Doktori

Një vend ku ka Romeo & Xhulieta që varin veten njëri pas tjetrit në degë të lisit, nuk mund të jetë një vend i çfarëdoshëm. Një vend i tillë është një vend i lartë. Madje tepër i lartë. Për të cilin, e pakta që mund të thuhet, është se punët nuk i ka keq.

Nuk i ka keq punët ky lloj vendi, por nuk janë të këtij mendimi një numër zagarësh të po këtij vendi, të cilët, për gjithçka, nga kruajtja e fundshpinës, alergjitë e pranverës, e deri te marrëdhëniet e mira apo të këqija me Kinën, bëjnë fajtor Doktorin.

Cilin Doktor?

Doktorin tonë, pra. Doktorin më të çuditshëm që ka parë Bota. Doktorin të cilit prej njëzet e kusur vjetësh zagarët i thonë largohu, ai afrohet. I thonë ik, ai vjen. I thonë eja, ai ikën. I thonë rri, ai punon. I thonë hesht, ai flet. I thonë sëmuru, ai forcohet. I thonë humb, ai fiton. I thonë ndal, ai vrapon. I thonë zvarritu, ai fluturon.

Sjellja e kritikuesve zagarë të Doktorit tonë, përçartjet e tyre përgojuese prej halabakësh rrugësh, kjo marrëdhënie e pazakontë prej babai pasionant dhe kopili grindavec, me të drejtë të sjell ndërmend proverbin me shqiptarin që s’të bën për babi po s’ia dashurove mamin. Dhe, në fakt, Doktori atë po bën.

Për më tepër që Doktori ynë është namuzqar me nam, dhe jo ndonjë dashuror i madh, zor të besohet t’ua ketë dashuruar mamin të gjithë llomotitësve. Jo për ndonjë arsye të mistershme. Thjesht sepse, për shkak të punëve të shumta, Doktorit nuk i del koha ta kryejë si duhet detyrën, t’ua dashurojë mamin të gjithë zagarëve, i vetmi problem ky që Doktori s’e zgjidh dot.

Dhe është pikërisht ky problem, apo kjo mungesë ngeje dhe kohe e Doktorit, që më ka vënë mua në një situatë sa të vështirë, delikate dhe paradoksale. Që unë, adhuruesi i kahershëm i Doktorit, si i tillë do desha hera-herës t’i bëja Doktorit ndonjë vërejtje korrektuese. Por nuk mundem. S’më lënë radhë kopilat. Të cilët nguten kush e kush ta dërgojë i pari mamin që t’ia vizitojë dhe dashurojë Doktori.

Dhe ky s’është i vetmi paradoks. Sepse, ndërkohë që kudo në botë halli i doktorëve është si t’u bëjnë ballë sëmundjeve të pacientëve, në Shqipëri ky problem shfaqet si dukuri e kundërt: Si hall i madh i zagarëve të sëmurë, të cilët shkak të dështimeve të tyre bëjnë atë që ato halle nuk i shkakton por i shëron, Doktorin.

Cilët janë zagarët të cilët me turinj nga luna sulmojnë, përgojojnë, thashethemnojnë, Doktorin tonë?

Të njëjtët bastardë si kurdoherë. Spurdhjakët e zyrave, organizatave dhe shoqatave, turlilloj zagarësh pordhacë dhe parazitë nga më të pështirët. Ata që nuk shkelin kurrë nëpër fshatra. Bastardët të cilëve rrugët e asfaltuara u duhen vetëm për të vajtur në plazh, për pushime, sidomos nëpër restorante. Sepse në përfytyrimin e tyre zagaror, rrugët nuk janë për punë, për kamionë dhe trailerë, por vetëm për makinat e tyre të vogla, natyrisht sa më të shtrenjta. Janë nostalgjikët e kurvit, fanatikët orëmbetur. Ish-spiunët, të cilët lëndën e parë, shqiptarët e lirë, e kanë, por u mungon impianti i përpunimit. Por kryesorët janë zëdhënësit e tyre, llomotitësit mediatikë, ata që duan, dhe ia arrijnë, të mbijetojnë përmes gënjeshtrave. Shkurt, shqiptarët më të pa sinqertë, më të pa aftë, më të patalentuar. Ata të cilëve nuk u mbahet mend asnjë fjalë, nuk u ka dalë kurrë asnjë parashikim, nuk kanë pasur asnjë sukses në asnjë “aksion” social, qytetar, politik, ekonomik, ekologjik etj.

