Është krijuar idea se… Berisha është autokrat…

Në fakt, në kushtet kur jemi në një shoqëri demokratike, sado jo plotësisht e tillë të jetë ajo, është e pamundur ta hetojmë deri në fund nëse një politikan është autokrat. Ndaj, nuk mbetet veçse ta hetojmë dhe ta analizojmë një pandehmë të tillë. Shoqëria e lirë, në të gjitha rastet, nuk e lë autokracinë të shfaqet plotësisht, apo të bëhet një veprim i plotë dhe përfundimtar e gjithëpërfshirës.

Fillimisht mund të themi se, meqenëse i ra të fillonte karrierën politike në vigjilje të një shoqërie demokratike, është e pamundur të vërtetojmë plotësisht, apo të kemi qartësi të plotë lidhur me pandehmën e krijuar se Berisha është autokrat. Por, të gjithë ato akte analiza, vëzhgime, parashikime, kujtime, opinione, që e vizatojnë Berishën si një autokrat, ose më keq ende, e karikaturojnë atë si ‘diktator’, në të vërtetë duhen parë në sferën e autoritetit. Duhen parë në prizmin e lidershipit, dhe si të tilla, edhe pse meritojnë vëmendjen e duhur, nuk ia vlen të ekzagjerohen. Sidomos të ekzagjerohen.

Shpejt e shpejt, disa të dhëna për të rrëzuar idenë e krijuar se Berisha është autokrat: Argumenti i parë është fakti që ai po qëndron gjatë në jetën politike duke dominuar, jo vetëm skenën e djathtë, por edhe spektrin politik, tregon pikërisht të kundërtën; që ai është politik dhe jo autokratik. Çdo autokrat do të kishte dështuar përgjatë 20 e ca vjetëve me kohë e me vakt po të qëndronte kaq gjatë në skenë. Sepse, autokrati është i prirur të bëjë gabime politike të mëdha e të pakthyeshme. Fakti që Berisha u ka rezistuar gabimeve të pakthyeshme përgjatë këtyre njëzet e ca vjetëve, e zhvendosin atë nga zona e një autokrati politik drejt një lideri me autoritet, por me pragmatizëm, elasticitet dhe me një komponente politike të admirueshme që transformohet, jo në funksion të tipit (i strukturuar për të qenë tipi autokratik) por drejt finalitetit, pra drejt pushtetit.

Për Berishën, këta 20 e ca vjet është demonstruar qartë, se më shumë se me një lider brenda kuadrit të ngurtë, qoftë edhe autokratik, kemi të bëjmë me një lider në funksion të mbajtjes së pushtetit, rifitimit të tij, gjë për të cilën ai bën kompromise, marrëveshje arbitraritete, ushtron autoritet në funksion të rezultatit. A nuk është kjo politika?

Argumenti i dytë pse konstantja e Berishës nuk është autokracia, janë kompromiset e pashembullta që ka bërë, aspak konform një autokrati, që do të thotë: luftë dhe kompromise me kundërshtarët politikë, burgosje dhe rehabilitim i tyre, përjashtim dhe kooptim i rivalëve politikë brendapartiakë, bërje President e rivalëve apo konkurrentëve, dhënia dhe marrja pushtet atyre, hapja dhe mbyllja ndaj faktorëve kulturorë, shoqërorë, ekonomikë. Shkurt, gjithçka që e ka emrin politikë.

Ndaj, të gjithë ata që i bëjnë llogaritë me një Berishë autokrat, qoftë edhe tani kur duket se ai kontrollon pushtetet dhe institucionet, qoftë edhe tani kur ai ka njëzet e ca vjet në politikën aktive, minimalisht janë duke bërë një gabim të përsëritur. Kush ka një luftë politike për të bërë me Berishën, duhet të llogarisë, jo një Berishë brenda arketipit të tij të vizatuar, qoftë edhe si autokrat, por një Berishë që, në fund të fundit, ka vetëm një qëllim, të shfrytëzojë mundësitë dhe kufizimet e sistemit demokratik për të qëndruar në pushtet. Duke e rikrijuar veten vazhdimisht. Herë me nota autoriteti, herë me nuanca tolerance, herë me ndryshimin e vizionit, dhe herë me meskinitetin e të përditshmes. Shkurt, idea e krijuar se Berisha është autokrat, është një kufizim. Ai është, të paktën shumë më i ndryshëm se kaq.

