal, atë të kërkimit të kodit elementar që ndodhet në origjinë të fenomenit, atë kod e kam gjetur pikërisht tek ajo lopatë.
Lëri Dan se ç’thonë sot të shiturit mediatikë, që po t’i dëgjoje do të të vinte për të vjellë. Ti s’ishe as më pak e as më tepër se një mallakastriot idhnak. Që provove diçka madhështore; Se s’është për të pasur frikë nga vdekja, e cila është e tëra, por vetëm nga jeta, që është vetëm pjesa.

Për të komentuar rregjistrohuni këtu ose logoni me e-mail e Facebook. Për më shumë informacion lexoni

156 Responses to "Idhnaku Klosi"

 1. shvejk  30/04/2012 at 11:04 am

  Futja por…tokalles me rigon o Edison Ypi.

 2. PERDORUES  30/04/2012 at 11:15 am

  E LIINI PREHET I QETE I SHKRETI,MOS E PERDOR TE VDEKURIN PER TE SULMUAR TE GJALLET….SHKRIM PER TE ARDHUR KEQ

 3. pjeter  30/04/2012 at 11:30 am

  I kthyer dhender nga Gjermania(!!)ne ’98 e bene Drejtor te RTSH,pasi dhe miku i tij i ngushte i “armeve”Rama Edi ishte ne kolltukon e Ministrit te kultures,si nje gjest “human”i Nanos,do te mbahet mend si Drejtori qe skenen e nderuar te festivalit te fundvitit e ktheu ne nje grumbull llamarinash te varura e faqe gazetash qe shkeleshin nga kengetaret…”Prezanton Shqiperine ..”pat thene viktima ,ne ate kohe,duke e mbrojtur skenografine e shemtuar …Do mbahet mend se si nje gazetar e drejtues te ri emisioni me shume sukses si”DEBAST”te Blendi Fefziut e detyron qe te largohet ne ’99 nga TVSH e te shkoje tek “TV KLAN”…”Fevziu sigurisht qe e ka falur sjelljen e tij pasi e ka pas mik tek”Opinioni”….
  Pastaj vjen perkthimi nga gjermanishtja e shultz qe “masakronte”Skenderbeun”…..Nuk eshte e rastit qe vetem pak muaj ku miku i tij personal humbi zgjedhjet per bashkine e Tiranes ne tentativen e katert,ai provoi te largohej nga kjo bote….dhe per te kaluar tek prova e dyte qe rezultoj”fatalisht e sukseshme per te”..Humbja e mikut qe ra nga fiku them se e ka trishtuar shpirtin e tij…e bashkeshortja nje gjermani qe gjithe vitin ishte e patrukuar dhe e serte,nuk ja ngrohu shpirtin per ti qene afer ne momentet e veshtira(!!!)qe po kalonte i shoqi FATKEQ…..

 4. abc  30/04/2012 at 11:44 am

  Kujt autori ti besoj: Ypit,te denigruar dhe sakatur fiserisht,nga diktatura komuniste e Hoxhes, apo Ypit qe eshte rreshtuar vendosmerisht, ne anen e diktatures otomane-komuniste te Saliut.Ndjehet si perjetim i nje vetvrasje te gjate integriteti.

 5. Ndrek Gjini  30/04/2012 at 11:49 am

  Nje shkrim ekselent. Antikonfromist.Mjeshtror.Realist deri ne palce. Me te vertete per t’u patur zili.

  • Turi Shkoder  30/04/2012 at 1:28 pm

   Si eshte ai muhabeti i shkrimit tend qe ta hoqen nga faqja e internetit keta te Mapo-s dhe qe s’ta botuan, se s’e kuptova une?!

 6. e verteta  30/04/2012 at 12:29 pm

  I shkelqyer!!!

 7. Arbereshi  30/04/2012 at 12:42 pm

  Redaksise se “MAPO-s”.
  As nuk denjoj te komentoj shkrimin makaber e te ndyre te ketij “ypsylonit”,por m’u ngriten lesht e kokjes perpjete kur pashe qe kjo “hale” mediatike ishte derdhur ne faqet e nje gazete qe mendoja se ishte serioze.Per hir te “diversitetit” te shtirur te botimit te komenteve e shkrimeve nga te gjitha krahet,lejuat te shihte driten tek ju nje menxyre e katraure si ky shkrim.Po atehere ku vane gjithe ato elozhe e shkrime qe e ngrinin ne qiell Klosin e varfer?Ju bile botuat edhe permbledhjen e shkrimeve pozitive e komenteve me fjalet me te larta per Danin,kolegun,mikun,shokun tuaj.Per njerezit e mire e te ndershem vdekja qenka vertete me e preferueshme dhe me e paster se kjo jete,sidomos kur meson se ne kete jete zvarriten zvaranike e te shitur si ky Ypi juaj,dhe ne ate jeten tjeter shkojne njerez te mire e te dobishem si Klosi,i cili e ndau shapin nga sheqeri,e largoi veten perfundimnisht nga kjo jete per te mos e ndare ate me ndyresirat qe la nga pas!
  “MAPO” juaj me thene te drejten po behet si ajo “MAPO”(Magazina Popullore) e kohes se diktatures qe shiste cdo mall!
  Ju sfidoj sot,guxoni ta botoni komentin tim,megjithese eshte ca i idhet,sepse edhe une jam nje “idhnak” si i ndjeri Klosi qe fatkeqesisht nuk jeton me.

  • Kolin, çun tirone dje - shtetas europjan sot  30/04/2012 at 2:09 pm

   Or Arbëresh, mbaje pak stekën më ulët or njeri. Ti po do me na e bo si me vdekjen e diktatorit para 27 vjetësh ku duhej të gjithë të qanim me zor? Me kto që shkruan ktu lart, ti nuk je një “idhnak”, ti që i imponon gazetës “Mapo” se ç’duhet të botojë ose jo TI JE NJË MINIDIKTATOR ose biri i ndonjë sigurimsi-mugoshist. Mos shkruj pa lidhje or zotni se po bohen 20 vjet ku kërbaçi me pahir ka vdek. Na përmend se gjith ata që shkruan elegji e nekrologji vajtuese për të ndjerin Klosi ku shkuan?! E drejta e tyre or mik. Edhe për Tanin e Topit u shkruan e ç’nuk u shkruan hymne të lara me lot e me petale lulesh mbi arkivol, por ai vdiq në një aksident duke bërë adulteri me një femër e për fatin e saj të keq, e mori dhe atë me vete.

   Z. Ypi ka shkruar një opinjon origjinal PA HIPOKRIZI SNOBE ALLA BALLKANSE E PA PROTAGONIZËM NEKROLOGJIK. Kta janë demokratët e vërtetë or mik që sot në Shqipëri i ke me pikatore. Janë me pikatore pse tipa si ti & co vazhdoni hala me avazin e Mukes. Bravo Z. Ypi!!!

   • eduard  30/04/2012 at 7:38 pm

    Cfare europiani, je ti mor pjelle e hashashit te Anadollit.Ti infekton keq ate toke europiane, ku ti zvarritesh ndyrshem.

 8. Tano  30/04/2012 at 12:55 pm

  Cudi qe nuk e paska share Alfred Lela, Edisonin per keto qe ka shkruar.

 9. leonidha  30/04/2012 at 1:00 pm

  Vetem njerez te lodhur me mendje tejet te lodhur mund te shkruajne keshtu.
  Te te vij frymezimi per te urryer e denigruar njerzit vetem pasi ata vdesin eshte problem i s.n.q.

 10. Aristo  30/04/2012 at 1:21 pm

  Bravo Edison. Ky eshte nje mesim per te gjithe publicistet e mediave shqiptare.

 11. Albert  30/04/2012 at 1:22 pm

  Kjo persiatje e lodhshme dhe e stermundimshme e Ypit eshte deshmi se neni 55 i agjitacion-propagandes nuk ka vdekur! Ashtu si Cvajku ishte komplementar i Frojdit,ose varianti letrar i tij,Ypi eshte variant me i sofistikuar,me akademik, shume me fin i…Fahri Balliut! ….

  • pajtim llati  30/04/2012 at 2:50 pm

   nuk e njifke as njerin dhe as tjetrin, ti vet duhet te kesh qen cun oficeri!

 12. sinan hibro  30/04/2012 at 1:22 pm

  Te presim se cfare do te shkruajne njerezit si obituar per E. Ypin. Per Klosin 80 % e njerezve thone fjalen e mire …

 13. Tropojani  30/04/2012 at 1:41 pm

  Shkrim qe deshmon mirefilli se deri ne ç’shkalle mund te degjeneroje shpirti njerezor. Me kete shkrim Edison Ypi i ka vendosur, se gjalli, vetvetes epitafin: Kam lindur i poshter, kam jetuar si maskara dhe do te vdes i felliqur.

  • Arbereshi  30/04/2012 at 2:35 pm

   Tropajanit,
   Fjale te mencura ke shkruar burre i malesise!Epitaf me te goditur nuk mund te shkruhej mbi varrin e nje balte,qe baltos cdo gje te mire.S’thote kot populli:”I felliquri te felliq!”.

  • sinan hibro  30/04/2012 at 5:16 pm

   Thumb up !

 14. Ateisti  30/04/2012 at 2:00 pm

  Ndrek Gjini: “Nje shkrim ekselent. Antikonfromist.Mjeshtror.Realist deri ne palce. Me te vertete per t’u patur zili.”

  Po vërtet Ndrek: T’i japësh një grusht një të vdekuri për ta hedhur sërish në tokë dhe 1-0 “në të tretat” e tij , a nuk është për tu pasur zili, madje edhe nga çdo katolik??

 15. beni.l  30/04/2012 at 2:09 pm

  Keto qe thote Z.Ypi edhe pse nuk i dija, zere se i dija, nga menyra e te folurit dhe e te vepruarit te te ndjerit, por me shume u binda ne ndjenjen qe mu shfaq, mbas premtimit solemn mbi arkivolin e tij se: “nuk do ta leme kete vend te na vrase?!!”, Cfare lidhje kishte vdekja me vendin, ose me mire atdheun e tij apo te tyret dhe tonin?! Ne kete cast solemn perbetimi, ndjeva se egzistoka nje klan versnikesh, te nje plejade, te mbledhur te gjithe atje, te cilet per sa lart tyre kerkojne ti eliminojne, ndersa per ata aty posht tyre, nuk ju a varin fare, zere se nuk egzistojne. Ky klan, te cilet nuk e fshehin se jane bllokmene junior, sigurisht kane dhe historite mbrenda vedit, histori qe cuan ne vete flijim. Vete flijimi per unin, sigurisht eshte nga mosperfillja, menjanimi, vetmia, lodhja,.. etj, por nga te vetet, aspak nga shoqeria ne pergjithesi apo nga vendi ku jeton, por ne vecanti nga klani te cilit i sherbeu u vete shfrytezua dhe u vete flijua ndersa ju sherbente, ndjehu zhgenjim. Ndersa ata te tjeret, te sojit, vazhdojne nje rruge tjeter per aritjen e qellimeve te tyre duke shtrenguar radhet me perbetime, ndryshe nga dikur mendonin dhe ndjenin si boheme. Dikush do te mbetet rruges, sigurisht hallka me e dobet e zinxhirit klan. Eshte pak te thuash me pelqeu artikulli i Z.Ypi.

 16. genccitoz  30/04/2012 at 2:12 pm

  Ne çdo status te Botes nga ato fetar deri ne shteteror ne çdo te tille fenomeni i ketij personi eshte i denuar ne formen e nje krimi kur ky nuk ka dashur veten e tij si mundet ky te kete dashur tjeterdhe sipas mendimit tim dhe familja e ketij veproi shume gabim ne rehabilitimin e tij ne momentin kur ky ka pasur me shume nevoje ato te gjithe te larguar keshtu eshte ku per hava bukuroshi mer nje grua qe gjithsesi nuk eshte grua,ky person i llastuar problemin do ta kete pasur nga ska qene i respektuar ne familje te tije!!

 17. momentum  30/04/2012 at 2:16 pm

  Nuk e di kur ka qene hera e fundit qe kam lexuar dicka te tille ne shqip! Artikull shume i bukur, i ka te gjitha brenda. E kam lexuar me nje emocion si te mos ishte thjesht artikull. Shkrim i perkryer!

 18. pajtim llati  30/04/2012 at 2:41 pm

  Edison! i ke thene te gjitha, mos u merzit nga komente gdhesh.

 19. Skela  30/04/2012 at 2:45 pm

  Diku Adrian Klosi ka perdorur pak a shume nje shprehje “… nje cope m**t ne shami kashmiri”. Ky ndoshta eshte pershkrimi me i bukur qe mund ti behet marredhenieve midis kesi qelbesirash qe shkruan keto rradhe dhe Klosit. Klosi (sipas MAPO-s) ishte nje intelektual i vertete qe do te thote te vetmin armik kishte vetem mediokritetin. Ndersa kunguj te tille leshojne lule vetem prane haleve sepse nuk kane lindur per vend tjeter. Klosi R.I.P dita e shpagimit do te vije.

 20. Amos  30/04/2012 at 2:53 pm

  Edison Ypi ose Upi, sigurisht do te kete qene i pire, kur ka hedhur keto radhe.
  Ti kurre nuk do kesh ate shkelqim qe kane disa njerez, qofshin edhe plot gabime ne jeten e tyre, sepse ti je hija.
  Ishalla merr ndonje honorar te pakten…

 21. Cen Durimmadhi  30/04/2012 at 3:02 pm

  Z. Ypi per “vlerat” e Klosit jemi te nje mendje, por kam nje problem me “Dan-in” falsim per Ramadanin apo per Ardianin ketu!?
  Sa me pak te kete nga kasapet e mendimit te lire te shtepise “8 Nentori” aq me mire me e lire do jete Shqiperia!
  Kjo rromuje mediaktike rreth “Dan-it” te Mallakas-tres do ishte e moralshme nqs. i biri i ballistit qe hengri lopaten e Lilit(?) apo Bilbil Klosit (shef i sigurimit dhe “drejtesise komuniste”) te kishte vrare vehten por keshtu anasjelltas qe sistemi i krijuar nga i jati dhe aq i mbrojtur dhe bekuar (te pakten i pashare) nga i biri, ti marre jeten Danit!!!!
  Sot me duket sikurse ka Zot!

  • Theofan Mavromati  30/04/2012 at 4:54 pm

   Mos ju referoni Zotit te pakten, kur flisni nga keto fjalet qe te lene pa fjale. Mos e detyroni qe te vrase veten ndonje dite…

   • Cen Durimmadhi  30/04/2012 at 6:34 pm

    O mavrio… Zoti nuk eshte i kuq, ju deklaronit qe nuk ka Zot! Comprende??!

 22. Geni  30/04/2012 at 3:06 pm

  Absolutisht kunder tropojanit! Realizmi eshte pikerisht ky qe ka shkruar Ypi, e qe do te thote vdekur apo gjalle, ky ishte Klosi!

  • Tropojani  30/04/2012 at 3:59 pm

   Si mund te shquheshin te miret po te mos kishte te liq?!
   Ishte vertet intelektual i klasit te larte Ardian klosi, nga qe perballe kishte karikatura njerezore te kallepit Edison Ypi.
   Dhe … kaq.

 23. Cen Durimmadhi  30/04/2012 at 3:08 pm

  Harrova ta them: Shkrim fantastik!!