Pas pak do zgjidhet Presidenti i ri. Si kurrë më parë, absolutisht asnjeri nuk e di cili do jetë tjetri, i ardhshmi. Nuk ka shenjë më të qartë dhe më bindëse se kjo paparashikueshmëri për të provuar definitivisht se në Shqipëri demokracia dhe pluralizmi më së fundi ekzistojnë dhe funksionojnë. Dhe jo vetëm. Sepse prej vitesh shqiptarët votojnë “në mes”. Që është sigurisht edhe kjo një dukuri entuziazmante frymëndalëse. Sigurisht që kjo megameritë i përket Sovranit. Por jo vetëm Sovranit. U përket edhe individëve që bëjnë politikën dhe pushtetin. Cili është ai individ të cilit, duke pasur bilancin më të gjatë kohor në politikë dhe pushtet në Shqipërinë post diktatoriale, i përket edhe kontributi më i madh? Doktori. Ai që nuk ia njeh Doktorit këtë meritë, le ta mësojë në këtë çast se nuk është normal, por një nga të dyja: maskara ose budalla.

Meqë jemi te qeverisja, ka një numër shpifësish dhe llomotitësish të cilët Doktori me vetëdije nuk i qeveris, domethënë nuk ua dashuron mamin. Jo sepse s’ka kohë, nge, apo energji. Se tashmë s’ka mbetur zagar shqiptar që Doktori të mos dojë dhe dijë t’ia dashurojë mamin, por sepse nuk do. I lë vet’ të llapin. Për hir të demokracisë, fjalës së lirë etj.

Megjithatë, zagarët një e dy e Doktori-Doktori.

Doktori ka simpatinë e qindra mijëra shqiptarëve, rrugaçët pëllasin Doktori-Doktori.

Doktori ka mbi 20 vite që merr gjysmat e votave të shqiptarëve, palaçot klithin Doktori-Doktori.

Doktori futi Shqipërinë në NATO, ata vazhdojnë t’i bien legenit Doktori-Doktori.

Doktori bëri të mundur udhëtimin e shqiptarëve në Europë pa viza, këta vazhdojnë avazin, Doktori-Doktori.

Nën qeverisjen e Doktorit Shqipëria i shpëtoi krizës që mbërtheu, dhe mbërthyer po e mban, gjysmën e botës, legenat s’reshtin së lehuri Doktori-Doktori.

Rrugët e Shqipërisë ishin shtigje dhish. Edhe tani që s’po mbetet rrugë pa u asfaltuar, prap’ pisat bërtasin Doktori-Doktori.

Prishtina ishte më larg se Kamçatka. Tani në Prishtine shkohet për dy orë  e gjysmë, kta Doktori-Doktori.

Ndoshta kanë të drejtë. Se s’është pak tjetri të ta dashurojë mamin.

Turlifarlloj spurdhjakësh i janë vërsulur Doktorit. Deri edhe me rrjete sociale virtuale, pra me grazhde derrash me fotografi profili me të ngrëna e të pira përpara. Kurrë mos ardhshin në vete nga këto marrëzira. Ku ka më bukur; Ata e sulmojnë me rrjeta sociale virtuale, Doktori u dashuron mamin.

Një shembull për të ilustruar flirtin e Doktorit me mamin e zagarit…

Dëgjova këto ditë në televizor një zagar të tipit Doktori-Doktori që tha se 70% e familjeve të Paskuqanit nuk paguajnë dot energjinë elektrike. Kush nuk e paguan dot energjinë elektrike, nuk duhet as ta përdorë atë energji. Dhe këtu ky muhabet mbyllet. Megjithatë, unë e bëra një sondazh në Paskuqan. Ku më doli se 90% e familjeve jetojnë në vila të reja. Që janë aq të shumta dhe aq të bukura, sa zor se Lombardia mund ta ketë ndonjë Paskuqan. Ata që jetojnë nëpër vila nuk paguajnë dot korrentin?! Bah! Thuaj pastaj që zagari nuk e ka hak që Doktori t’ia shijojë mamin.

Si ia arrin Doktori ynë t’ia shalojë mamin zagarit? Kjo pyetje, me sa duket, do mbetet një sekret profesional i Doktorit.

Vazhdo zagar. Vazhdo sajo, shpif, intrigo, kusur mos i lër Doktorit. Doktori di si të ta kalërojë mamin.