 

Për të komentuar rregjistrohuni këtu ose logoni me e-mail e Facebook. Për më shumë informacion lexoni

26 Responses to "Është krijuar idea se… Berisha është autokrat…"

 1. FAIK KONICA  22/09/2012 at 9:33 am

  Bravo Henri.Tregoji dynjase se doktori nuk asht Hugo Chavez!

 2. astrit  22/09/2012 at 12:16 pm

  Ceshte ajo fjale more Cil. Si te shkon ne mendje qe Berisha eshte autokrat.

 3. jonibodo  22/09/2012 at 12:16 pm

  Henry ti je një analist i mprefët dhe shumë i dhënë mbas detajeve aq sa nuk mund të mos kesh parasysh se një lider i vërtetë është ai i cili kupton se e ka kryer aksionin e vetë politik dhe që të jetë i ndërgjegjshëm se rotacioni politik është energji e re vitale për shoqërinë moderne. Kam në mendje Liderët spanjoll (Aznar dhe Zapatero) të cilët mbas 2 mandatesh qeverisës mjaft të suksesshëm pasuan stafetën dhe u kthyen në të përditshmen e tyre si qytetar të thjeshtë. Sali Berisha ka qenë dhe është një lider i vertetë i të djathtës së këtyre viteve të fundit por nuk mund të mendoj kurrë që Shqipëria nuk paska figura të reja politike në gjëndje të tentojnë të implementojnë ide dhe projekte të reja politike. Pra, nuk është e rëndësishme nëse Z. Kryeministër është apo jo autokrat por sa dëshirë ka ai të pranoi që ka ardhur momenti për të kryer një rotacion politik të nevojshëm qoftë edhe brenda llojit.

  • Niko  22/09/2012 at 3:28 pm

   Perpara se te korigjoni Cilin duhet te mendoheni mire se Cili veshtire te gaboje ne perceptimin e tij… kurse per liderin qe thoni se duhet te largohet ne momentin e duhur!!! Nuk e di se ku e keni bere kete shkolle te vleresimit te liderave!!! Por ne cdo kohe nje lider largohet vetem kur vritet ne lufte, kurse ne ditet e sotme vetem kur e largon populli me vote…. Perndryshe ai nuk mund te ishte lider.
   Por nuk ju vej faj se detyrimisht keshtu do te mendoni ju qe mbeshtesni nje te ashtuquajtur lider i cili as nuk largohet me vote as me kohe, kurse per ta vrare ska me luftra.
   Nuk eshte per tu habitur qe ne krahun ku vegjeton Rama, nocioni lider eshte tashme nje nocion i panjohur, sepse ju keni uzurpator politi, dhe jo lider politik, sepse liderin politik ju te Rames e keni vrare vete!!!!

   • jonibodo  24/09/2012 at 8:12 pm

    Niko, me duket se i paske idete pak konfuse per sa i perket nocionit te liderit. Gjithsesi, nese arrin te lexosh edhe pertej asaj qe formalisht shkruhet dhe te interpretosh pak me sakte opinionet, te cilat ti vetem i lexon, do te kuptosh fare qarte se i nenshkruari eshte nje person qe voton djathtas dhe qe e respekton shume kryeministrin aktual por qe arrin te jete akoma autonom ne mendimet e veta, keshtu qe te jete ne gjendje, nepermjet gjykimit te lire, te vere ne medyshje edhe zotin e jo me performancen e kryeministrit dhe oportunitetin e tij per te lene “me nder” politiken aktive pasi ka figura te tjera qe ndoshta mund te kene akoma edhe me shume energji dhe ide te reja per te vene ne akt ne kete Shqiperi qe kaq shume e duam.