 24. besa  30/04/2012 at 3:48 pm

  zoti ypi ,,te me falni por ju ma mbushet mendjen qe jeni person me probleme serioze psiqike! eshte e turpshme te shkruani ne kete menyre! me repsekt per te vdekurit!

 25. xhezo  30/04/2012 at 3:50 pm

  Ypi,si gjithmone antikonformist,i guximshem,i sinqerte!

 26. Kris  30/04/2012 at 4:15 pm

  Edi Ypi.C’fare perbindeshi.I ngjan Berishes.A i duhet Shqiperise sot ky shkrim ?Percarje percarje dhe prap percarje!!!!C’fare turpi pa thene KRIM.Vazhdoni o krimba te punoni nen dhe,shkoni tani hani dhe Dani-n e idhnuar.C’po ndodh?!Ku jemi?!A vazhdohet me keshtu,kur as vdekja nuk na afron?!Deri kur do te vegjetojne keto qenie gjysem njerezore?!

 27. liria  30/04/2012 at 4:24 pm

  ja dhe edisoni qe permes vdekjes se dikujt tenton te marre minutin e vet te lavdise…. aman o edison qe njehere ne jete nuk poftise ndonje gje me vlere….

 28. LuliVocerr  30/04/2012 at 4:27 pm

  Sa i shemtuar ky shkrim, se nuk priste dot te kalonte java, dhe kush, Edison Ypi qe pervec psikopatise se dukshme dhe deshtimit total ne gjithcka, s’i ka mbetur asgje tjeter. Grij sallate Edision grij, se ca miza te semura qe ushqehen me kerme do bejne sikur e duan shkrimin tend. Turp o Edison, turp i madh e gjithe kjo e keqe qe te paska mberthyer. Apo xhelozi ndoshta.

 29. lulja  30/04/2012 at 4:30 pm

  aman o edsion ishalla te japin ndonje 50mije lekesh per kete pacavure. turp dhe i gazetes qe te boton kto shkrime qe vetem deshmojne sa te vockel e ke shpirtin. ja keshtu je ti, pret qe njerezit te vdesin. sa per ty, askush sdo te te shkruaje nje gram kur te vdesesh, se as nje gram te mire e asnje gram respekt nuk i zgjove askujt ne jete

 30. albani  30/04/2012 at 4:38 pm

  bravo Edison me ne fund e munde ADRIAN KLOSIN,i dhe nje goditje qe vetem njerez si ty i japin nje te vdekuri.te gjith e dime mir kush ishte ADRIAN KLOSI dhe kush je ti,une mendoj se ti do ishe analisti me i mire ne bote po mos te ishe thuthuq dhe per kete e ka pasur fajin i ndjeri ADRIAN.por nisur nisur nga shkrimi jot me lindi dyshimi se mos i ndjeri ADRIAN ta ka bere borxh,dhe meqe emrin e ke Edison mendoj se ai ta ka YPUR…ngushullime Edison

 31. Gea  30/04/2012 at 4:51 pm

  Excellent ! Mua sme pelqen te lexoj fare gazeta, artikuj a ku di une, por ky artikull-deklarate-thirrje me ka lene pa mend. Pas fjaleve ndihet dhimbja dhe njekohesisht acarimi, nervozizmi ndaj menyres se vdekjes te kolegut e shokut. Te lumte!

 32. Theofan Mavromati  30/04/2012 at 4:52 pm

  “Dhe rakia vete-vjen,
  Xhafer Ypi na mbërthen,
  Dhe për lot na mallëngjen,
  Rreth konopit me legjen.”

  Soji i Xhaferrit te jete ky Edisoni valle? Qe eshte tapë-topi duket, ndersa per mallengjimin, me shume na ben ta qajme mendjen e tij me qurre sesa lot. Epo te tille, qe thone budalliqe me thes edhe per te vdekurit, ketej te zene syte.

  • Tropojani  30/04/2012 at 6:39 pm

   Aman mor Teo, mos u nxej nuk po shkruhet per Hysni Milloshin me fal per shokun Enver ketu, per danin po shkruhet cunin e shokut bilbil!

 33. ANDI  30/04/2012 at 4:54 pm

  kush ka frik nga e verteta????Zoti Ypi jeni mese i sakte ne perfundimet e tua……

 34. UNEJAMUNE  30/04/2012 at 5:15 pm

  Yyyyp Xhixhi…..Yyyyyp Edison. Hyp e zbrit po ne kuvli (apo qeli) ke ngelur o Edison.Ke qene i persekutuar…fati yt, po pse duhet ta pesojme edhe ne nga ty dhe nga keta te tjeret qe kane patur fatin tend(te persekutuar). Keq me vinte per ju, por nuk me vjen me keq tani se e shoh qe ju ka lene disa komplekse qe ndoshta do tu duhen nja tre breza qe ti hiqni.E cfare ndryshimi paskeni ju ish te persekutuarit nga ata qe ju persekutuan???? Asnje me sa shoh une. Ju keni 22 vjet qe me ate term po na merzitni jeten dhe….vdekjen. Ju te persekutoni deri tek lopata e fundit e dheut mbi varrr… eme tej. Klosi ishte kush ishte, ishte biri i kujt te ishte .Ai ishte nje intelektual, por me e rendesishme ishte njeri. Dhe njeriu gabon, trembet, mban me hater apo urren, por pikerisht ketu qendron intelektualizmi i Klosit. Ai i kishte te gjitha keto, por ishte edhe tolerant.Gje qe ju Ishet nuk ee keni. Dhe pikerisht ju Ypat dhe ishet do te jeni ata qe do te vdisni si idhnak ashtu sic po jetoni. Mjaft ore me keto ish ish ish. Jetojen ate jete qe ju ka mbetur pa share apo pa peshtyre cdo gje qe nuk e kuptoni apo nuk e perceptoni dot. Mjaft me ate term “komunist”. Iku komunizmi ashtu si feudalizmi, dhe ju doni te na i ktheni perseri duke i mbajtur gjalle me kujtimet e baltes ku jhu dergoj ky komunizem. Keq me vjen po e them edhe njehere, por bej edhe nje arsyetim, ju qe patet fatin e keq te jetonit ne balte tani qe u reabilituar cfare mund te na jepni…???? Them se vetem balte se vetem ate paskeni mesuar . keshtu qe perseri keq me vjen por ndoshta duhet ta permbushnit deri ne fund fatin tuaj e te rrinit ne balte qe te mos te na perbaltnit ne dhe cdo gje ku ne jetojme….Jepi Yp jepi Yp, sic tha dikush me lart, sa te kete krimba qe ushqehen me ate jashteqitje qe nxjerr ti nga gojabyth do te jetosh….per te na treguar ne dhe te tjereve si nuk duhet te jemi dhe si nuk duhet te behemi.;…

 35. Nik Kodra  30/04/2012 at 5:23 pm

  Shkrimet s Z. Ypi si dhe ky i fundit bejne pjese ne ate qe i ndjeri Klosi i quajti “qelbesirhane”.
  Ky eshte dhe genjeshtar edhe burracak. Sa ishte gjalle Ardian Klosi nuk u be i gjalle te polemizonte me te. Tani pas vdekjes se Ardianit Ypi u be trim dhe polemist i “madh”! Zoti na ruajt nga njerez te tille!

  Nik

 36. aplha  30/04/2012 at 5:31 pm

  Ishte qesharake sesa miq i dolen Dan-it pas vdekjes e sesa ja ngriten vlerat,te cilat sigurisht i kishte dhe ishin ato vlera per te cilat shume prej nesh na erdhi keq kur nje njeri i mencur i iku Shqiperise. Por te shkruash ne menyre kaq cinike, per te mos thene poshteruese, per dike qe ka pak dite qe dheu nuk e ka tretur eshte ligesia e maskaralliku me i madh… Pse i mungoi kuroja ketij zoterise ta shkruante kete shkrim me pare, e te perballej me Dan-in..o zot ku shkon ligesia ne Shqiperi.Turp qe e paske takuar Lasgushin 100 here e nuk paske marre dicka te mire nga urtesia e atij plaku te mencur

 37. Bardhi Tolabi  30/04/2012 at 5:45 pm

  Maskaralleku i Ypit,duket jo nga shkrimi kunder Ardian Klosit.Maskaralleku i tij duket tjeter kund.Ky Klosi “spiun i sigurimit”,i biri i atij qe “vrau ballistin me lopate prapa koke”.qe nuk pelqente dhe vleresonte Lasgushin,”Faleminderit nuk e pi”,qe adhuronte dhe me vone shante Kadarene,si eshte e mundur te ishte njeriu qe shoqerohej ky Ypi?Perkthyesi Ardian Klosi sipas Ypit “beri perkthime te mira,te zgjedhura,te sakta,te qarta,por disi te ftohta”.Vetem nje mendje e trullosur si e Ypit,qe shkruan keto pluse ne perkthimet e Klosit,mund te thote se ato paskan qene “disi te ftohta”.Po si duhet “ti ngrohte” Klosi more Ypi?Vetem duke i perkthyer dhe shkruar ndryshe?Atehere perkthimet ose paskan qene sic shkruan ti,ose nuk i meritojne fjalet e mesiperme.Njera nga te dyja,se te dyja nuk qendrojne,ndryshe do te qendronte shprehja:eshte e virgjer,por eshte pak shtatzane.E pra,kete njeri,Klosin,me veset e keqia te mesiperme,si eshte e mundur te kene qene neglizhuar nga ky trushkulur qe nuk “pajtohet” me te keqen jo vetem perse gjalli por edhe mbas vdekjes?Ike o i lajthitur mos u merr me te te ndjeret,merru me te tredhurit si puna jote.

 38. Udheheqesja e fatit tim  30/04/2012 at 5:52 pm

  Ky koment po u vjen nga nje e re shqiptare qe ka qene shume e vogel per te mbajtur mend kohen e “kurvit” (po e marr te mireqene kete metaforen tuaj), por qe tani eshte shume e rritur per ta bere differencen mes te madhit dhe te ndjerit Ardian Klosi dhe jush (me falni qe nuk me vjen ndonje epitet per juve, por kurre s’me keni terhequr dhe ne ato pak emisione qe ju kam pare shkarazi, por pas disa sekondash kam nderruar kanal per shkak te menyres suaj antipatike te te folurit). Gjithsesi tani e kam nje opinion me te qarte per ju, dhe per kete falenderoj facebook-un (qe juve e shani) dhe nje mik te timin qe i kishte bere “share” ketij shkrimi dhe i kishte vene titullin:
  “Debatet mes shqiptareve, edhe pas vdekjes jane: A doni me per Belulin?Dakort qe Ypi ka gjera kunder Ardianit te ndjere, por reklame ne bisede me nje porsa te vdekur s’kisha hasur”
  U bera kurioze per te vertetuar nivelin e ligesise se shkrimit, dhe mbeta aq e befasuar nga ndjenja e neverise qe mu shtua ne menyre eksponenciale ne cdo varg qe lexoja, saqe pasi mbarova leximin, me lindi nje deshire qe une vete t’ju pshurrja po t’ju kisha perballe (mendojeni sa u ligeshtova, saqe po huazoj nje shprehje te nje te ligu per te shprehur gjendjen time).
  Gjithsesi, para se te kaloj tek pjesa me me pak mllef dhe me me shume arsye e komentit tim, desha t’ju rikujtoja se depresioni te vret je apo nuk je fajtor, je apo nuk je i guximshem, keshtu asnjeri nuk po i jep merita Klosit thjesht per faktin e vetevrasjes. Dhe ah sikur te gjeheshin arsyet e asaj semundjeje aq lehte sic i keni gjetur juve tek lopata, do kishte shpetuar njerezimi nga kjo barre qe po e vret dita dites.
  Pyetja qe me lind pas shkrimit eshte: Cili eshte qellimi i tij? Alternativat qe me vijne ne mendje jane:
  1- Qe te demaskohen ata qe bejne kot sikur po e vuajne vdekjen e Klosit? Po te jene aq te pafytyre sac pretendoni ju, vertete do i preke ky shkrim?
  2- Qe te merziten akoma me shume nga ky shkrim ata qe me te vertete e vuajne vdekjen e tij? (si psh gruaja e tij qe paturpesisht e keni permendur ne shkrim ne formen e nje thashethemi pa asnje vlere gazetareske). Gjithsesi kur dhimbja eshte e vertete nuk ka kufij dhe nuk mundesh dot ta perkeqesosh.
  3- Qe te na tregoni neve shqiptareve kush ishin rrenjet e Klosit te vertete? Vertete do t’i interesonte nje brezi qe po rritet aq larg politikes qe bie ere Klosi i diktatures, kur e ka njohur Klosin nepermjet perkthimeve, shkrimeve, televizionit dhe mbremjeve kulturore?
  4- Apo mos donit te tregonit qe juve vleni me shume se ai? Jeni shume vone per kete, se nuk i behet dot moral te vdekurit. Madje po te kishit pasur aq kurajo sa ta botonit shkrimin kur ishte gjalle, mbase ai do kishte qeshur aq shume saqe do i ishte kthyer deshira per jete. Sa keq qe s’e bete…

  Mendojeni vetem pak se cfare i keni bere vetes me shkrimin tuaj: Brezi juaj qe ka pasur mundesine t’ju njohe te dyve (juve dhe Klosin), nuk ka per t’u ndikuar aspak nga ky shkrim “gossip”(sic quhen sot lajmet flluske per daljet nudo te Rihanes). Ndersa brezi im, qe njihte nje Ardian Klosi mjeshter perkthimi te gjermanishtes, nje njeri qe kultivonte dije tek ne te rinjte kur ishte i ftuar ne emisione televizive, nje njeri qe i ka pasuruar mbremjet tona kulturore nepermjet dramatizimeve te shumta qe ka sjelle ne jete ne Teater dhe Opera, nepermjet ketij shkrimi u njohu dhe juve, qe nuk kishte patur kurre kureshtjen t’ju njihte (thjesht nuk ngjallnit interes duke folur me nje theks patetik per politiken tone te ndotur). Po, po, njohu dhe Edison Ypin, qe pretendon se eshte njeri, dhe jo mit sic po duan ta bejne Klosin pas vdekjes. Por mos harroni qe njeri nuk ju ben vetem thenia e gjerave troc, por mbi te gjitha fisnikeria. Dhe qe te jesh fisnik duhet te dish te heshtesh kur eshte teper vone, duhet te dish qe nuk sulmohen te gjallet duke ndotur te vdekurit (e meritojne ose jo), duhet te dish shume gjera te tjera…,por per moshen e re qe kam po me vjen turp t’ju jap nje leksion mbi keto vlera qe ne kete shkrim totalisht mungojne.
  Nuk e di pse ky shkrim po me frymezonka kaq shume per t’ju zbrazur gjithe ate vrerin qe mu mblodh ne gryke gjate leximit. Gjithsesi per t’ju ngushelluar, kenaquni me faktin qe fale rrjeteve sociale qe juve i shani, te pakten u lexua, dhe tani ju do te njiheni nga te rinjte si Edison Ypi qe ta “ypen” (zhargon per hipen) vetem kur vdes. Gjithsesi mos harro se Klosit, aq thelle sa eshte nen toke dhe aq lart sac eshte per ne, nuk i rendon fare ajo “hypja” jote.
  Per ta mbyllur, urime per tentativen per te fshehur nje xhelozi shekullore, ne nje shkrim gjasme pa dorashka nga dikush qe me demek di te flase troc,…eh troc me nje te vdekur, shume e thjeshte!