Për të komentuar rregjistrohuni këtu ose logoni me e-mail e Facebook. Për më shumë informacion lexoni

60 Responses to "Doktori"

 1. tasha  14/05/2012 at 9:51 am

  “Kujdes, gazeta nuk do të publikojë asnjë koment me fjalë fyese apo përmbajtje denigruese për personazhet, autorin,komentues të tjerë apo kategori shoqërore. Gazeta ruan të drejtën të fshijë apo editojë komentet. Lutemi për gjuhë të kujdeshme dhe komente të matura dhe mbi argumente”

  Mos u lusni per lexuesit po lutuni per shkruesat tuaj qe u botoni ksi lloj felliqesirash

 2. Rezi  14/05/2012 at 10:03 am

  C`fare e ka ky kete artikull mor jaoooo!!!!!?

 3. Beni  14/05/2012 at 10:41 am

  Po i ke marre ilaçet sot mo? S’e permend fare 1997, Gerdecin, 21 janarin… Ypi: je shembull sesi mund te flitet perçart edhe pa pasur ethe…ke pjerdhur edhe ti, lere me mire kete pune e shko ne ndonji azil per qen te braktisur.

 4. Kolin, çun Tirone dje - shtetas europjan sot.  14/05/2012 at 10:52 am

  Je i modh Edo, shkrim më origjinal, më konkret e më ironik nuk gjen në ktë median e molepsur postkomunste në Shqipëri. Jepi Edo: qent lehin karvani ecën përpara. Desha vetëm të shtoj diçka të cilën e kam shkruar javën që kaloi dhe QË E KAM MENDUAR MIRË PARA SE TA SHKRUAJ, DY POLITIKANË TË MIRËFILLTË E TË KOMPLETUAR KA AKTUALISHT NË SHQIPËRI E QË PUNOJNË ME DEVOCJON: DOKTOR BERISHA DHE LUL BASHA.

 5. Latif Dreqi  14/05/2012 at 11:22 am

  Ky ka rrjedhur fare..I lutem Henri Cilit, pasi e mban vehten te shkolluar, me kulture etj, te mos shfaqe kesi komentesh ne gazete..qe me se paku fyejne 1 milion e ca shqiptare te cilet e kundershtojne “doktorin” e Ypit..Nqs Ypi ka kaq shume dashuri per doktorin atehere mbase i pershtatet hipoteza. C’eshte ky shkrim prej vasali, prej laroje?!!Turp e faqja e zeze!Jam i sigurte, qe njerez te tille skane asnje respekt per dinjitetin e tyre, teksa levdojne harbutshem ate qe u ka dashuruar mamane!!Ti Ypi, te njejten gje duhet te kesh bere dhe ne monizem…Me e pakta qe mund te them, eshte qe ke probleme psiqike, nga fotoja dukesh sikur sa ke lene psikiatrikun..Je i semure!Dil shijo pranveren o Ypo, hiqe urrejtjen, lere doktorin, dil shijo arat, gjelberimin, ujin e detit..Sherohu!

  • ina shahu  14/05/2012 at 3:19 pm

   Te rrjedhur jeni ju qe jenimesuar me artikujt kallepe te gazetave tona,qe nga xhaxhi Enver e deri me sot.Te lumte,zoti Ypi.

 6. Teta Kuka  14/05/2012 at 11:34 am

  Je totalisht i sinqerte dhe i ke dhene nje “shuplake” te merituar shpifseve mediatik. d.elezi

 7. i varfri  14/05/2012 at 11:37 am

  Ti ore i ashtuquajturi “intelektual” vecse shkrim nuk ke bere,por mesa kuptoj une ,ty mamin ta paska kaleruar goxha mire Doktori jot i famshem.

  • Mister 20% dje - mister kriza sot  14/05/2012 at 3:48 pm

   “i varfër” i varfër qeke sa më s’ka por… e paske një kompjuter dhe hyrje në internet o “kloshar” i sigurimit. Pyetet pak veten ose mamin se ku i gjeti paret për kompjuter dhe kush e dixhidalizoi Shqipërinë.

 8. besi  14/05/2012 at 12:22 pm

  yp xhixhi

 9. ermal  14/05/2012 at 12:43 pm

  Kam qeshur me shkrimin e Edisonit duke parashikuar se kane per te dale nga ata qejfllije qe duan t’ju a “dashuroje” nenen Berisha, ndonese nuk e ka kete ndermend.Ishin mesuar qe nenen t’ju a “dashuronte” Enveri. E ja ku doli.
  Edhe “dreqit” edhe “te varferit” ju ka djegur humori sarkazme i Edisonit.