 4. abc  22/09/2012 at 1:15 pm

  Absurditeti dhe cmenduria e demokracise se ketyre aneve, vazhdon te jete ne ate, qe ajo funksionon shkelqyshem per llojin demos, te katundareve Sali,meta deri tek lloji i Cilit, teper te djallezuar apo pehlivan te lindur, qe sundojne kete vend me mentalitetin e tyre,qytetaro dhe demokracifag, duke u fshehur mjerushem mbas nje kostumi dhe kollare.Dy jane gjerat se ku i ka rrenjet kjo tragjedi tejet e zgjatur burleske: 1.Infeksioni i kultures qytetare nga rregjimi i Hoxhes, ku shume katundare te zbritur nga fshatrat, u vune ne krye te qyteteve. 2.Frika dhe servilizmi i semure nga e cila vuan shoqeria shqiptare, qysh ne shekujt e otomano-komunizmit.Fatkeqesi e vertete e ketij vendi,megjithate nuk jane keta, por lloji i ramave dhe i toprave, qe frika i ka bere te futen neper qypa apo te cicerijne maje pemeve,per votat e vjedhura qe populli ja u dha dhe ata vazhdojne t ja japin llojit Sali.

  • Niko  22/09/2012 at 3:36 pm

   Nese menyres tende te te komentuarit edhe te etiketuarit i thua qyteterim!!! Ky eshte nje problem i madh qe ke me veten, dhe duhet te gjesh nje psikolog te keshillohesh se nuk je mire, ose me e thjeshta qe mund te besh eshte te heshtesh e te mbetesh ne ate qyteterimin tend absurd dhe te duartrokasesh “liderin” tend me corape te kuqe, me kollara me trendafila e karafila, dhe me njeren kembe te pantollonave te verdhe e tjetren jeshile… Absurd….

   • abc  23/09/2012 at 3:31 pm

    Katundarit te gjore niko dhe sikur te ndrosh 7 lekure qytetare nuk behesh kurre.

 5. Lanabregesi USA  22/09/2012 at 2:26 pm

  Eh mor Cili,e si mund te flasesh ndryshe ti,per ty nuk kan rendesi faktet,si do qe ato te jen ti do sperdridhesh si puna e asaj kurves per te dal atje ku e do ustai yt.Kjo eshte pune formimi,por eshte me e theksuar te ata qe vijne nga zonat rurale.

 6. Mehmet Metaj  22/09/2012 at 2:55 pm

  Berisha pervecse nje monster politik komunist i pandreqshem dhe karaduz nuk eshte asgje tjeter

 7. mete  22/09/2012 at 4:10 pm

  Jam ndodhur ne vdekjen e babait te nje mikut tim, ku per here te pare kam pare dhe Saliun,ishte i njohur me te ndjerin, sapo kishte vdekur Enver Hoxha,qe kur erdhi e deri sa iku Saliu nuk pushoj se mburrurri Enverin,dukej kaq i neveritshem. Perseritet hiostoria, tani eshte Cili qe mburr Saliun, por nje gje eshte e sigurte Cilin nuk ka per ta mburrur askerkush edhe ata qe paguan Cili e punojne per te se duhet te mbajne familjet, jam i sigurte qe ndihen keq e ndjejne neveri nga servilizmi legjendar i Cilit.

  • Cen Durimmadhi  22/09/2012 at 7:59 pm

   se si me kujtove nje barcalete shkodrane qe thote: se nje njeri rrejti (genjeu) ne Parruce dhe kur shkoi te ura e Bunes e besoi vete rrenen e vet!
   Pra shpresoj qe te jete rrena e jote kjo!

 8. Niko  22/09/2012 at 6:30 pm

  Eshte per te ardhur keq per nivelin teper te dobet te komenteve qe tentojne te ironizojne z Cili, te cilet jan te denuar te bejne fresk nje anadollaku si Rama, dhe hidhen ne ofensive absurde sapo nje person lavderon Berishen…. Nuk mund te ndodhe ndryshe se edhe niveli i kreut te tyre eshte i tille qe nuk di te beje asgje tjeter vetem te shaje perbalte e pergojoje ata qe nuk mund ti arrije kurre, dhe kjo eshte menyra me dritshkurter qe z Rama nga padituria eshte i detyruar te beje, dhe detyrimisht ky do te jete edhe niveli i mbeshtetesve tye tij… se cdo popull meriton udheheqjen qe ka, dhe per rrjedhoje ata qe mbeshtesin Ramen jan te denuar ta kene udheheqes, megjithese nuk do te jete kurre nje udheheqes.

 9. reformer  22/09/2012 at 6:59 pm

  Henry jemi lodhur me Saliun.