  • loni  30/04/2012 at 7:04 pm

   Ajo qe nuk e keni kuptuar ose me mire te them se nuk doni ta kuptoni se ju djeg, eshte se Edisoni nuk e ka me te vdekurin, po me hipokrizine e te gjalleve te vdekur.
   Edisoni ka qene gjithmone ky qe eshte sot. Nje njeri qe i perplas te vertetat ashtu sic jane dhe nuk i njeh hipokrizite.
   Hipokrizia eshte armiku me i terbuar i se vertetes e nese doni te bindeni per kete, lexojeni hartimin patetik prej adoloshenti te te vdekurit te gjalle Edi Rama per Klosin.

 39. Martin  30/04/2012 at 5:56 pm

  Gjeniale edison. je i pamberrijtshem me kete logjike kunder rrjedhes … se hipokrizise e mediokrritetit. lere c’thone per persekutimin, bijte e bushtrave komuniste… ata qe mendoj si ai toci lart, i shkofshin pas ardianit! Polemike me te ti ke pasur ne gjallje, po ku ta dine qorrat? Kjo qe lexova ishte nje cope proze e mrekullueshme me logjike e vetedije te esellt. edhe ata qe nevrikosen, thelle e dine se ti ke te drejte. Ky eshte novacioni: te flasesh te verteten dhe kur te tjeret i jargaviten asaj sipas adetit.

 40. sokol  30/04/2012 at 5:58 pm

  Ypi, ti dhe e verteta jeni burre e grua. Lere c’thone budallenjte qe perloten hipokrizisht. Klosit ju befte drite aty ku eshte!

 41. Besim Kola  30/04/2012 at 6:01 pm

  Mua me duket se thote vetem te verteta per nje shkrimtar te deshtuar Qe sa here celnin lulet tentonte te vriste veten

 42. Andrea  30/04/2012 at 6:04 pm

  ky Ypi, perpara disa kohesh drejtonte nje emision ne nje televizion. Gjoja si nje njeri i drejtperdrejte ky, fliste ashtu siç i vinte nga bytha, dhe te njejten gje i dhane edhe ata te televizionit, nje shkelm bytheve dhe hajt. Stili i tij i te shkruarit dihet tashme. Nuk do te lere rast pa treguar se ky edhe ne kohen e merhumit ishte trim e per pasoje edhe u perndoq. Pale kur hiqet si poelimist i madh. Gjithçka ne ligjerimin e tij lidhet me fjalor-bythen e me suar nga rruga.
  Me ne fund e gjeti gonene se me cilet mund te polemizoje; me te vdekurit, pasi me te gjallet ka kohe qe i ka shkeputur marredheniet.

 43. Era  30/04/2012 at 6:06 pm

  Bravo Ypi :))

 44. Besim kola  30/04/2012 at 6:09 pm

  mapo perse nuk i botoni ato qe mendojme ????? duhet te shkruajme medoemos ato qe doni ju ??? apo ju thone ndonje gje nga byroja politike o kllouna

  • Admin  30/04/2012 at 6:19 pm

   Cilin koment. Nuk ka asnje koment tuajin te papublikuar. Pse akuzoni ne ajer, apo thjeshte per te akuzuar???

   • Genti  30/04/2012 at 6:43 pm

    Mua nuk po mi botoni komentet pro Ypit. Pse keshtu?

 45. Mihali  30/04/2012 at 6:09 pm

  Po si s’mësove një herë ta qepësh atë gojë? Nuk e kupton që je qesharak?

 46. email  30/04/2012 at 6:35 pm

  Thjesht fantastike. E vërteta e thënë ndershëm.

 47. Tropojani  30/04/2012 at 6:36 pm

  Shkrim fantastik! Bravo Edison.

  • Tropojani  30/04/2012 at 7:38 pm

   Afishojuni lexuesit se cili Tropojan jeni: Thuaji, se jam nje tjeter Tropojan, domethene jam Tropojani i kallepit Yp. Dakort?

   • Tropojani  30/04/2012 at 9:43 pm

    ai i verteti jo nga gjenet e milladinit!

 48. IvI  30/04/2012 at 6:41 pm

  Shkrim karagjoz, stil i te shkruarit eshte shume i mire per te trembur femijet naten!Bravo autorit per arritjet ne drejtim te c’orientimit te vetvetes dhe atyre qe e ndjekin.Rruga e mbare autorit, ngado qe ta kete drejtimin, per aq kohe sa iken pa te drejte kthimi!

 49. k  30/04/2012 at 7:22 pm

  keto shkrime nuk u pelqejne
  shoqeri e semure.
  Degjoni hartimet e Xhunges
  qe i bejne lavde idhujve te
  humbur te komunizmit.
  Sic duket rernjet e se keqes jane te thella.

 50. qytetar  30/04/2012 at 7:32 pm

  Me duket sikur gomari flet per vete ne vetvete.

 51. Agimi  30/04/2012 at 7:37 pm

  Shkrim shume i sakte, shume real, jo hipokrizi si shume shkrime te mepareshme. Njerezit kane nevoje te dine te verteten sic eshte dhe jo sic duan disa qe te jete. Ne fund te fundit ishte merite e Klosit qe c’mitizoi Skenderbeun, pse te mitizohet tani Klosi?

 52. k  30/04/2012 at 7:44 pm

  E po dihet gjerat ne Shqiperi jane te ndara.
  Shikoni si kapen pas Klosit.Nuk eshte halli aty.
  Jane nje pjese njerezish te seres se Klosit qe ndjehen te fyer, kritike per realitetin, te pakenaqur
  me realitetin sot.
  Perse? Sepse ata jane edukuar per te menduar se duhej te ishin te privilegfjuar,duhej te ishin te paret.realiteti i tanishem ua ka prishur endrrat e tyre per te qene te paret.Shikoni si e perdhosin Shqiperine ,Sistemin e sotem shoqeror.Ata nuk jane mesuar me kete gjendje dhe bejne te pakenaqurin.Flasin per te drejta te mohuara,flasin per mjedisin etj por ata asnjehere nuk flasin per krimet e baballareve te tyre.Ata shmangen me marifet me simpoziume,me perkethime , me gra te huaja qe rrine si mumje dhe nuk shqiptojne asnjehere fjale nga gjuha e burrave te tyre.Ata duan te mburren edhe me vdekjen edhe me semundjet e tyre mendore.Por gjerat kane ndryshuarEdhe pse difekte mund te kete ne keto hallet tona te perditshme por vrasje dhe perdhosje te Atdheut sic bene baballaret e tyre Jo.
  Ky eshte edhe ankthi i tyre.
  Ata jane bere te zakonshem.Kjo i vret ata.

  • Tropojani  30/04/2012 at 9:40 pm

   Bravo K!
   Problemi yne eshte se Kloset e kane ende ne dore kete vend! Shkruajne athuase vdiq Skenderbeu qe ky klosi me perkthimin e tij na e beri edhe sllav, dhe nuk shihet fakti qe vdiq ndoshta nje spiun i sigurimit dhe me siguri vdiq pasardhesi i drejtuesit te sigurimit! Ne cdo vend NORMAL europian do kishin qeshur per rendesine e pamerituar qe ju dha ketij personi!

  • k  02/05/2012 at 1:38 pm

   Dakort jam edhe une me ju zoti k, por edhe t’i permendesh aq shume “baballaret” eshte pothuajse e njejta gje me ate qe ju kritikoni tek bijte. k(1)

 53. reformer  30/04/2012 at 8:39 pm

  Ky Ypi eshte prototipi i njeriut shqiptar te persekutuar, i cili nga dhimbja dhe vuajtjet, por edhe nga deshtimet e shumta ne jete, ka humbur logjiken. Me sakte urrejtja dhe cmira ja kane ngrene palcen e logjikes, ashtu si krimbi ha palcen e pemes, dhe pas kesaj pema uturin sa here fryn ere, si nje germadhe e vjeter…
  Eshte imagjinate makaber edhe vete ideja qe nje “i gjalle”, mund ti versulet keshtu nje “te vdekuri”, jo duke u marre me mendimin dhe vepren e tij, por duke treguar episode vetiake pa deshmitare, xheste dhe fjali memece te te ndjerit te interpretuara ne menyre policeske. Ne mungese te cdo ndjenje respekti per nje njeri te sapo larguar nga kjo bote, dhe qe nuk mund te mbrohet vete, gjeniu pa pike meshire dhe pa asnje ndrojtje na servir nje seri denoncimesh politike te tipit te kohes se kurvit (sic e quan Gjeniu kohen e Enverit), tamam sikur gazeta MAPO te ishte posta sekrete e policise se diktatures.
  Gjeniu, pa dashje, tregon talentin e tij me te madh, ate me te shkelqyeshmin,ate talent qe jeta ja ka farketuar deri ne perfeksion, talentin e spiunit te kohes se kurvit. Mjere ai qe bie ne dore te gjeniut te perdhosjes! Ai nuk e ka per gje te germoje dheun si hiena dhe ti beje kockat te dridhen…Ky artikull nuk duhet te ishte botuar, por meqe u botua me lejoni te them se ky artikull eshte thjesht nje artikull horror!

  • aismaili@yahoo.com  01/05/2012 at 8:33 am

   Reformer, ke te drejte

   Ky Ypi eshte qenie nevrastenike, i mbushur me mllef per deshtimet dhe karakterin e tij idiot dhe butaforik. Nuk ja var dhe nuk e lexon kush, prandaj kerkon te terheqe vemendjen me shkrime te tilla. Me siguri ka qene spiun. U lodhem me mllefet e jetes dhe deficencat e kesaj kategorie qeniesh

   Ipy

 54. o z. gomar Ypi  30/04/2012 at 8:44 pm

  E lexova te gjithen cfare ke shkruar me nje shprehje te ithet dhe te neveritur ne fytyre … Ti ore zoteri i nderuar te duket vetja burre sepse nuk u tregove hipokrit dhe ja tregove te vertetat ne surrat nje te vdekuri????? Apo te duket vetja i nje bote tjeter sa mund t’ja lejosh vetes te flasesh me te vdekurit… Ti qenke nje zog gomari qe s’paske respekt as per vdekjen , po cfare njeriu je ti… Dhe une qe pyesja veten pse te larguan nga zipi ty … Ja e mora pergjigjen e shumekerkuar…

  • Tropojani  30/04/2012 at 9:42 pm

   Admin per ju:
   Komenti do të shfaqet sapo të miratohet nga administratori.Ju lutem prisni.Kujdes, gazeta nuk do të publikojë asnjë koment me fjalë fyese apo përmbajtje denigruese për personazhet, autorin,komentues të tjerë apo kategori shoqërore. Gazeta ruan të drejtën të fshijë apo editojë komentet. Lutemi për gjuhë të kujdeshme dhe komente të matura dhe mbi argumente

   • Tropojani  01/05/2012 at 10:17 am

    Administratorit te nderuar te gazetes,
    Nuk e di nese zotroni ndonje teknike lidhur me identifikimin e pseudonimeve, sepse shikoj qe dikush spekullon me pseudonimin tim. Ky “Tropojani” qe i vihet ne krah Ypit synon te krijoje nje konfuzion idesh, natyrisht per t’iu kundervene mendimeve te mia.
    Ju faleminderit per mirekuptimin!

    • Admin  01/05/2012 at 12:41 pm

     Gazeta mund t;i dalloje personat edhe pse perdorin nik te ndryshem, por ne nuk marrim persiper te kerkojme qe pseudonimet te jene unike, kjo ndoshta do behet me vone, nese komentet do te behen me rregjistrim, ne kete faze mund te perdorni emrat qe doni, sigurisht ne e kuptojme se cili shkruan dy here, cili nderron emrat dhe cili ben shtate komente me nje emer ne nje teme… Sidoqofte shume shpejt do t’iu krijome mundesine qe te rregjistroheni dhe pseudonimet qe zgjidhni te jene vetem me nje perdorim. Flm

     • k  02/05/2012 at 6:05 pm

      Meqenese ekzistojne njerez te cilet nen nje nik te caktuar ne njefare menyre identifikohen ne virtualitet, qe shprehen aty lirshem dhe me ndershmeri pasi nuk kane menyre apo mundesi tjeter te shprehuri, ju duhet te nderhyni qe ata te mos largohen nga blogu prej sulmeve te gjuetareve te ideve apo shakaxhinjve te rregjur te virtualitetit. Dhe per ju si admin eshte fare e thjeshte te skartoni nik-un imitues, dmth te dytin ne rradhe.
      ( nga k-ja i I-re)

     • Admin  02/05/2012 at 6:40 pm

      Do te perpiqemi ne vijim. po eshte dicka qe nuk na ka shkuar ne mendje fillimisht se mund te ndodhte. Dmth vjedhje pseudonimesh. Sic thashe shume shpejt do mund te rregjistrosh nje pseudonim tendin. Faleminderit

 55. ani  30/04/2012 at 9:24 pm

  I drejte, i pakompromiste Ypi Klosit i ka bere ndoshta obituarin me te ndjere te ketyre diteve, pa lajle pa lule pa patetizem, ku i ndjeri del shume me interesant se tufa qe mbushi gazetat me mediokritete.

 56. Cen Durimmadhi  30/04/2012 at 9:54 pm

  Ky person (klosi pra) gjenetikisht komunist edhe i vdekur ben te vetmen gje qe dinin dhe dine te bejne mire te kuqte te “KLASEfikojne” shoqerine! Te kuqte nuk e dine se cfare eshte zoti dhe meshira keshtu ishte 50 vite me rradhe tani pritni meshire nga ne?! Zoti ju meshirofte o spezie me urrejtje gjenetike!
  Une nuk kam urrejtje megjithse keini sjelle vuajtje te pafund, por ju lutem mos ma hiqni te drejten per t’ju perbuzur, ne kete apo ne ate jete qe per ju ne fund te fundit nuk ekziston!

 57. Leonardi  30/04/2012 at 10:01 pm

  Ti Edison Ypi nese je gazetar merru me njerezit e gjalle dhe jo me te vdekurit, por e tregon veten qe je nje pseudogazetar qe i drejtohet nje personi te vdekur

 58. DAN  30/04/2012 at 10:18 pm

  nqs Rama beri porosine e tortes per vdekjen e Klosit , ti sapo bere shkrimin e saj (tortes).