 10. Joni TR  14/05/2012 at 1:12 pm

  Na shkrive fare i madh je!!!
  gjysma e Shqiperise nuk paguan as taksa as drita as uje as……! Nuk kane? Nuk munden? Mire ata qe jane te keputur, mire ata qe jane me pension, mire ata qe… Po ata me vila, me mercedes, me nga 500 metra toke mundesisht te vjedhur rrotull viles idjoteske me 10 dhoma gjumi!!! Keta, dhe une njoh disa syresh nuk paguajne dot? Ah doktor, shume i dhembshur je.
  Sa per muc nano e kompanine e pordhaceve te tjere, nuk me behet vone fare, po fare fare fare/

 11. Foli mendjes  14/05/2012 at 2:08 pm

  Ky psikopat duhet mbajtur ne cmendine…
  Turp i madhe qe qelbni gazeten me keto pacavure te nje psikopati qe to te mbaj frymen gjalle duke degjeneruar deri ne kete pike :(((

  • Toni  14/05/2012 at 11:51 pm

   Edison, me kte shkrim i ke hedhur Mugoshistat ne ere. Lexo vetem reagimet ketu. Kta spermatozoide sllave, dy gjera nuk suportojne: t’ju shash Edvinken e t’ju vleresosh doktorin. Jepi Edison se je origjinal dhe i drejtperdrejte.

  • Toni  15/05/2012 at 10:50 am

   Ju mugoshistat jeni xhelozë me ktë shkrim pse Z. Ypi ju këmbeu babain nr.1 biologjik Mugoshën me Doktorin!!! Keni të drejtë të qaheni.

 12. Zapbone  14/05/2012 at 2:25 pm

  Nje tablo plot me te cmendur. Vizatime surreale Njerez/zvarranike/centaur kane marre mamate/plakat/shtrigat ly e kry si kurvat ndasem, zhuli tre pellome e buzet me te kuq qe, prishin rradhen dhe ulerijne qe Doktori tu vizitoje/palloj mamate. Dhe ne kete kaos nje perbindesh poetik qe zbras karikatorin e municionit te fjalorit tradicional e origjinal te tij per te vene ne ekuiliber ne kete zallamahi e cmenduri te papare

 13. Toni  14/05/2012 at 2:35 pm

  hahahahhaha, i madh Doktor Emmett Brown aka (Son Ypi) na shkrive, jo vetem me shkrimin, por edhe me reagimet qe ke nxite me kete shkrim…
  E sheh si reagojne ate qe ua dashuron doktori mamate!
  Keta jane vertet subjekte tragjikomike

 14. ypil  14/05/2012 at 2:35 pm

  A do te keni fytyre te refuzoni nje koment te vetem mbas ketyre felliqesirave qe botoni?

 15. Doktori  14/05/2012 at 2:45 pm

  Edison dhe ju te tjeret qe flisni ne kete menyre, me siguri doktori do ua kete dashuruar dhe shijuar mamin e ca me tej…

 16. luzati  14/05/2012 at 2:56 pm

  Habitem se si botohen keto pacavure ne nje gazete qe pretendon per klas .Edison e njohim te gjithe si ish spiun dhe provokator i atij regjimi qe lame pas

 17. juli  14/05/2012 at 3:55 pm

  boll me kete karagjoz se po lini nam dhe ju te gazetes…mesa po kuptoj ky ka nje dashuri te pa pare per doktorin , mos ndoshta mama e edisonit do jet falur ndonjhere te doktori dhe ky babait nuk i thot dot derr….

 18. balzac  14/05/2012 at 4:13 pm

  Thene te drejten une akoma nuk jam ne gjendje t’i kuptoj ato qe shkruan ky njeri?!Ti quaj uje pilafi???

 19. Diana  14/05/2012 at 4:32 pm

  skandaloze!!!!çfar niveli!!!!Ka defiçit te theksuar te materies gri.Nuk ja vlen as te debatosh.Po stafi i Gazetes a i sheh komentet?

  • balzac  14/05/2012 at 4:51 pm

   Stafi i gazetes nuk ben kontrollin e komenteve.Mua personalisht me ka rastisur qe pas nje gabimi te kerkoj menjehere mospublikimin e asaj qe kisha postuar ne forme te nje komenti dhe c’fare me ndodhi jo vetem qe nuk doli sheshit ajo c’fare kerkova por u publikua edhe kerkesa ime.Kjo me beri te kuptoj se nuk u hidhet madje edhe nje sy komenteve.

   • Admin  14/05/2012 at 7:16 pm

    I lexojme komentet, por ne nuk marrim persiper korrigjimin e tyre dhe as mospublikimin kur e shohim se nuk cenon asgje, ose me shume eshte sqarim i mangesise te cilen per mungese kohe nuk mund ta bejme ne. Pra nese keni publikuar nje koment per nje pakorrektesi ne nje koment te meparshem, komenti i juaj publikohet ne menyre qe per lexuesit te jete e qarte qe ju e keni kuptuar pakorrektesine. Eshte e veshtire te lexosh dhe shkurtosh, administrosh, fshish apo publikosh duke i lexuar nje numer te pafund komentesh me permbajtje here here te padeshifrueshme. Ne thjeshte perpiqemi te bejme sa mundemi per te mbajt nje minimum kontrolli mbi fyerjen, racizmin etj. Ne rastin konkret ne shkrime te ngjashme eshte krejt e pamundur duke qene se edhe gjuha e autorit nuk eshte e kujdeshme, kshuqe do ishte jo etike te fshihej apo censurohej nje koment. Edhe pse kjo nuk do te thote t’i jepni liri te shfrenuar fantazive te sharjeve…

    • balzac  14/05/2012 at 9:37 pm

     Ju me carmatoset me tipin e argumentit qe me beri ta pyes veten se mos jam une nje lojtar hileqar?!Ju falemnderit edhe nje here…

 20. Martin  14/05/2012 at 7:01 pm

  … i shikon Ypi, se si kelthasin? “Doktori-doktori!” Pra, ke qelluar sakte, me klas e me stil.

 21. tarrasi  14/05/2012 at 7:04 pm

  Mor po ky me nje pamje te cmenduri ne fotografi kush eshte?

  • ermal  15/05/2012 at 9:15 pm

   Ke te drejte qe je revoltuar shoku taras edhe nga vari. (Taras ishte pseudonimi i Enverit gjate luftes) Habitesh me te drejte se si paska shpetuar ky “bir reaksionaresh” gjalle per t’ju a perplasur gjitha maskaralleqet e dobiceve te mij.

 22. Saimiri Ireland  14/05/2012 at 7:30 pm

  Zotit Ypi me sa duket i ka ardhur ne maje te hundes dhe ka thene(MOR PO DO FLAS DO FLAS SE PO PELLCAS)
  Me beri pak per te qeshur.

  • ermal  15/05/2012 at 9:23 pm

   Edisoni ka kohe qe shkruan te tilla pamflete me gjuhe te ashper per “bijte e kurvit” sic i quan ai neokomunistet. Duket se lexon vetem gazeta te majta ku Edisoni eshte i pa deshiruar. Nuk e kuptoj se pse ndjehen sikur i ka kafshuar grenza keta komentuesit “e kulturuar” socialiste, kur Edisoni thjeshte per tu kuptur me mire prej tyre, perdor po ate gjuhe me te cilen mbushin me komente-sharje gazetat e Kocos e te Bazes.
   Stili i tij eshte me i kuptueshem per militantet injorante kuqalashe.

 23. NB  14/05/2012 at 8:44 pm

  Turp per MAPO-n qe botosh cmendurira te tilla. Turp!

 24. arben  14/05/2012 at 11:44 pm

  Ky nuk eshte turp,po kaluar turpit,eshte cmenduri,eshte krim te botosh artikuj te till,ketij duhet ti ndalohen ne menyre kategorike botimet,duhet te qohet ne psikiatri.

 25. Klodi  15/05/2012 at 12:44 am

  Komentet tona,shume me te pastra se ky shkrim i qelbun,nga nje spiun psikopat,fshihen nga auditori.Gazetar si ky gjen tek landfildi i Tiranes,duke mbledh kanace.Jam prej atyre qe nuk votoj kurre,por jam opozitar me te keqen,servilizmin e poshtersine.A e ka pyet nanen e vet ky kopil kurvet,sa sigurimsa me prostate ja kane shkerdhy???Tipat si ky bythqime,jane te persekutuarit e djeshem,qe per favore nga partia,kan marre ne qafe dynjan me spionlleqe.Kyt pleh asht turp me e pa tek dera e redaksise e jo ma me botu dicka prej tij.Jam jasht Shqiperise,por kur ta shoh ndonjiher ne Tirane,kam me e shkarravit si kurven.