 59. ira  30/04/2012 at 10:29 pm

  “Zoteri”Ypi cuditerisht sa here te shihja te zipi me vinte per te vjell, dhe habitesha me veten pse ekisha kete ndjesi, por pikerisht menjeher me leximin eshkrimit tend fatal e mora pergjigjen, jeni njeriu me i cmendur i kesaj bote, turp qe te mban kjo tok

 60. Studenti  30/04/2012 at 10:41 pm

  Nje shkrim si shume te tjere i shkruar dhe si asnje tjeter i pare e i degjuar.I ngjane nje grope qe sa me shume ti marresh aq me e madhe behet, sa me shume t’i hedhesh aq me e vogel behet.Gracka te njohjeve te provokuara, te miqesive te helmuara ndajne dy bote qe kane ecur te dritheruara.Njera qe kollitet me zor prej astmes se vjeter, mbruajtur me dashakeqjen qe vjen prej permbysjes se brekusheve e qelesheve te djallezuara. Ajo tjetra, e neveritur prej eres mbytese qe shperndahet nga llumi qe vlon, vetekeputet si nje gjethe prej mosdurimit dhe iken larg, larg per te mos u kalbur nen pemen e vet dhe per te mos u lagur me shurren e “miqve” te vet, qe qajne per baballaret e vrare ne orgji me pushtuesit Gjithe ato detaje perzihen ne vorbullen e kujteses per te nxire edhe ate qe nuk nxihet, per te gervishtur ate qe nuk shqyhet, per te ndotur ate qe nuk perlyhet.Nje shpupurisje si gjithe te tjerat duke mbajtur uje me shoshe per te lare urrejtjen qe vlon prej hakmarrjes patriotike ne sherbim te shitjes se atedheut te shkermoqur.Nje grope qe vjen e behet gjithenje e me e vogel prej gjithefare mbeturianash qe grumbullon brenda saj, por qe behet me e madhe kur era i nxjerr, i shperndane.Behet me e padurueshme kur ua hedh te gjalleve mbi fytyre dhe te vdekurve mbi varr.Nje prove e re per t’i dhene te drejte atij qe vetelargohet sepse nuk mund te konformohet me marrezite. Disa, si ky qe iku vete, perkujtohen me dashuri nga dhjetra kolege si mik e si vella dhe, pasi vdesin jane gjalle, ndersa te tjere qe egoja e ndryshku i ka brejtur, jane kethyer ne kerme,se duke qene gjalle kane vdekur.

 61. UNEJAMUNE  30/04/2012 at 10:42 pm

  Hajde sa te verteta qe thote ky Ypi dhe sa te verteta qe perceptojme krimbat qe ushqehen me jashteqitjet e tij!!!???? Po pse more njerez antikomuniste, e vertete e madhe eshte te merresh me jeten e tjetrit, me familjen e tjetrit, me punen(individuale) te tjetrit apo me prejardhjen e tjetrit. Ju nga keto keni vuajtur e po me keto po i luftoni “armniqte” tuaj. E vertete e madhe eshte qe te fillosh te shash, te perdhosesh, apo te urosh vdekjen e tjetrit??? E vertete e madhe eshte qe po te mbash nje emer apo mbiemer verior duhet te jesh se sben demokrat dhe po te mbash nje emer apo mbiemer jugor te jesh komunist???? E vertete e madhe eshte qe te besh sikur i thua gjerat troc dhe te perfundosh qe te shash cdo gje dhe cdo kend???? Keto pyetje jane per YpZdrypin dhe per ata qe qe perversitetin e tyre te injektuar apo instiktiv e kenaqin duke u masturbuar socioligjikisht mbi keto fjale dhe fjali te pakuptimta ne koncept njerezor dhe te perkryera ne koncept te perversitetit dhe kompleksit kafsheror. Po mjaft o Shqiptare (ne jeni apo njeheni) e ndate kete vend te vogel. Mjaft perfituat edhe nga vdekja per te ndare te gjallin. Mjaft ndoqet natyren e izolimit malor, nje ne nje shkrep e nje ne nje gerxh. Jini pak tolerante dhe ulini ndjesite e ketyre te deshtuarve duke i injoruar dhe suke i lene pa krimbandjekes qe te mos prodhojne me jashteqitje qe na mbushen jeten me ere te keqe….

 62. Erisa  30/04/2012 at 10:47 pm

  Une nuk e njoh Ypin dhe nuk e kam njohur Klosin dhe nuk mund te gjukoj as per njerin dhe as per tjetrin, mund te shpreh thjesht nje opinion mbi zgjedhjen e akteve te tyre.
  Z. Ypi po ndan me lexuesit(uroj te jene sa me te pakte dhe mendje hapur) kendveshtrimin e tij mbi zgjedhjen e vdekjes se Z. Klosi Gjitheashtu ai po ndan dhe momentet e tij personale me te, qe me sa duket kan qen shume te shkurtra per te krijuar nje opinion te hollesishem mbi personalitetin e Z. Klosi. Gjithsesi ju falenderoj per kete po nuk na ndreq shume ne hallet tona. Z. Klosi zgjodhi te largohet nga jeta, arsyet dhe zgjedhjen per nje akt te tille eshte ai dhe vetem ai qe e ben dhe duhet ta respektojm. Ai na la me halle plot.
  Ne qe jemi per se gjalli pse nuk e lejm kultin e individit ne nje ane dhe te fillojm si te rritur te mendojm per veten? Ne qe po jetojm pse nuk i leshojm energjit tona per me shume toleranc, per me shume pune e per me shume kuptim te njëri tjetrit dhe nga ana tjeter te largojm agresivitetin, mosmarreveshjen dhe intolerancen? Koha vrapon, dhe ka ardhur momenti qe ne te vendosim per fatin dhe aktet tona. Njerez si Ypi e kompani mund te tregohen te sinqert dhe pa hipokrizi sepse i ben te ndjehen mire me veten dhe egon e tyre te sinqert, po gje nuk ndreqin. Lexues dhe Ypi vete, jeni tolerant dhe mendje hapur. Lejini me nje ane cmiren, inatin, xhelozin. Z.Ypi do beje mire te ndihmoje ato halla e xhaja ish te internuar ti kalojn keto ditet e fundit sa me te qete e me te lumtur duke i ndenjur ti pran e duke i treguar ti historit e tua me ballista, do te te bej te ndjehesh 1000here me mire se ky artikull. Perfito nga njerezit e dashur te familjes, se ata dhe vetem ata te duan me gjithe shpirt dhe pa interesa, ata ikin e do te mungojn kur nuk do te jen me. Do shash veten pse nuk kalova pak me teper kohe me ta po u morra me Klosin, Topin apo Edvinin…
  Eshte koha per Toleranc dhe fjale te mire. STOP CMIRES, XHELOZIS dhe INJORANCES jane keto tre elemente qe nuk po na lejn te avancojm, qe po zhysin shqiptarin nga shqiptari ne nje llum, i cili eshte i pashprese per nje dalje te shpejt. Uroj qe te pakten nje person te kuptoj vertet qe ka ardhur koha te ndryshojm pikpamjen per njeri-tjetrin pa dallim prejardhjesh, edukimi ose vendrritje. Une e bera kete me Ypin.

 63. Arbereshi  30/04/2012 at 10:51 pm

  Moderatoreve:
  Shkrova edhe une mjaft heret nje koment,te cilin mbasi e kishit perfshire per pak kohe e kishit shuar.Si ndodh kjo?Censure e vonuar apo si ta quaj?Mbase ndonje lajthitje elektronike,pra gabim teknik.
  Po perseris disa pika te ketij komenti:
  1)As nuk denjoj te komentoj per kete shkrim makaber e te patolerueshem te ketij “Ypsilonit” tuaj,por me habiti pa mase qe nje faqe aq serioze “on line” e gazetes suaj ka toleruar te derdhen ne te pagerat e ndyra te ketij pseudogazetari vulgar e te ulet qe baltos me shkrimin e tij plot shpifje nje njeri te nderuar qe sapo e qame,bashke me shume gazetare e publiciste si ju te redaksise.Pse nuk i kish shkruar ai “keto fakte” apo veprime negative per sa kohe qe ishte gjalle.I boton tani sepse nje publicist,gazetar e shkrimtar si Klosi kish mbajtur qendrime kritike e te sinqerta ndaj cdo te mete te qeverive apo partive shqiptare ne te kaluaren ne afert dhe ne te sotmen?!!Por nuk thone kot i felliquri te felliq.
  2) Si ndodh qe redaksia e juaj e boton nje shkrim te tille kaq te ndyre e poshtrues per nje mikun,shokun e kolegun tuaj te sapo kallur me aq nderime ne dhe.Lulet e juaja mbi varrin e tij nuk jane ende thare,shkrimet e juaja plot fjale te mira e levdata per kete gazetar, publicist e perkthyes te mirenjohur ende perfshihen ne faqet e gazetes suaj,dhe ja hidhni mbi to poshteresirat e ketij Ypit provokator e goje shthurur.
  Nuk besoj se botimi i ketij shkrimi agresiv ndaj te ndjerit Klosi dhe gjithe opinionit perparimtar e te ndershem publik,ka ndonje justifikim me pretendimin per “shtypin e lire” apo me nje vetreklame te paanesise dhe mendimit te lire!Nuk besoj kurresesi qe mund ta justifikoni me te.Ky shkrimn poshterues per te gjithe miqte e koleget e A.Klosit nuk mund te jete kurresesi i pranueshem e i botueshem si “zeri ndryshe”.Me botimin e tij kini ulur nderin dhe integritetin tuaj si gazete e kerkuar dhe e lexuar.Me falni, por gazeta juaj emrin vertete e ka MAPO,por ajo nuk duhet te behet si ajo “MAPO-ja”(Magazina Popullore ) e vjeter e rruges se Dibres ku shiteshin cdo lloj mallrash,bashke me skarcitetet.

 64. besi  30/04/2012 at 10:58 pm

  Me vjen per te vjelle nga ky botim i cili na serviret nga nje i cmendur, je i neveritshem

 65. gulio  30/04/2012 at 11:11 pm

  Edison
  Gjithnje shume i sakte ne analize.
  Ai ishte nje bir i babait dhe gjithe races se inkizitoreve mallakatriote.
  Egoist dhe me cmire.Te gjithe ata midiatiste(zaptuesit e medias) “miq” qe bejne hosanara, qe bejne hartime postmortum , me mbeshtetjen e njeri tjetrit dhe mbeshtetur ne freskun qe i bejne pushtetit ekonomik,mediatik apo politik kane siguruar nje standart ekonomik ne ngritje.
  Ky standart per pinjollin e Kloseve duket se u cenua,nuk u garantua dhe nuk ishte i sigurte si standart me pretendimet e familjes nga vinte dhe per te cilen mbaheshe.Natyrisht i fyer qe injorante dhe te ” “vonuar”ne desidence” miku i tij i beri deputete, ndersa ai se fundi ngeli pa pune, pa zyre dhe ne zgrip te nje ekonomie te pasigurte, per pretendimet e tij
  Pa folur (pasi sflitet eshte “TABU” se sa ka mbetur nga lidhje e tij dashurore me te cilen kishte dy vajza, dhe nese ka patur gjate kesaj kohe femra te tjera qe e mbushin “snobizimin” e tij
  Kaq Edison pasi edhe ti nuk i ke nxjerre te gjitha sa di sipas rregullit per te vdekurit
  Te pershendes
  Gulio

 66. Baca  01/05/2012 at 12:43 am

  Gjithmone kam qene kritik karshi ypit por sot ky tejkaloj cdo norme njerzore,ky pra asht njeriu i ri i demokracise qe edhe ne var te ben biografine si nje skuth i peshtire qe edhe vdekja do e kishte zili per pafytyrsine dhe hipokrizine e njeriut ma te poshter qe mund te beje nje nene,me mire te kishe bere nje m…… se bere ypin.Ju lutem ju te gazetes te botoni se fjalori im asht ku ma i mire se cinizmi i ketij zagari e meriton cdo gje.

 67. Kol Tivari  01/05/2012 at 12:53 am

  Kyt Edison Qypin e kam pa neper emisione televizive,tek-tuk edhe si shkarrashkrues neper pacavure Gebelsiane,qe mbeshtesin neodiktaturen.
  Vetem nje fragment i shkrimit,me bani me mendu,prandaj dua ta analizoj.Spiunet e sigurimit jane gjetun ne shtresen e persekutuar,sepse nuk ka guxu njeri me fol para nje biri te komunistit.Ai qe ka pas baben ne burg,ka guxue me fol kunder Enverit para atij qe ka pas vellain ne burg,sic e paska pas ky Edison Qypi.\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\teorema asht e qarte,sic i puth bythen neodiktatures sot,Qypi i ka puth bythen diktatures dje.Mbylle sqepin Z vegel e “kurvit”,sepse po del ma kurve se Kurvi.Turp per kete gazete qe ndyhet me sharlatane si kjo vegla qorre

 68. Befasues  01/05/2012 at 1:14 am

  Befasues!
  Perse? Sepse, sic thua ti, keta te vdekshmit qe rrojne ne kete vend, dashurojne klishete… nuk rrojne dot jashte tyre!!! Po, pra, i ndjeri Dan, ishte vertet ashtu si e ke njohur ti! Por… mos flisni keq per te vdekurit!!!!
  E bukur kjo!!! E degjuat Plasarin e shkrete? E kishte humbur fare… apo iu ngaterrua goja… ngaqe donte te thoshte fjale te mira per te ndjerin Dan?: “… ai duhet te sherbeje si nje model per te rinjte”!!!!! O burra rini, ne litar… qe te shpetoni!!!!

  Ne nderim te Vdekjes, (jo thjesht te asaj te Danit!!), dhe ne respekt te te gjithe atyre qe do t’i lexojne keto rreshta, do t’ju kujtoja kete paradigme, qe s’e kam kam shpikur une: Ne kete jete ka vetem nje te Vertete te padiskutueshme: Vdekja, por magjija eshte se askush nuk e di se kur do t’i vije…. dhe kjo eshte bukuria e jetes!!! Dani, dhe sivellamet e tij, per fatin e keq te tyre, prisjin magjine, dhe behen Zot… i Plotfuqishem!!!! Mjerisht per ta!!

 69. Genti  01/05/2012 at 1:22 am

  Po e sjell edhe njehere nje koment, meqe i pari mu fshi ketu. Ardian Klosi ishte njeri i urryer per shume vete. Ai, si Ed Rama, Aurel Plasari, Remzi Lani, Piro Misha etj jane pjelle e diktatures komuniste. Njerez qe u shkolluan kur te tjereve nuk iu dha kjo mundesi. Por edhe pas renies se komunizmit keta vazhduan te thithin parate qe vinin ne emer te Shqiperise dhe shqiptareve. Klosi, para se te vdiste po perkthente Versetet Satanike me Arlinda Duden. Si duket, shejtani qe ai po perkthente, ia morri mendte dhe e coi aty ku ky donte. Ne xhehenem. Aty do te shkojne edhe shoket e tij qe e qane me qepe. Ypi duhet falenderuar per shkrimin qe ka bere, pse ka thene ate qe shume nga ne donim te thonim. Lejoheni kete mesazh te kaloj. Mos kini frike nga e verteta.

  • Aurel Plasari  02/05/2012 at 5:33 am

   Zotëri me emrin e vënë “Genti”,

   Këtu më sipër ke shkruar për Aurel Plasarin ndoca të pavërteta, ndoshta pa dashje, por që sikur nuk bien erë të tillë.

   Aurel Plasarit nuk i ka qëlluar të bëjë pjesë ndër ata që “u shkolluan kur të tjerëve nuk iu dha kjo mundësi”, siç ke shkruar. Atij i ka ndodhur e kundërta. Ndërsa ka mbaruar shkollën e mesme më 1975, nuk i është dhënë e drejta për studim as atë vit, as më 1976, as më 1977, as më 1978, as më 1979, as më 1980, as më 1981 dhe vetëm në 1982, pasi kishte punuar punëtor në Kombinatin Metalurgjik, në shtypshkronjë “Mihal Duri” etj., edhe atëherë vetëm “pa shkëputje nga puna” ose “me korrespondencë, siç thuhet në gjuhë popullore. Kanë qenë vite kur i ka besuar vetëmësimit, – me bindjen që ka pasur shumë të tjerë që kanë provuar edhe më keq se ai, – si dhe është përpjekur t’i bëjë vendin vetes në kulturën shqiptare duke përkthyer dhe duke botuar ç’ishte e mundur të botohej në ato kohë të vështira, fatmirësisht ndër to edhe kryevepra autorësh si Federico Garcia Lorca, Gabriel Garcia Marquez, Julio Cortazar etj.