 26. Kol.Tivari  15/05/2012 at 12:46 am

  Prap paska shkarravit klyshi i kurvit

 27. Bardhi Tolabi  15/05/2012 at 3:19 am

  Ky bastard,nuk besoj ta kete mamin gjalle.Por eshte tamam ai burri,i cili e gjeti jaranin e te shoqes(doktorin de),duke i punuar gruan dhe i thote atij,(doktorit de):Aman o te keqen,mengadale ore,se eshte dhe e lodhur nga puna,he te kam rixha.Ja sepse ky,i ckalluari,e ka pesuar nga doktori i tij,prandaj dhe i lepihet atij,qe ti kete kujdes gruan.Ne se nuk ka grua,kedo tjeter,moter,kusherire e ci mban pragu i shtepise.Per keto aresye,ai e adhuron doktorin e tij.

 28. profesori  15/05/2012 at 9:13 am

  Ypi hera e pare dhe e fundit qe te lexoj hera e pare qe te shoh ne foto.
  Me vjen per te qeshur me nivelin e larte te psikopatise tende qe nuk mundohesh ta fshehesh as ne shkrim as ne pamje.
  Nuk e kuptoj si mund te kete akses nje pervers ne gazeten me te madhe Shqipetare.
  Ndihem i fyer qe te lexova dhe qe te pashe.
  PS-Nqs te ka ngelur Mami pa shkuar te Doktori YT YPI nuk eshte faji i njerezve per frustimin tend por faji i Mamase se shemtuar qe ka lindur nje pjelle edhe me te shemtuar.
  I lutem gazetes ta botoje komentin sepse me ka dale nga shpirti

 29. Ramy  15/05/2012 at 11:02 am

  ky perdor te njejtat ilace si saliu

 30. balzac  15/05/2012 at 11:56 am

  Nje gje eshte e sigurt,kushdo qe te jete dhe cfaredo qe te jete zoteri Ypi,askush me shume dhe me me sukeses se ai nuk hap dhe nuk ndeze debate ne mes komentuesish.Duhet te kete dicka te magjishme ky personazh!

 31. profesori  15/05/2012 at 12:49 pm

  Gazeta nuk me keni botuar komentin.
  Ndihem i fyer nga Ju qe beni te pamunduren per lirine e fjales por me sa duket e beni luften per vete per Ypin e semure dhe jo per njerezit e thjeshte

  • Admin  15/05/2012 at 1:00 pm

   cilin koment dy komente nga ju i sho te botuara

   • ustai  16/05/2012 at 12:26 am

    O Admin,

    Mos i vej faj presorit se ka harru me pi ilaçet sot. I shef komentet e veta dhe thote, kush i ka shkru keto …lliqe.

 32. albani  15/05/2012 at 1:50 pm

  jam shume dakort se dokoktori po kaleron mamat e opozitareve,mamat e kokpalarve edhe mamat e varfanjukve,ne shumicen e rasteve diten me zor e me pahir , por kur sja mban by..a perdor taktiken tjeter ua kaleron naten se ka nga ata kokpalar qe kur preken i vene Doktorit edhe Ypit nga nje strumullar..une e kame rrespektin shume te madhe per Ypin se e njoh mire se ne jeten e tij ai ka qene jo Yps dhe duke qene i tille ka shume deshir qe tja kalerojn ,bile duke qene se kohet e fundit eshte shume i kenaqur prej Doktorit ka filluar te vizitoj Nenen, Gruan edhe Vajzen e tij te doktori sepse doktori ua viziton e kaleron shume mire atyre qe kane deshire,e sidomos nenen ,gruan ,edhe vajzen e Edisonit.dhe une e di se Edisoni ka shume rrespekt per ata qe ja kalerojn dhe sidomos qe ne kete rast behet fjale per Doktorin kalerus..urime Edison.

 33. asi  15/05/2012 at 1:52 pm

  Z.Ypi,a spo i bie ne qafe si shume Doktorrit,a smund ta ndihmojme dhe ne pak,ne misionin e kalerimit ?

 34. Zamir  15/05/2012 at 3:17 pm

  Normalisht qe pinjollet e familjve te kuqe alle e kane te sikletshme t’ua permendesh bishtperdredhjen.

  Fillimisht e kane filluar me ndergjinine tyre sllave. Dhe kjo quhet bishtperdredhje ideologjike ishte tradheti i dellit kombetar. Prandaj edhe 17 maji u shkon me shume per shtat ketyre te shaluarve sharlatane, e per te japin edhe teseren, e jo me kuleten…

  Me pas e kane vazhduar kodrave e maleve(Deri ne 1944), ku edhe “shtinin shtate” e ‘ngjiznin tete’, brenda sojit e sorollopit.

  Mandej vazhduan korijeve e zabeleve, per t’i bere ato pjellore si edhe fushat. Jo pak raste ka ndodhur qe sekretari i partise shaleronte anetaren e organizates ” ne emer te popullit, e ky nuk eshte thjesht film a “Parulle”.

  Me tutje partia filloi t’u hiqte njollat e biografise jedhe Nafijes…

  Me pas kaluan ne incest, e prej ketej partia dha firomen, por jo partizanet e saj. Zor se do ta shlyjene nga mendja ate batuten e partizanve leber per ata myzeqare: “U rriten bijte tane, prandaj po na kthejne pushket”…

  Mos u deshpero z.Ypi, se keta nuk jane bijte e Xhafereve, Mitateve a Ahmeteve, por te Sofoklinjve, Bedrinjve, Spirove e Shefqeteve. Jane ai soji qe e ka care rrugen e historise si Enveri i tiri, me palle ne dore…

  Sa i takon doktorit, pse nuk ua ka kaleruar nonat, keta/keto hedhin vickla. Vertet qe doktori nuk ua ka bere kete nder. Prandaj edhe spedredhin bishtin, germat, tastieren, e shkruajne kryesisht si anonime, si dikur anonimet e fleterrufeve. “Keta jane myzeqaret” e djeshem, mos ki dert se vetem nga tastiera behen trima, e mendjehapur… Ne mejdan, jane gati te (te) thone: “ia ka mbetur nones edhe nje dhomb”.

 35. kurales  15/05/2012 at 3:46 pm

  edhe ti Edison e paske cuar ipari mamin tat tek doktori……dhe ai kishte kohe

 36. Dedalia  15/05/2012 at 5:14 pm

  Nuk publikoni komentet fyese dhe nxirrni kyt fare artikulli?! Qenkeni thate krejt…

 37. alban  15/05/2012 at 5:35 pm

  nje idiot i papare qe shkarravit banalitete te tilla,ky shkrim mban ere qelbesire.

 38. kuku  15/05/2012 at 5:51 pm

  Te lumte dora zoti Ypi, sa bukur ja paske qendisur.

 39. Litera.  15/05/2012 at 9:38 pm

  Keshtu si u qelben tere muhabetet/hypizdrypit ia bej bejtet.Rrofte mbreti, poshte mbreti/eshte ofshama qe leshon trupjepri.Trupjepri eshte thare nga vapa/doktorit i merr ere nga prapa.E ndjek si hije, i perlepihet/t’ia jape t’emen kur t’i ngrihet.Trupjepri gjithemone i humbur/eshte rrokullisur mbi pleh si brumbull.Gjithenje teposhte duke zbritur/vjell pislleqet qe ka gelltitur/zbraz nga zemra fjalet e pista/qe ia kujton paraja, helmi e thika/qe percjellin ende eren e qelbur/te trasheguar nga sojlinjte e vjeter.Idhujtari i tij vjen nga gjirizi/prej nga hynte e dilte si urithi/ eshte kembe lepiresi i tiranit/qe thithte avullin e hamamit.Ky zvaranik prapa rrumpalles/ bashke me sojin klith prej plages/kur nga ferrat qene gervishtur/me breke nder kembe duke ikur.Rrofte soji i trimave frikacake/delenxhileret aristokrate!

 40. ustai  16/05/2012 at 12:30 am

  Sa e dua doktorin tani qe lexova kete shkrim. Iu befte dita njemije dhe marrte nga ditet tona.

  Keta te ofenduarit kushedi c’do ishin kenaqur po t’i kishte ngritur piedestal Edi Rrrames. C’e do, ia ngriti ketij tjetrit. Plasni tani!