   Sa për “pjella të diktaturës”, ku ti po përfshin edhe Aurel Plasarin, me gjasë cilëson me këtë togfjalësh mijëra e mijëra vetë që janë lindur dhe rritur nën diktaturë: ka qenë fati i përbashkët dhe tanimë është histori e përbashkët, nuk mund askush ta bëjë “out”. Hollësi që ndoshta bën mirë në këtë rast është të thuhet që Aurel Plasari t’atin e ka pasur thjesht punëtor, të dënuar me burg në vitet 1946-1986, kur vetë ende nuk kishte lindur. Kaq. Ai vetë nuk i ka përdorur kurrë këto publikisht, sepse në shoqëritë e lira dhe demokratike nuk konkurrohet më me të dhëna të tilla. Ka marrë fund “loja” me to. Për të vetë ato kanë vetëm vlerë kujtimesh, jo më shumë.

   “Por edhe pas rënies se komunizmit këta vazhduan të thithin paratë që vinin në emër të Shqipërisë dhe shqiptarëve”, ke shkruar për një liste ku ke futur edhe Aurel Plasarin. Ke trilluar. Aurel Plasari prej vitit 1992 është ftuar të punojë mësimdhënës në njërin nga fakultetet e Universitetit të Tiranës. Mandej ka shërbyer zv.dekan po aty. Më mbas ka punuar lektor i ftuar INALCO (Instituti i Gjuhëve dhe Qytetërimeve Orientale, Paris) (1995-1996). Tanimë shërben si drejtor i Bibliotekës Kombëtare. Pra: nuk i shihet gjëkundi thithja e parave “që vinin në emër të Shqipërisë dhe shqiptarëve”, d.m.th. edhe për ty, dhe që të ketë gjasë të t’i ketë “thithur” ai. Deri më sot i ka mjaftuar të jetojë me djersën e punës së vet – ka vërtetuar që me punën e vet mund të jetojë si brenda edhe jashtë Shqipërisë – dhe është i kënaqur me jetën e thjeshtë që çon.

   Së fundi, Aurel Plasari bën pjesë ndër ata që ka provuar prej Ardian Klosit jo vetëm sulme, por edhe sharje të pahijshme, – një herë madje mori nëpër gojë edhe çmimin e të rinjve “Migjeni” që kishte marrë e bija e Aurel Plasarit, – megjithatë Aurel Plasari ka ngulmuar në qëndrimin bashkëpunues, madje edhe miqësor, simbas parimit: as miqësia e as bashkëpunimi nuk duan të thonë “të mendosh njësoj”.

   • Aurel Plasari  02/05/2012 at 5:36 am

    Një korrigjim: “të dënuar me burg në vitet 1946-1948”…

 70. ipy  01/05/2012 at 6:23 am

  Mendoni pak. Edisoni eshte ndoshta i vetmi njeri ne Shqiperi qe mund ta thote te verteten. Gazetaret e tjere nuk e thone dot te gjithe te verteten sepse jane ose te majte ose te djathte dhe hane buke ne kete ose ate gazete. As Fatos Lubonja nuk e thote te gjithe te verteten sepse ai ha buke te Fevziu – thjesht dhashe nje shembull. Por e bukura eshte kjo: se Ypi jo vetem qe thote te verteten e zhveshur por e thote ate bukur, ne menyre mahnitese. Provoni te shkruani dy paragrafe ju komentues, vetem dy paragrafe dhe krahasojini me perlen e Edisonit dhe do te kuptoni se sa te varfer jeni ne shpirtin e artit. Edisoni eshte nje shkrimtar i lire te cilit askush nuk ia imponon temat dhe idete. Ai nuk ka frike se mos shkelet nga turmat tuaja, dmth nuk ka frike nga injorantet. E vetmja frike qe ai ka eshte se mos nuk e thote te plote te verteten.

 71. Borebardha  01/05/2012 at 6:49 am

  cpo ndodh keshtu

 72. Studenti  01/05/2012 at 7:33 am

  vijon.Shkrimi me jep ndjesine e nje zgavre qe nuk e ushqejne rrenjet, qe limfa nuk shkon gjer ne deget, dhe sythet nuk çelin.Ato lulet erekeqe, qe te zinin frymen kane ndjelle aty prej kohesh lloj-lloj insektesh e brejetesish.Ne ate zgaver sikur kane ngordhur ca ujqer te vjeteruar dhe instinkti prinderor i ndjell kelyshet e tyre te ulerijne e te trembin gjallesat e buta.Aty ndihet rreshqitja fshehurazi e gjarperinjeve qe mblidhen kulaç dhe ngrejne koken e nxjerrin gjuhezen e ndare qe dridhet per te kafshuar e mbytur me helm viktimen. Me vjen ndjesia e nje grope te zeze qe kuterbon nga zilia, xhelozia, urrejtja,deshtimi dhe gjithe papastertite njerezore qe jane dekompozuar.Me vjen ndjesia e nje erresire ku ka humbur me kohe filli i jetes dhe shpirti jeton ne simbioze me renkimin e se shkuares vrastare qe njerezit e gjithe botes e kane ndeshkuar per te mos u ringjallur.Nga ajo grope me vjen ndjesia e te vjellave te te semureve te kequshqyer qe sforcohen te nxjerrin jashte te keqen qe kane brenda, me te cilen jane mbrujtur.Kjo vjellje eshte shpresa e njerezve shpresehumbur qe vuajne neper skutat e tyre.Mapo ben mire qe i boton keto shkrime qe njerzit te dine per njeri-tjetrin se me ke kane te bejne, te perbuzin keqdashjen dhe injorancen ta meshirojne. Faleminderit!

 73. gzimi  01/05/2012 at 7:55 am

  sakteeeee.te lumte pena

 74. kirurgu  01/05/2012 at 8:03 am

  Pse merreni me Ypin? Ne raste vdekjesh, keni vene re si qajne me ngasherim edhe njerez te larget fare me te vdekurin? ata kujtojne hallet e tyre, qajne per plaget e tyre, te dashurit e humbur dhe disa nga qe ndihen me te vdekur se i vdekuri. kjo eshte arsyeja e vertet e “te vertetave” te Ypit. i kane rene pikes ata qe kane shkruar se ne keto momenete Ypi mendon se cfare do te thone per mua kur te vdes.Vdekja e Klosit dhe vleresimi qe i beri shumica, Ypin e ka bindur qe atij s’do t’ia thote asnjeri nje fjale te mire, se vdekuri, sic nuk ia thote as per se gjalli.
  Ka nje problem ne fakt, se keshtu funksionon bota. sado e keqe kjo bote, eshte bota jone.po te rrime e te germojme deri ne fund sa te keqinj jemi, do te mberrijme tek Ferri. se Ferrin ka secili ne shpirt.Po njeriu e le te perballet me ferrin pasi te vdese, s’mund te beje edhe jeten, edhe vdekjen njekohesisht.prandaj askush nuk do t’ia kujtosh Ferrin e vet.Prandaj jane ca pragje qe nuk duhen kapercyer, edhe kur del si kalores i se “vertetes”, si e anasjellta e kaloresit te fytyres se vrerosur (Don Kishoti).Se don Kishoti vertet ia thoshte te vertetat botes, po ia thoshte ne menyre komike dhe bota ia pranoi:se pari qesh me te.. pastaj ze e mendohet per ato qe tha, pastaj qan per fatin e vet.Kurse Ypi e ka nisur se prapi, do te ma beje te zemerohemi ne fillim, pastaj te qeshim dhe ne fund te vjellim…
  Nuk se e desha fort e fort Klosin, por vdekjen s’ia dua askujt dhe bashkendaj me te vuajtjen sa qe gjalle dhe me te afermit e tij tani.ai u perpoq te zhbente sa mundej ate qe beri “i ati”, dmth, sistemi i kaluar, ta ndante veten prej tyre, se ndryshe s’duhet te jetonte ne shqiperi.e kishte mundesine te jetonte ne gjermani.fakti qe jetoi ketu dhe luftoi per t’u mbajtur mend si Ardiani dhe jo si i biri i Bilbilit, e tregon trim.Qe u dorezua ne fund… me vjen keq, por edhe e kuptoj(pa zyre,pa rroge, pa pune…dhe kush?!)Ypin meshirojeni, se eshte i vdekur qe tani.

 75. Fatos Gega Gjermani  01/05/2012 at 9:06 am

  Duke mare shkas dhe nga komenti i fundit ne te cilen personi qe e ka shkruar nuk guxon te vere emrin e tij,do ti thosha vetem dy fjale.Po kur te pyesin ty mor zotni per Enver Hoxhen ,qe eshte i vdekur,si pergjigjesh?Sigurisht e shan,si te gjithe.Po pse ske respekt per vdekjen?natyrisht je hipokrit si te gjithe.
  Se paku Ypi ka guximin te mos jete hipokrit.

 76. kirurgu  01/05/2012 at 9:14 am

  Se cfare bisedash mund te kete bere Lasgushi dhe Petro Zheji me Ypin… nje zot e di!Si e kane duruar pranine e tij prej idioti ne gjen, ne llaf dhe ne pamje, vetem Zoti ua di mundimin qe kane hequr! Jane me vite drite larg! Mendoni, ata te fisem dhe si prej eterniteti, me elegance hyjnore, nga mendja dhe nga fjala, kurse ky jashteqitje, qurre e jarge, si grope septike…Vizitat e tij kane qene me te keqija se nje dhome torturash mesjetare! As vete nuk e di sa keq u ka bere atyre njerezve. Zot, fale!

 77. ANDIA  01/05/2012 at 9:22 am

  Shiko mo DEREZI!
  Mendova te te beja ndonje koment, po thashe: “ia vlen te harxosh trurin, t’i kthesh pergjigje nje TRUTHARI si ti????”
  Ghjithsesi, te jesh i sigurt, do te ta kthej nje pergjigje
  kur te NGORDHESH, se fjala “vdes”, perdoret per gjallore me aresye, dhe ty, me keqardhje s’te fut dot ne kete grup.

 78. abc  01/05/2012 at 10:19 am

  Habitem si e ka afruar z.Klosi,Ypin pa e njohur fare , kur dihet qe rregjimi, rekrutonte shume nga kjo shtrese si informatore.Menyra si tregon, per veprimet e z. Klosit eshte pikerisht e tille.Jam i sigurte qe Ypi mburresh me kete afrim, ne nje pozicion servili.Por nje intelektual i vertete e neglizhon rrezikun.Pafytyresia dhe sakrilegji ekstrem i Ypit, eshte se atakon te vdekurin, ne biseda, qe “ata i kane bere´“me njeri tjetrin`´.Duke dale si mi gjirizi,qe tani nuk ka kush t ja kundershtoje.Per mendimin tim, nje te vdekuri eshte normal dhe ti kundervihesh, mbi te verteta qe njehen boterisht.Nje gje qe me krijon nje neveri te skajeshmedhe me tkurr keq mendimin, per te ardhmen e ketij vendi, eshte numeri jo i vogel i komentuesve,qe u rrjedh nje ligesi helmuese,nga mendesite e tyre kanibale,si dhe vete Ypi,vecanerisht kur vrasin dhe hane nje personalitet te mirefillte intelektuat si z. Klosi.

 79. Nevrus  01/05/2012 at 10:51 am

  Artikull i shkruar nga nje budalla qe nuk besoj se e ka afruar per kafe i ndjeri Klosi.

 80. samir  01/05/2012 at 1:21 pm

  z Ypi ..me lere te te kujtoj nje fraze qe e kam per zemer …”Une nuk kam frike nga te vdekurit ,por nga te te vdekurit e gjalle..”
  Me vjen keq qe pikerisht ne keto momente qe cdo kush duhet te mendoje dhe ti shtroje pyetje vetes ,flas ne rradhe te pare per miqte e te ndjerit ..A kishte mundesi te shpetonte Dani ..??????
  Ti shfaq veteveten dhe anen me te shemtuar te saj pa pike turpi,kur as edhe nje jave ska kalur nga vdekja e tij..
  Mos valle zjarri i xhelozize te djeg kaq shume apo mos valle kerkon qe ta shfrytezosh kete fatkeqesi per ti bere nje lloj eksibionizmi pervers vetes.???

 81. eduarda  01/05/2012 at 1:32 pm

  “I ndjeri” YPI! (jo Klosi ), se ti je bere me kohe per t’u quajtur “i ndjeri”
  Ore ta kuptojme shume mire marazin qe ke, bashke me ate marraz do vdesesh mo i shkrete, leqe mire e ka kjo Andia, “do ngordhesh”…
  E di pse e ke ti tere kete mllef, ti do te quhesh opinionist, sic qe Klosi, s’je dot, do te quhesh intelektual, s’je dot,( se kur KLOSI, punonte ne shtepine botuese”8 Nentori”, jo sepse ishte i biri i ndokujt, por sepse e kishte mendjen plot, dinte aq shume gjuhe dhe kishte nje doktorature mbi shpatulla, e me pas kur qe lektor ne Katedren e Gjuhes Shqipe, ne nje Universitet prestigjoz gjerman, ti pije “mejhaneve”, prandaj s hyre dot kurre ne ate “elite” inetelktuale qe Klosi dhe shume pak vete i perkasin ne Shqiperi), do te quhesh perkthyes, ehhhhh, te dish gje valle per perkthimin, mbase di te perkthesh fjalet e pijaneceve….
  Me aq sac kam lexuar nga ti more YPI, se dhe mbiemrin e ke sec je ( s’di pse me kujton YPPPPP Xhixhi)te keqen me te madhe e ke se do te quhesh ANTIKOMFORMIST, por kete ta dish as ne kete bote, as ne ate pertej, s’ke per t’ia marre ( per t’ia grabitur, sic ke dashur ti grabitesh idete) KLOSIT.
  Prandaj ata si AI jane te rralle, ndersa ata te sojit tend jane me Lopate, sic i quan populli
  Me keqardhje per ty YPPPPPPPPPPI

  • loni  01/05/2012 at 4:15 pm

   Eduarda !
   Me kete shfryrje urrejtje kllasore komuniste, ndonese ke dashur te perbaltesh z.Ypi, i ke hedhur edhe me shume balte mendesise tende komuniste.
   Sigurisht e dijme e nuk ka nevoje te na e kujtosh se jane bijte e nomenklatures komuniste ata qe u dipllomuan, doktoruan u vleresuan e vazhdojne te vleresohen nga soji juaj. Shtresa e persekutuar e intelektualeve te nivelit te Ypit jo vetem ishte e privuar nga dipllomat e doktoratat, por jane me qindra prej tyre qe u vrane nga i ati i Ardianit e koleget e tij. Edison Ypi e shume si ai, kane pasur njeqind here me shume arsye se Ardian Klosi qe te shkonte edhe deri ne vetevrasje, por nuk ishin dhe nuk jane burracaker.

  • Kolin, çun tirone dje - shtetas europjan sot  01/05/2012 at 4:44 pm

   Bijt dhe bijat e bllokut ose më saktë spermatozoidët e Mugoshës u shkolluan në diktaturë pasi baballarët e tyre vranë e prenë ajkën e kombit dhe i hapën rrugën vetëm vetes së tyre. Sot, t’ju thuash vetëm të vërtetën në sy, kta bij bllokmenësh mëkatarë lehin si ata qentë pa dhëmbë. DHËMBËT TË NDERUAR MUGOSHISTA-BLLOKMENË UA KEMI HEQUR QË NË ’91. KOHA JUAJ MBAROI!!! BYE, BYE.

  • Mister20% dje - mister kriza sot  01/05/2012 at 7:17 pm

   Për sërën e “eduardës” ktu lart & co: Thonë se deri para ’91, baballarët e bllokmenëve në ktë çat, kur një i persekutuar prej vrugut mugoshist vritej ose vetvritej, derdhesh helmi për të dhe familja e tij sikterrisesh 7 pash nën dhé. Sot, i biri i një bllokmeni mëkatar, si shpërblim i aktit të tij, nuk mori atë që i ati i tij ju pat rezervuar bashkkombasve të vet por të kundërtën. Sot, gjithashtu i ndjeri Klosi, nuk mori si postmortum mallkime dhe sikterrisje të gruas e të fëmijës, por vlersim nga njëra anë dhe gjykim pa fyerje dhe poshtërime nga ana tjetër. Nëse bijtë e bllokut apo sigurimsat në ktë çat, nuk kanë kuptuar asgjë me artikullin brilant të Z. Ypi, kjo vërteton shprehjen e Agollit: JU NUK KORRIGJOHENI KURRRËËË! Problemi këtu nuk jeni ju, pse juve ju është bërë dalje që në ’91, por se Shqipëria do tërhiqet ende zvarrë edhe disa kohë.

 82. Lushnja Kampion  01/05/2012 at 2:08 pm

  Shkrim shume i mire z.Ypi. Nuk duhet t’i harrojme asnjehere se kush kane qene ‘Bijte e Eterve’ dhe se Blloku eshte akoma aty, me te njejtit mbiemra, me te njejtat fytyra ne disa raste..

 83. ALEKO  01/05/2012 at 3:23 pm

  Ti je kafshe me fytyre njeriu. Pse? Nxore mllef nga zemra stere. katran o pjell e djallit, ti pretendon per njeri tolerant por nuk je ,ti je nje frikacak , te ka hyre lepuri ne bark.pse nuk shkrove me pare se nuk je bure. nuk je ss Shqiptar je putha doras dhe B…. lepires. U cfaroste raca juaj se ndyte Shqiperine.

 84. guardiola  01/05/2012 at 4:49 pm

  klikoni ne google Bilbil Klosi dhe do ngeleni pa fjale dhe pa komente, nese kuptohet keni mend dhe zemer, shkurt jeni qenie njerezore.

 85. elena marko  01/05/2012 at 5:44 pm

  Turp per shkrime te tilla . Ypi mjaft me keto te vjellat e tua . Po na vjen krupe kur te lexojme

 86. ep  01/05/2012 at 6:24 pm

  Sa e trishte…nderkohe qe ti zoti Ypi vjedh vrer per nje te ndjere, na e paraqet veten shume qibar, te ditur, te ndritur dhe te lidhur me shkrimtare e intelektuale te rendesishem si Lasgushi apo tjeter kush. Ti zoteri kerkon ti vjedhesh vdekjen te ndjerit…qenke i rralle ne specien tende, se kjo as nuk eshte pare e as nuk eshte degjuar. Lind pyetja, cili eshte motivi i vertet i ketij shkrimi deshtak, pervec perdhosjes se nje intelektuali humbjen e te cilit do apo s’do ti (dhe ca te tjere), Shqiperia vertet do ta vuaje per shume vite? Mos valle te vjen keq se as 1/100 qe po thuhet per shuarjen e Klosit, nuk do te thuhet per ty pasi te kokolepsesh ne ate bote? Mos valle xhelozija jote per nje njeri te ndritur, te eshte shtuar dhe ne vdekjen e tij, se mbase ne thellesine tende nuk do kishe kurre burrerrine (se kjo ceshtje kerkon buRRa me shume RRRR-ra, dhe per fatkeqesine tende ty te mungojne shume te tilla) e forcen e duhur per te bere te njejten gje qe beri Klosi…qe sado i dhimbshem mund te jete vendimi i tij per familjen, miqte dhe gjithe te tjeret, ne fund te fundit ai ishte zot i jetes se tij. Jetoi, shkroi dhe shkoi ashtu sic deshiroi. Turp te te vije (edhe pse kjo nuk eshte e mundur per ty, duke gjykuar ato qe thua), aq me shume per kete fjali qe e lexova ne nje version tjeter te ketij te “vjellti” qe po projekton lart a poshte… “E meqënëse po flitet për orët e tua të fundit, dëshmitë e komshive, etj. etj, e kam edhe unë një pyetje; I varur pas dere duke u luhatur në gjysëm errësirë, a ta bëri një fotografi Jutta?

  Idhnak nuk ishte Klosi, idhnak i madh paske qene ti zoteri mizantrop, meskin dhe i lige!

 87. UNE  01/05/2012 at 6:34 pm

  “Fali Zot se s’dine c’thone,,,”!
  par Majda Mano, lundi 30 avril 2012, 22:33 ·

  Te pakta jane elitat qe perpos politivizmave te neveritshem kane kulturen humane dhe intelektuale te vazhdojne gjithnje te jene thjesht ATA QE JANE ,e do te mbeten,,,te dijne te vazhdojne te vleresojne njeriun dhe intelektualin,,

  Citoj/Disa statuse te te cileve,diten e ikjes nga jeta te Zotit Ardian Klosi,,,,,,(te me falin pjesa qe spata mundesine,kujtesen dhe kohen ti permend)

  Ilir Kadia:

  “Sot fjala shqipe humbi nje nga dashnoret e saj me te medhenj.Sdi si ,por ne shqipfolesit,nuk duhet te kishim lene te na ikte kaq shpejt me duart e tija,Ardian Klosin”

  Agron Bala

  “Lamtumire shoku im i studimeve dhe viteve te rinise Ardian Klosi.Nxitoje te shkruaje ,te perktheje te loboje,per ceshtje te medha;ndofta sepse e dije qe do te largoheshe heret nga kjo jete”

  Mishel Kociu

  “Ne 8 dhjetor 1990,pas gati 10 dite pergatitjesh;ne hollin e institutit Ad Klosi;pershendeti pjesemaresit,dhe i ftoi te perkujtonim 10 vjetorin e ikjes se John Lennon.;;;……..KY ishte ne kujtimet e mia i sinkronizuar me ngjarjet e permbysjes se madhe,Ardian Klosi.;;;…..Sot ai iku pergjithmone,e ne raste te tilla,me teper ka vend per kujtimet e pjeses te shndritshme te njeriut dhe qytetarit.Lamtumire mik i dashur”

  Anila Jole

  “,,,,,,Ndoshta kjo shoqeri nuk e meritonte nje intelektual te ketij kalibri..;;;;;…..Sa e veshtire eshte jeta per ata me te mencurit e me te ndjeshmit,,,Ardian Klosi ishte nje prej ketyre”

  Pastaj;vetem as dy dite mbas vdekjes te te ndjerit;nje dikush i quajtur Edison Ypi:fillon shkrimin e tij me frazen;

  “Ashtu e kam ditur edhe une,qe nuk flitet keq per te vdekurit,por vetem mire”

  Ju Zoti Ypi;i drejtoheni Zoterise Klosi,,,,,Kaq e vogel eshte fuqia juaj;sa per tu perballur me te vdekurit qe si jo te gjallet:nuk degjojne,nuk kuptojne,,,(sic idhnueshem thekson pastaj; per ta finalizuar turpin e fillimit te kesaj perbaltjeje cinike,,,”se nuk deshperohen sic bere ti qe i dhe fund jetes”

  Bete mire,zoti Ypi qe si paranteze perdoret vetmbrojtjen autokritike te lartpermendur,,,Keshtu na perifrazuat “te folurit mire,per te vdekurit e keqinj”,,Ju falte Zoti perseri,,,

  Paradoksalisht zoti Ypi;jeni ju vete qe i drejtoheni inkoshjentasi;”metastazave shqiptare”.Jeni JU dhe jo ATA ,;qe mbase edhe patedrejte(hajde po themi),fajesuan per vendimin e te ndjerit socialet metastaza shqiptare.

  E thjeshte,te berit komunikim postmortum,,,se kane atributin e replikes;per shancin tuaj te ngrate,ata,,,,

  “Me rastin e vetvarjes tende”,,,,,S’jam askushi per tiu gjykuar opinionet;por jam aq dikushi ju siguroj,sa per te marre persiper e drejtuar perbuzshem nje ‘te gjalli’ qe guxon e kujton se do rivrasi te vdekurin,,,

  Ju jeni nga ata aq te pafuqishem;sa hyni ne “gara artikujsh”;duke pretenduar se makiavelizmi juaj do te leje ndonje gjurme;per te krijuar pershtypjen qe kish ai qe ju s’do mundeni ta keni kurre,,,

  Mos keni marre valle persiper se keni gjetur momentin e duhur per te armiqesuar ate qe s’eshte me,me miqte e tij;te cilet sipas jush”shkrimet intelektuale-eksperimentale”nuk ju kane ecur,,E atehere,nese per te tilla i kane nisur e bere;harram ju qofte,e i ruajte edhe ata zoti bashke me ju,,,

  Edhe plakat e liga te pakten kur pergojojne e fusin ne sherre miletin;e bejne me dy pale qe marrin fryme ne kushte te barabarta,,,E shikoni edhe ato e kane nje minimum miresie njerezore sa per te mos ngerdheshur te vdekur me te gjalle,edhe per frike te ndonje frike superticioni;hallall ju qofte kur i shmangen ti japin gojes,,,

  Vazhdon absurdi i artikullit tuaj;tashme kaloni edhe ne kahun tjeter;perpiqeni edhe te vdekurit e hershem,me te sapovdekurin qe si jane ende tretur kockat;ti fusni ne sherr,,,Eh zoti Ypi;;ju siguroj se qe prej andej ku kane shkuar te tillet si ata,,,as do ju jepnin doren tiu falenderonin per fjalet e mira (si Lazgushi madh),,,e as mundimin tiu peshtynin sdo te merrnin (Klori elegant dhe fin),,,semos harroj;edhe i sigurt te jeni qe as me njeri tjetrin atje ku jane;nuk do i fusnit kollaj ne sherr ordineresh;sepse per fatkeqesine tuaj ata mbeten ata qe ishin;panvaresisht pluseve apo minuseve qe ju kujtoni se ju hiqni apo shtoni,,,Maximumi nga lart duke ju pare tek hidhni keto helme ne leter;do te tundnin koken e do thoshin “o kasolle me ke i mblodhe,ata te mjeret atje poshte’

  E domosdo ska sesi te ndodhe qe edhe banalitetin te mundni dot te shmangni te pakten,,,banalitet te cilin;ai Zoteria Klosi maximumi thjesht do e kish marre per nje temana indirekte,,,!

  Diplomacine e intelektualit Klosi;guxoni e e analogoni me antiklisheizmin tuaj te mjere,,,!Edhe mire e beni,,,,mbase po te ish gjalle;ndryshe nga me frike cdo e paraperfytyronit;ai me format e tij te holla do ju kishte edhe falenderuar,,,!

  IPAD-et dhe produktet Apple pastaj,,,,wowwww te gjetura krahasime informatike;sna prish dhe aq pune tiu perkedhelet sedra e semure duke menduar;se edhe kritiket e analistet me te sofistikuar do jau kishin zili tiua huazonin,,,

  E per perseri te mos mjaftuar;damkosni edhe te tjere qe i kane lene lamtumiren kesaj bote;se mesaduket JU e paskeni nje lloj manifobike-hobi kete avaz,,,per nje te nderuar aktor te skenes shqiptare qe e quani per turpin e krahasimeve tuaja te dobta;”socio-aktor”,,

  Dhe per te mos mjaftuar;s’kishit si te na linit pas dore edhe ne te gjalleve qe ruajna zot shyqyr qe sna harruat pa permendur;NE “kafazin e budallenjve fejs-buk-ista;se helmi kur teprohet;kodohet ;sidomos kur harroni qe se fatkeqesisht per ne naivet fejsbukista;face pa buk-sat si ju ne mes tone, skini faj;me te tilla percaktime meritojme te na degjeneroni,,!

  Maria vazhdon,,,pa tu tretur mire kockat Zoteri Klosi:i sipermermenduri qe si shume edhe e meritoi ti drejtohesha me ‘zoti':merr persiper edhe te marre kohen dhe hapesiren e duhur;per te bere kritikun e hiperpolitizuar;shume me teper se tuajat qe ai quan idhnueshem;”publicistika propagande”,,

  Tani,sipas vazhdimesise te kesaj qe nisa e i bie edhe te bitis;me duhet edhe te analizoj banalitetin e rradhes ne shkrim,,,por te me falni;me mungon “antiklisheizmi” e guzimi i snobit harbut,,,ndaj po ju kursej,,si dhe jopak te tjere fejsbook-ista,,perballe kaq shume antihumanizmi e ligesie te vrazhde keshtu si mua do te zgjidhnin te benin,,,edhe ata me ordineret,,edhe ata me budallenjte,,,,me kaq do e linin,,,!

 88. emigranti.it  01/05/2012 at 6:35 pm

  Shkrim idiot per simpatizantet e tij kryeidiote.Eshte fatkeqesi qe qeveria nuk financon per spitalin e psikiatrise,pasi mesa duket jane shtuar tejmase.

 89. studenti  01/05/2012 at 7:27 pm

  Shkrim i perkryer bravo Ypi!

 90. korb uka  01/05/2012 at 7:28 pm

  Brilant, si gjithmon, shkruan me gjuhen e qytetasve te kohes ton, rrofsh plako.

 91. LULI56  01/05/2012 at 8:08 pm

  ZOTI YPI te lutem qe te gjesh kohen dhe te shkruash dicka per LASGUSHIN. Ai qendron ne themelet e letersise lirike shqiptare.Sa per te ndjerin KLOSI
  ai gjette rahmet aty ku vajti.per mua ishte dikush qe lejonte ta perdornin.

 92. Bylisi  01/05/2012 at 9:03 pm

  Te gjithe kombet i kane te skalitura si emrat e heronjve ashtu dhe te tradhetareve dhe te spiuneve. Ti e di mire nje gje.Dikush mund te shahet duke i thene komunist(ne se kjo eshte sharje sipas teje), por nuk mund te shahet duke i thene edhe spiun. Se ne ate regjim s,mund ti beje te dyja. Dhe ti ke bere dhe vazhdon te besh kete te dyten, Ti je ajo bretkosa qe donte te fryhej si nje ka’.Urren ata qe jane njerez.Po me Lubonjen c’ke?
  Lexoji sot nderimet qe i behen Klosit,nga shume organizma artistike ne mbare boten.Perse i bejne? Apo se eshte i biri i Bilbilit? Jo or jo.Se ishte dhe do mbetet Ardian Klosi,emri i te cilit qedron shume here me lart se emri jot edhe i imi,por dhe se i babait te tij. Intelektuali mbetet intelektual,ne cdo kohe. Pa he se ju dha mundesia ty dhe seres tende keto 22 vjet, po c’po beni? Ku e keni zgjuarsine? Ne cilen fushe po shquheni? Ah,po! Po shquheni ne fushen e hajduterise e vjedhjes se paskrupullt, te pasurise se ketij populli. Po beni lek. Se shkollat prape ata i kane pushtuar,ata qe i kishin para 22 vjetesh.
  Por ti s’je as shqiptar jo me fetar.Na permend dhe biblen.Te kishe pritur te pakten dyzet dite, o lugat,pastaj shaje ,se ti vetem te shash di….