 41. studenti.  16/05/2012 at 10:59 am

  Nje shkrim i llojit te vet, qe ka ne abstraktin hyres nje mesazh interesant:Nje vend ku njrezit varin veten ne dege te lisit nuk i ka punet keq, pavaresisht disa zagareve, qe kundershtojne prijesin e ketij vendi qe e udheheq.Nje autokopje ku autori dhe heroi shkrihen ne nje, perveç se tjerash duke perdorur te njejten sterotipi verbale qe i bashkon.Ne afersisht njeqint rreshta rreth dyzet e pese here perdoret fjala “doktor”.Ndaj tij ka nje zjarr dashuror, si i Romeos e Zhulietes, i thene ne fillim, qe te mban qenesisht ne shtrengim, ose vdekshmerisht ne ameshim per te qene gjithenje ne njesim ne kete vend ku jeta eshte nje flijim. Sterotipia verbale e denigrimit paraqitet ne dy plane.Ne plan te pare del karakterizimi i te gjithe kundershtareve te doktorit si zagare,pergojues,te perçartur,halabake, bastarde,spurdhiake,pordhace, parazite, te peshtire, nostalgjike te kurvit, fanatike orembetur, ish-spiune,llomotites mediatike, te paafte, te pasinqerte,te patalentuar, palaço, qe u perkasin asosacioneve tona shoqerore. Ne plan te dyte dalin vlerat kundervenese te doktorit nepermjet antitezave largohu!-afrohet,ik!-vjen,eja!-ik,hesht!-flet, semuru!-forcohet,humb!-fiton,ndal!-vrapon,zvarritu! -fluturon.Ne perfytyrim te perendive te Olimpit te cilet jetonin ne madheshtine e vesit,autori shpall si maskara ose budalla ate qe nuk njeh meriten e doktorit.Doktori “ua ben” nenen te gjitheve, por i le vete te llapin. Çfar ben doktori me nenat e ketyre horrave, autori thote se ua dashuron,ua shalon, ua kaleron, kur nuk binden per sukseset e tij me votat, NATO-n, krizen, rruget etj.Ndermjet te gjithave ç’shkruhen, dy krahasime jane intersante;Prishtina ishte larg sa Kamçatka para se te na e afronte doktori dhe nje vendbanim i begate si Paskuqani nuk gjendet as ne Lombardi?!Shkrimi ishte nje shetitje e shkurter sa per te pare autorin e doktorin qe hynin e dilnin ne “psikiatri”.

 42. abc  16/05/2012 at 11:00 am

  Kalemxhinjte e komunizmit duken shume me te kursyer ne lavdet qe i thurnin diktatorit, se sa kjo qeni i thur nje sundimtari haxhiqamilist komunist.Dhe eshte e vertete, qe ne menyre urgjente ky duhet te kontaktoje doktorin psikiater, por me rendesen qe paraqet dhe ai pa dobi.Dhe ky shkarkim percart dhe ne kllapi tek Mapo e ndihmon vetem per momentin…

 43. hypedin  16/05/2012 at 8:51 pm

  Ky ypi paska merdhif fare. Ja kan hyp te mjerit gjith jeten dhe nuk i del nga mendja. Do dij nonj histori qe jua ka hyp enveri. Cfar bufoni qesharak

 44. qeleshja  17/05/2012 at 6:34 am

  Mo mirë ky që oshtë doktorr
  e le t’thon e ka fajin Sala
  se sa t’vij m’krye nji horr
  që vdes me hongër njala…!

 45. Albanian gooner  17/05/2012 at 7:48 am

  Edison, ja edhe ca personazh te shkrimit tuaj qe bertasin doktori doktori edhe kur sju ngrihet mlyshi!

 46. fjori  17/05/2012 at 12:43 pm

  Edison Ypi zagar-servil i Doktorit,hapi mire syte dhe shiko ne c’gjendje eshte Shqiperia per faj te Doktorit dhe morrave qe i jane ngjitur nga pas si puna jote.

 47. scarface  28/06/2012 at 12:53 am

  Te lumte zoti Ypi per kurajon, vazhdo se keshtu plasin keto spordhjak qe me zor shkruajne ngaqe tastiera i duket loje mos u nxeh.

 48. Lissus i vjetër  01/07/2012 at 11:04 am

  Kompleksi i Edisonit…
  More Ypi, kjo puna e lërimit të mamit është pak ndryshe, madje është e kundërta e asaj që thua ti:
  pikërisht ai,të cilit ia lërom mamin, i thotë baba lëruesit, apo jo?
  E pra,pikërisht ti që i përgjërohesh si baba, duhet të kesh dalë nga lërimi…
  A e kuptoooooveee?

 49. arber lata  14/07/2012 at 3:01 pm

  E vertete z.Ypi Doktorri eshte nje bekim nga Zoti per te vuajturit dhe nje mallkim per te mallkurit.TUNG AL.TROPOJE.

You must be logged in to post a comment Login