  • Sonila  02/05/2012 at 1:43 pm

   Zoti Ypi, e lexova me shume vemendje ate qe ke shkruar dhe shpresova shume qe mos ishe idhnak e i hidhur, por mesa duket keto dy cilesi te kane hyre aq fort ne gjak sa te jane shnderuar ne nje semundje qe po te shkaterron pak e nga pak. Bahskohem me nje nga parafolesit kur thote qe u kujtove vone te thuash ato qe mendon per Dan-in. Me mire te kishe heshtur sesa te felliqej CV-ja jote edhe me nje cilesi tjeter sic eshte buracakeria.

 93. Studenti  01/05/2012 at 10:42 pm

  Si kurre ndonjehere 113 komente.Ndoshta per faktin se perballet drita me erresiren, e nevojshmja me kotesine, shpirtgjeresia me meskinitetin, ajo qe shihet me ate qe rri fshehur, ajo qe na çon perpara me ate qe na terheq pas, i fituari me te humburin e gjithehershem, e verteta me halusinacionin e vetes. Te fituarin e çon ne asgjesimin e jetes pengimi dhe frika e rrenimit te se vertetes,te humburin e nxit, e mberthen e shtyne te jetoje dobia e genjeshtres. Disa minuta pas pjeses se dyte te komentit tim dikush e ka uruar shkruesin nen emrin “studenti”. M’u duk si te gjitha sjelljet fallsifikuese te vetedijes patriotike qe kane brekushexhinjte me borselina prane pazarit te gjese se gjalle ku kalojne çingijet me nallane.Po ajo krenaria e kotesise e se shkuares don te ringjallet duke shkulur dhe djegur rrenjet e veta me helmin dhe zjarrin e urrejtjes.Por ajo eshte vetem nje fantazme,eshte lugati qe sillet neper varre per te trazuar te vdekurit.Disa vringellima ne rreshtat e shkrimit qendror dhe epshet qe ndizen ne disa komente ngjajne me renkimet e kukuvajkes ne degen e thare te lisit.Jane nje lloj vajtimi qe leshon autori nga pickimi i gjembave te shpirtit. Zeri i tij i ngjirur eshte shterzimi i mendimit qe del vrimave te gjirizit.

 94. raimondi  02/05/2012 at 2:01 am

  E para do thosha qe Lasgushi eshte nje poet i shkelqyer ne llojin e vet (,megjithse ne shume raste lasgusheron neper vargje ), por kjo nuk do te thote se ai eshte me i miri , sepse psh sot Fatos Arapi eshte poeti me i pelqyer nga auditori i huaj, dhe ne nuk themi qe eshte me i miri

  Ka edhe poete te tjere te shkelqyer Shqiperia si Driteroi,Xhevair Spahiu, Mimoza Ahmeti, Prec Zogaj (ky i fundit shume i pelqyer ne USA ) etj ——-Dhe ne shohim se seicili ne sitlin e tij te te berit poezi eshte shembullor

  Se artet e bukura kane forma te ndryshma te shfaqjes se bukurise dhe persosmerise, keshtu qe edhe poetet tane kane seicili ne stilin e tij bukruine e tij

  Dhe e dyta, Ajo lufta qe zoti Ypi thote “ka ndodhur vetem ne Filma” nuk eshte e vertete

  Ajo lufte ka ndodhur ne REALITET ne Shqiperi ne ato kohe dhe per kete ne favor te asaj lufte qe Rypi nuk e beson ,
  vjen ne ndihme thenie Eisenhowerit ,i cili ishte kryekomandanti i forcave Aleate me qender ne Bari

  –Ai ka deklaruar ne Bari,Itali ne vitin 1946 se :

  “…..Partizanet Shqiptare gozhduan 4 Divizione gjermane ne Shqiperi……”

  Nuk besoj se Ypi mund ta kete njohur ate lufte me mire se Kryekomandanti i forcave aleate dhe me vone president i USA, Mr. Eisenhower

  ___Nje popull aq i vogel sa populli yne, as 800 mije banore
  te gozhdoje ne luftime 4 divizione gjermane , do te thote se lufta partizanet shqiptare kane luftuar heroikisht kunder nazisteve.

  Natyrisht Ypi ka qene ne anen tjeter te barrikades, porse si shqiptar edhe atij i takon te krenohet me ate lufte titanike te popullit shqiptar, se eshte pjesa me e lavdishme e historise se kombit te tij

  __Por do thosha ne fund se nga gjithe ky fjalimi i Ypit del se ky zoteri ka mungese te mendimit konceptual per shtetefromimin qe ka t ebeje me tendencen qe duhet te kete intelektuali per te mbrojtur dhe kultivuar cdo gje qe eshte ne favor te kombit te tij

  Difekt te cilin ngaqe zoti Ypi e posedon ne vetvete
  nuk e ve re as tek i ndjeri Zoti Klosi, ndaj edhe nuk e thekson kete te mete te te ndjerit

 95. fkpartizoni  02/05/2012 at 2:10 am

  Po foton e Ypit e ka zgjedhur redaksia apo vete autori?

 96. EC  02/05/2012 at 2:19 am

  Çudi! Në Ballsh nuk u merrkërka ende për sharje po t’i thuash tjetrit “komunist”. Pas kësaj, të tjera komente mbi komentet janë të kota. Fundja nuk habit kënd fakti që kush nuk e konsideron sharje fjalën “komunist” për atë kohë, vendos të shajë “spiun” punonjësin hipotetik të shërbimeve sekrete në këtë kohë. Çështje e vetëdijes klasore të komentuesve! Për t’iu kthyer shkrimit të Ypit, më duket se nuk është sharë askush, por ka vijuar edhe “post mortum” një bisedë e sinqertë, e hapur e plot batuta, mes dy miqsh. Pavarësisht se njëri tashmë s’flet dot, ai e ka thënë atë që ka pasur për të thënë dhe ne jemi në gjendje ta dëgjojmë zërin e tij. Po edhe zëri i Ypit është realist. Fundja po flet me mikun e vet. Lëreni t’i thotë ç’të dojë! Nëse s’i mbetej hatri për së gjalli, është e qartë se Danit s’do t’i mbetet hatri as për së vdekuri.

 97. Stela  02/05/2012 at 2:37 am

  Ky zoteria qenka komplet I paskrupullt! Ka dashur te bej dhe tipin interesant me kete shkrim! Kulmi I injorances! Turp gazeta qe e ka botuar!

 98. Zana  02/05/2012 at 2:55 am

  Disa ore me pare shkruajta nje koment ne favor te zotit Ypi ketu, por per disa aresye me humbi komenti. Pak me vone vizitova faqen e revistes Drini. Pashe aty te njejtin shkrim. E hapa te shoh reagimet e lexuesve atje dhe te le komentin qe desha te le ketu. Por, atje kishte disa reshta me shume qe Mapo i kishte hequr me sa duket kur kishte postuar shkrimin. Kur i lexova ato reshta ndjeva neveritje. Dhe pyeta veten, Si ka mundesi qe njerez te tille jetojne mbi kete dhe:
  ja reshtat qe jane hequr nga Mapo:
  “””” E meqënëse po flitet për orët e tua të fundit, dëshmitë e komshive,
  etj. etj, e kam edhe unë një pyetje;
  I varur pas dere duke u luhatur në gjysëm errësirë, a ta bëri një
  fotografi Jutta ?”””””””

  Nje person qe ben nje pyetje te tille, nuk eshte njeri, se di se cfare mund te jete, por njeri s’eshte. Zoti Ypi, liria e fjales ka nje kufi. Kjo pyetje qe ke bere eshte jasht normave te qenies njerezore. Shiko pak shpirtin tend dhe fiksoje sa s’eshte vone.

  Ja linku per tek Revista Drini:

  http://www.revistadrini.com/2012/05/01/edison-ypiidhnak/

 99. gjermani  02/05/2012 at 8:01 am

  Sa me shume te rrosh- te lexosh,aq me shume do te mesosh – zhbirosh!Jam i kenaqur dhe i trishtuar njekohesisht per keto qe Ypi ,skruan ne artikullin e tij!Eshte nje analize e mirfillte qe po ta shohesh ne detaje dhe te analizosh cdo fjale te tij ,jam i sigurte qe ndonje historian do te mund te bente nje liber mjaft te mire,bile mjaft kerkues ne kohen e sotme dhe mjaft te kerkuar per lexuesin,per te njerre ne pah vlerat e verteta njerezore qe mbartin njerezit qe sot ishin apo jane publike dhe luajne nje rol te konsiderueshem ne jeten ton te perditdshme duke i lexuar,ushqyer trurin tone cdo dite.Ndoshta nuk eshte momenti i duhur per te nderuar nje te vdekur,ketu autori ka nxituar disi,dhe dua te di se autori pse nuk i ka bere publike keto fakte me pare kur Klosi jetonte,ose me mire ti kishte mbajtur si ceshtje personale,perseri kjo nje e mete e medias shqiptare ku njerezit turbullohen ne mendjet e tyre dhe nuk dine se kujt ti besojne tani,te gjallit apo te vdekurit???!Ndoshta autori ka te drejte per disa gjera,ndoshta nuk ka per te tjera,por kush e verteton kete tani?Do te ishte me mire qe ti largohemi ketyre shkrimeve ne kohe te papershtatshme,dhe ti lexojme kur ti vije koha e duhur.Shkrimi ka shume akuza dhe informacione te klasifikuara qe botuesi duhej ta reduktonte kete,bie ndesh haptazi me shume aktore te tjere qe cenon identitetin e tyre!Nejse ,kjo eshte tipike shqiptare,dhe Ypi ndoshta paska patur nje zemerim te fshehur dbrenda vetes dhe ai me goten e rakise qe pi di ta ruaje kete mjaft mire dhe kur behet fjale per te denoncuar Klosin ,pse paska pritur deri me sot kete nuk e kuptoj?Ypi ka shkruar shume here te tjera dhe pse duhet te ishte i vonuar,si kofini pas te vjelit?.Mund te komentoj me shume por …,nuk me premton koha!

 100. Petro Luarasi  02/05/2012 at 8:59 am

  Intelektuali, si qenie e ndergjegjshme, kontrollon shperthimin e ndjenjave te tij por ne kete rast shfaqet ne rolin e nje kamikazeje.Ai var veten me thenien “I varur pas dere duke u luhatur në gjysëm errësirë, a ta bëri një fotografi Jutta?”
  O Idhnak, nuk kam pare e degjuar vetevrasje intelektuale me rrëqethese.

  • Kolin, çun tirone dje - shtetas europjan sot  02/05/2012 at 9:29 am

   Or Luaras, ka varje e vetvarje edhe më rrënqethëse se kjo që përshkruan Z. Ypi, ato që kanë ndodhur në kohën tënde apo të babait tënd. Pyete tët atë, jo atë zyrtarin por atë biologjikun se si deri para ’91 VIKTIMA BROHORISTE XHELATIN ME THIRRJEN “RROFTË ENVER HOXHA”.

 101. alban  02/05/2012 at 9:13 am

  Fatkeqesi qe ne vendin tone jane mbyllur spitalet psikiatrike.

  • loni  02/05/2012 at 1:28 pm

   Jo more Alban nuk eshte se jane mbyllur ne Shqiperi spitalet psiqiatrike. Jane mbyllur burgjet “psiqiatrike” te kohes se babait te Ardianit ne te cilat mbylleshin si te semure psiqike gjithe ata qe mendonin ndryshe nga partia e punes e shoku Enver.
   Me permbysjen e diktatures komuniste, jo vetem Ardian Klosi por edhe zotrote e te gjithe shqiptaret e kane pasur hapesiren e pa kufizuar te thone cfare te duan e te mos ju hyje asnje fere ne kembe e jo me te burgosen, te vriten apo te mbyllen me dhune ne spitale psiqiatrike.

 102. k  02/05/2012 at 9:44 am

  Klosi ne realitet ishte individ shume i pozicionuar politikisht, ishte edhe pasqyrim ideologjik i nje shtrese te caktuar intelektualesh ne Shqiperi, shtrese qe perveç te tjerave trashegoi si prone dhe intelektin, prone qe e ruan me nje fanatizem ideologjik akoma sot e kesaj dite. Rrjedhimisht edhe debatet rreth tij do te jene nje ilustrim i perpikte i ketij ekstremizmi ideologjik, pasi nese do te flitej vetem per krijimtarine e Klosit, debati do te ishte ndryshe… Por ne kuptimin jonjerezor qe duan ti japin fenomenit (dmth qe vetem ne jemi), ka nje disekuiliber te tmerrshem, pasi ne pergjithesi luftohet me mungesen dhe s’ka kush te jape pergjigje, dmth intelekti qe anon djathtas nuk pati mundesi fizike te zhvillohej lirisht nen diktature, ai akoma nuk e ka marre veten nga goditjet, sepse duhet te rrjedhe shume kohe, dhe prandaj paraqitet i dobet ose i shperfytyruar. Por edhe ai qe mbijetoi si intelekt i indoktrinuar, intelekt ne sherbim apo intelekt i rekrutuar dhunshem, vuan nga pozicionimi absurd dhe pasojat po i shikojme edhe ne rastin Klosi. Keshtu qe deri sa ekuilibri te vije, mire do te ishte te rronim ne paqe ideologjike.

  • loni  02/05/2012 at 1:36 pm

   Per ta thjeshtesuar e per at bere me te kuptueshem komentin tend z.K, kemi nje fjale te urte popullore, kur nuk ke pulen, ha sorren. Meqe ideollogjia komuniste u perpoq e vazhdon te perpiqet per te krijuar “njeriun e ri-qejflli sorrash”, duhet te presim edhe ca dekada sa te fillojne brezat e rij te parapelqejne pulat.

   • k  02/05/2012 at 1:49 pm

    Kjo qe thoni ju z Ioni nuk eshte thjeshtim, por ironi, por me ato qe kam thene une mesiper nuk mundet te behet ironi pasi jane nje pasqyrim i te vertetes dhe realitetit. Keshtu qe ironia kthehet ne tallje me vetveten dhe kjo e demton shume individin ketu ne Shqiperi qe tallet tere diten e dites me vetveten dhe ne dem te vetvetes. Rrjedhimisht keshilla juaj eshte e gabuar, sepse pritja nuk eshte çeshtje deshire, por se nuk ka rruge tjeter demokratike veç asaj qe gjerat te shkojne ne vendin e vet me kalimin e kohes, sigurisht pa u tallur me vetveten dhe me te miren.

 103. balzac  02/05/2012 at 3:37 pm

  Zhurnalistika nuk ka njohur gjer me sot ne historikun
  e saj nje publicist te tipit Edison Ypi.Ky njeri ka
  aftesi te jashtezakonshme qe te hape debate”Post Mortum” me njerez qe nuk rrojne me.Ndoshta publikimet
  e tij kerkojne nje kohe tjeter per tu lexuar dhe studiuar?!

 104. Veshidhesyte  02/05/2012 at 4:44 pm

  Ky Z. Ypi mua me shkrin se qeshuri. Gjithe ky shkrim per te nxjerre ne fjaline e fundit ate qe ka thene ne titull (koherence, me nje fjale, jo shaka!), po mes titullit dhe fjalise se fundit ka vetem mllef, si gjithmone: mllef te veshur me nje patos te shemtuar. Objektivisht, ky shkrim nuk thote: “Klosi, ti nuk meriton te quhesh hero pas vdekjes, sepse bere mekate ne te gjalle”, por thote: “Klosi, ti nuk meriton te trajtohesh si hero, sepse ka njerez qe jane me te drejte dhe me te mire se ti, UNE, psh. Dhe mbi te gjitha UNE jam gjalle. He, pra, njerez, duartrokisni kur flas, mrekullohuni! Keni ende kohe te me adhuroni”

  Mekatet e Klosit, mes te tjerash, perfshijne faktin se i ati paskesh qene pjese e regjimit. Nuk e di a sheh njeri ndonje problem ne kete mes, se eshte bere goxha e zakonte te flitet keshtu, po mua kjo lufta e re e klasave nuk me pelqen fare!

  Nese ka dicka objektive te ky shkrim, mbetet fakti qe shume intelektuale shqiptare (s’di a ben pjese nder ta edhe Klosi) kane nje lloj impotence per te vepruar dhe per te marre ne dore fatet e vendit.
  Por nga ana tjeter, a eshte ndryshe nga ata Ypi? Cfare ka bere ai, pervec se te leshoje tufa llomotitjesh histerike nga maja e fikut? (Megjithate, kjo gje mund te shihet si bekim!)

 105. studenti  02/05/2012 at 6:06 pm

  Eshte per te ardhur keq qe edhe 20 vite mbas diktatures njerez te “shkolluar” me parate e vjedhura nga eterit e kuqe te tyre jane po aq te indroktinuar! Sic shihet ka te beje me crregullime biologjike (gjenetike) asnje nga “inteligjenca” e krijuar ne partise dhe pasardhesit e tyre nuk e ka ndjenjen e fajit, flasin per diktature por se kushe e beri te mundur!?
  Eshte fatkeqesia jone me e madhe ky kontigjent gjen-prishur!

 106. Syle UKSHINI  02/05/2012 at 10:05 pm

  Shkrim kot fare dhe me ndjenja idhnake. Nuk me intereson me kend e ka pas mire apo keq Adrian Klosi. Mu ame vjen keq per vdekjen e tij. Tjera, uen gjermanishten e kam mesuar nga fjalori i tij!

 107. Studenti  02/05/2012 at 11:26 pm

  Perseri dikush pa identitet, qe duket se nuk eshte student,ushqehet me urrejtjen e vet, dhe artikulon si nje analfabet nëmën per ndonje gen inteligjent, qe eterit e kuq ua kane vjedhur te zinjve, kur ishin me pushtet. Ky ypazdrypi ka njezet vjet,qe mermerit pa ditur se ç’flet, i kerrusur, i vetmuar, i shkrete, kujton baballaret qe u fshehen si bretkocat ne kenete.Guakjet e tyre ndonje mjeran i pershendet se bashku me studentin e paqene student.Duke falnderuar MAPO-n,mbyllja ime qe ky koment per trazimin e nje vdekjeje, qe nuk mund te merrej me mend.

  • studenti  03/05/2012 at 12:04 pm

   ky studenti no.2 te cilit partia i mori gjyshen (ose mamin) dhe nga mjelese e dalluar ja beri kamuniste, kuader partie (!) duhet te kishte turp per gjuhen qe perdor! Por ndoshta nga kjo rrace gjen-prishur rendom e quajtur komuniste jane kaq kokegdhe sa as nuk arrine ta perceptojne fjalen turp!
   Fatkeqesi per kete popull qe pothajse gjysmen e ka te tipit 3 majmunet!
   “kush harron vret per se dyti”!

  • Leobardo  09/11/2012 at 7:42 am

   Hajt se tash po dihet kush e ka vra Bacen Sejdi edhe le ta dine krejt prizrenin do ta sarsofom nese duhet e veteem e vtem qe ta gjejme fajtorin i cila ka bere nje akt qyqar qe vesh bishat e malit e bejne po, mos kini dert se ju qe po folni kunder Sejdi Hotit folni tash qe ka vdek se kur a kon gjalla skeni guxu 1 qytet i ter mu ni zeri sju esht ni e tash foli lire po hajt se ju betohem qe kush fol keq kunder Baces Sejdi dot pendohet per ter jeten dhe doti kete ditet e numeruara , me mir mos folni hiq se shkoni krejt prizreni ju shfarosim krejtve.

 108. isida  03/05/2012 at 1:27 pm

  Oooo Ypi po behesh gati edhe ti te shkosh me te shumtit? Jo cdo gje vertitet rreth teje! Ca jane keto komplekse inferioriteti qe te kaplokan here pas here? Te paskan zene paranojat, (mos u shqeteso jane normale per viktimat e sistemit si puna jote)qe te them te drejten priteshin! Apo je keq per pak reklame? Ketu ka vajtur puna?! E ke mburrur shume veten me siper, po kete here nuk behej fjale per fantazmat e tua por per vdekjen e nje njeriu. I mire apo i keq, te kishe folur me te sa ishte gjalle dhe jo si bukeshkalet pas vdekjes! Problemi yt Ypi eshte se ti jeton me koken mbrapa. Nuk kam asnje motiv per te besuar paranojat e tua dhe mburrjet e tua. As te maja e thoit nuk i arrin Dan-it “mikut tend”! Paske koncepte te gabuara per miqesine Ypi!

  • k  03/05/2012 at 3:36 pm

   “Oooo Ypi po behesh gati edhe ti te shkosh me te shumtit?”
   Epo vetem ana juaj ka pordhuar te … pavdekshem ….apo vetvrases ….apo psikopakte e keshtu me radhe! Bravo Ypi sa me shume te shajne “keta” aq me mire je ti! Fatkeqesisht keshtu eshte tek ne!

 109. lasgush  03/05/2012 at 9:38 pm

  O Ypi!N.q.se Lasgushi i vertete(jo une i genjeshterti) eshte takuar qindra here me ty, atehere i bie qe une jam takuar qindra here me Hitlerin.Karroca jote publicistike terhiqet nga dy kuaj.Njeri eshte kali i çmendurise dhe tjetri eshte kali anatemimit.Sa per punen e shurres tende, kam degjuar se ne moshen tende te mbyt prostati,dhe largesia me e madhe eshte te lagesh breket e tua.Ate qe beri babai i Klosit per 50 vjet me lopate pas koke per shqiptaret,ti po e bene per 20 vjet me shkrimet e tua plot helm.Ky eshte ndryshimi?

  • Toni  12/05/2012 at 9:16 am

   O Laskarush, pse nuk merresh me faktin qe Dani ka spiunuar Sokol Ngjelen (dhe te tjere) i cili beri 17 vite burg dhe vdiq nga kanceri, por tenton te vesh shenjen e barazise mes krimeve te diktatures dhe shkrimeve te Ypit? Te djeg e verteta, s’ke c’ben, do te jetoni gjithe jeten me damken e baballareve tuaj kriminele. Ky eshte shpagimi qe meritoni…

 110. Studenti  03/05/2012 at 10:00 pm

  Epilog.Kuvendi i Shqiperise mbajti nje minute zi per nderprerjen e jetes dhe vepres se Klosit.Nje sjellje njerezore,qytetare qe e larteson kulturen tone parlamentare ne nderim te atyre njerezve qe na lene pas virtytet dhe kontributet.Nje sjellje e ligjshme perkunder atyre hamendjeve e urrejtjeve qe duan ta shohin jeten vetem nga plasaritjet e huqet.Nje sjellje ngushelluese per te gjithe te dashurit, per ata qe e kane çmuar vepren e tij dhe nje mesim per ata qe e nençmuan nga ngasja e vjeteruar e sedres qe u ndizet e shuhet.Qofshin te nderuar njerezit e diturise, meshire per ata qe i brene ndryshku i zilise!

  • studenti  04/05/2012 at 1:51 pm

   rahmetxhiu mund te kishte shume vlera, por ato me themeloret pra vlerat njerezoret i mungonin! Mungesa e qendrimit ndaj diktatures e tregon me se miri kete!
   FUND!

 111. Mehmet Metaj  06/05/2012 at 2:22 pm

  In memoriam për Ardian Klosin !
  • “Per mortuis aus ben aus nihil” thoshin latinët. Por rasti i vetëvrasjes së Ardan Klosit është fal atij njeriu që janë sot “specie te rralla” që kan mbetur në këtë vend gjithësejcili nga ne që e njihnim ndjen krahas dhimbjes sikjes se një njeriu të virtytshem dhe “lehtësine” për të folur dhe shkruar mirë pa fund.
  • Dhe në këtë trishtim për të me vjen në mend ajo që ndodhi dhe e çoi ne vdekje të parakohëshme dhe që është epitaf në varrin e Bertold Breht-it që Ardiani e donte aq shumë dhe e përktheu atë dhe shumë shkrimtar e poet Gjerman, përfshi Gëten e Madh, “Nga tigrat munda të shpëtoj, por ç’e do më hëngrën krymbat e plehut” ( më hëngrën servilet desh të thoshte…!) Dhe ja si përseritet historia, por tek ne në forme tragji-komike, dhe nga ky asfiksim shoqëror iku dhe nje njeri fisnik dhe erudit si Ardian Klosi, që jetoi në një vend e shoqëri aspak dinjitoze.! Por miku ynë Ardian Klosi beri atë që s’duhej bërë siç thotë Oskar Wilde: “Njeriu në këtë jetë mund të bëj gjëra që s´duhen bërë”.
  • Dhe “ikja” e njerëzve të tillë me vlera në një vend qe i shpërfill aq shumë me kujton Hosanate panegjirike Soloniane, që tek ne janë aktuale sot e gjithë ditën ku: “ Glorifikimi deri në ekstazë i absolutizmit shtetëror, lindja dhe zhvillimi pakufij i fetisheve, hyjnizimi i kultit të njëshit, mistifikimi i të vërtetave historike, robotizimi i trurit intelektual përmes inkuizicionit të mendimit të lirë, këto përbejnë tek ne edhe sot e gjithë ditën frymën e ritualit të vjetër të substratit gjiriz, mbi të cilin lëshojnë rrënjë dhe harlisen për bukuri të gjitha llojet e gjëmbaçeve dhe hithrave prej nga do të mund të ushqehen të gjitha segmented e turbullirave të llahtarshme shoqërore.
  • Por s’tha kot Sami Frashëri: “ Kalben intelektualet atje ku lartësohen mediokrit. Dhe s’mbetet tjeter për të thënë veç asajë që tha perseri S. Frasheri: ”Dhëntë Zoti që Shqiptarët shpëtofshin nga njëri-tjetri“.
  • Dhe janë të paktë dhe shumë të rrallë tek ne ata që vdekjes i shkojnë me dinjitet si Ardian Klosi, që ishte një fisnik i ditur si ai që iku papritur ne kulmin e vlerave për injorance dhe të shoqërise tonë dhe për dobësi të shokëve që e lanë vetëm në vetmi…dhe ai i lodhur nga kjo iu dorëzua perjetësisë.
  Lamtumirë bashkëpatrioti ynë fisnik Mallakastriot Ardian Klosi

 112. Mehmet Metaj  06/05/2012 at 2:23 pm

  Eshtë një propozim i drejte ky i bashkëpatriotit tone Z. Pirro Lutaj dhe përveçse Ardian Klosi ishte dhe duhet të njihet si krenaria e Mallakastrës, dhe dhënia e titullit “Krenaria e Mallakastrës”. Mendos se për vlerat dhe virtytet e tij të rralla dhe “Si studiues, albanolog, përkthyes, publicist, shkrimtar, analist, eseist si dhe një veprimtar i shquar i shoqërisë civile për të mbrojtur liritë dhe të drejtat themelore të njeriut sipas standarteve europiane” dhe një njeri i përkore Ardian Klosi e meriton të shpallet “Krenaria e Kombit”, dhe ti jepet një Ҫmim Republike “Nderi i Kombit” pas vdekjes, kjo do ishte një nderim për të ndonëse post-mortum.

 113. Albanicus  07/05/2012 at 5:11 pm

  Ky Edison Ypi, duhet te ruhet me ligje federale, si specie ne zhdukje. Gjithkush me nje PC e qe din te shkruaj, mund te banalizoje gjithcka.

  • X  13/05/2012 at 3:27 pm

   Bota eshte me e lire me e drejte pa idhnake te tipit klosi!

 114. ermal Bushi  16/05/2012 at 1:24 pm

  Nese Edison Ypi shkruan per dicka, ai gjithnje thyen dogmat, postulatet, zakonin e keq te pershtatjes ne kohe e ne vendin e caktuar. Kjo risi shihet dukshem ne komentin per te ndjerin Klosi. Komenti i mesiperm eshte nje kronike e njekohesisht nje pershkrim shume realist i personazhit ne fjale dhe bashkepunetoreve te tij. Vdekjen njeriu nuk ia uron askujt. Por urimi me i madh per njeriun ka qene dhe duhet te mbetet: Jetofsh me faqe te bardhe! A jetojme ne te gjithe, gjithnje, me faqe te bardhe? Besoj se jo gjithnje. Dhe nuk mund te ndodhe ndryshe, sepse perfeksioni eshte i pamundur. Por a ka idhnake te tille, te llojit te Klosit, qe gabojne gjithnje, dhe vazhdimisht nga vesi i hakmarrjes? Ka edhe te tille. Ardian Klosi nuk doli nga kjo kategori. Ta pohosh kete, duket si herezi per konformistet. Por fjala e keqe nuk mund te rezervohet vetem per te gjallet e mire, fjala e keqe duhet thene edhe per ish-te gjallet me vese.
  Ndaj dhe Edisoni meriton respekt. Respekt per guximin, sepse te gjithe ne nuk guxojme si ai. Edhe une po fshihem pas pseudonimit tim. Dhe ndjehem borxhli per kete. Tek Edisoni nuk ka inat, nuk ka mellef, as hakmarrje, thjesht nje pershkrim i se vertetes qe ai e ka perjetuar dhe njohur nga afer. Prandaj e vleresoj ate.

  • Marianela  04/06/2012 at 3:11 am

   Po sikur te tregoni se ku gjndneet ne menyre specifike per secilin vitmain. Ne cilat pemeb apo perime gjinden , jo ne menyre te pergjithsuar te thuhet hani me shume peme e perime por p.sh.Vitmina c gjindet me se shumeti ne limon, pastaj portokall, kivi etje etj. Ju falenderoj paraprakisht per kete hulumtim qe do te beni dhe do e postoni, por nese nuk pritoni dergojeni edhe ne kete email adrese ket pergjigje artikull.

 115. anjeza  10/10/2012 at 12:21 pm

  …me ne fund…apo si fillim!? Te dyja bashke, atehere, se rrijne krah njera-tjetres bukur e mire, dikush qe na flet, duke na shkruar. Per ne, qe jemi te vegjel e si te vegjel e kemi lexuar e mesuar historine e vogel te nje vendi te vogel, deshmi te tilla jane gjigande. I pervecem nuk eshte emri i pervecem, por njeriu qe mendon, thote dhe shkruan ne menyre te pervecme.
  Te shkruajme, miq shqiptare, te shkruajme per shqiptaret, shqip!

 116. Hajdar KOKERRMADHI  14/11/2012 at 3:07 am

  Z.YPI ESHTE NJE THESAR I PAZEVENDESUESHEM VIZIONAR I REAL DEMOKRACIS KOMBETARE SHQIPTARE.OK.FLM MAPO.AL.

You must be logged in to post a comment Login