  Ceshtja nuk eshte nese ai do te qendroje akoma ne pushtet apo jo , por se cfare m… do te beje po te qendroje AKOMA.

  • Cen Durimmadhi  22/09/2012 at 8:03 pm

   Per mendimin tim ceshtja eshte se KUSH do konkurroje Berishen, pra kush do e beje me mire?
   Njeh ti ndonje andej nga lagjja jote? kendej nga e imja mos kerko fare!!
   Korrupsion ne fuqi te 1000000!!!

 10. Nikonestea  22/09/2012 at 8:55 pm

  Z Cili besoj se edhe ti tani po ben politike……

 11. sali  22/09/2012 at 9:56 pm

  DO maresh nanje fond nga Sala me gjithe keto peralla qe ke shkrojtur

  • ardi  23/09/2012 at 10:31 am

   pse ti qfar i dhe Berishes pasi qenke kunder tij?

 12. leonard  22/09/2012 at 10:08 pm

  atij djalit qe qelloi me veze kete demokratin tend, Sali Berishen, iu befte veza top.

 13. Fred Dibrani.Gjermani  22/09/2012 at 10:14 pm

  Pa na thuaj o Zoti Cili,po fjalori qe perdor Saliu ne Parlament cilit grupi i perket??
  Po mbledhjet e Qeverise kur i drejton si te duket ??
  Po per çadrat pistoleta dhe stilolapsat me helm??
  Po per Gerdecin qe u zhduken deshmitaret??
  Ai nuk eshte autokrat,ai eshte i çmendur,dhe ata njerez qe i bejn temena si puna jote jan vetem sahan lepirsa.
  Sali Ram Berisha eshte Tradhtar dhe shkaterrues i kombit.

 14. baca  23/09/2012 at 5:38 am

  n.q.s do tekishe ndonje simpati,zoti CILI perz. Sali,ta kishe lene fare kete artikull.21 vite jane te mjaftushme per tenjohur 1 politikan.

 15. Sali Lela  24/09/2012 at 8:09 am

  Nga ky djali Berisha del demokrati me i madh ne bote.Na ca fshati je ti o djalo se i ngjan komandantit.Per lesh do shkoni se shpejti por na cuat edhe ne per lesh, ky eshte problemi.

 16. charli  24/09/2012 at 11:47 am

  si mbas mendimit te zotit Cili, Enver hoxha qe ndejti per afro 45 vjet ne krye te shtetit shqipter ishte demokret 24 karatesh.

 17. Mehmet Metaj  24/09/2012 at 12:48 pm

  Sali Berisha do mbahet med si nje delirant i rrezikshem per kete vend ne kete kohe-epoke ndryshimesh te medha, ndersa qeverisja e tij me shkatterruesja e vendit, me kriminalja.

 18. gjermani  25/09/2012 at 8:25 am

  Bravo Henri!Shkrimin e ke bere tamam si nje gazetar profesionist,por cuditem kur i lexoj keto komente fyese ndaj teje?, pse i boton gazeta kur ka shume fyerje ndaj personit tend?Meshire per keto njerez dhe zoti i ruajte,!Nejse,e ke shume me vend se Berisha nuk eshte autokrat,por duhej ta shkruaje me gjere per personin Berisha,pasi jo cdo gje qe thote apo ben,vepron eshte e drejte?!Sipas teje i bie qe Berisha ne nje dite te bukur te veproje si Dulla- Enveri?apo te na perseritet nje situate si e vitit 1997? ne nje kohe tjeter dhe me argumente te tjera politike?Cdo gje ben vaki ne kete vend,prandaj edhe qendrimi i njerezve per 20 vjet ne krye te nje force politike , nuk eshte e drejte Henri? Kulti i individit eshte shume i keq .Besoj se ti e ke shume te qarte,por ngurron ta shkruash,nejse,por rotacionet politike ne nje vend te vogel si Shqiperia ,vecse i bejne mire zhvillimit te vendit, popullit!Mirupafshim Henri/

 19. Arti  25/09/2012 at 10:26 am

  Po si nuk te vjen turp qe shkruan ne kete menyre tipike fuksat e komunizmit, ja arsyet, cfare do te thote qe ti I dine te gjitha te tjeret duhet te ndigjojne ty, po per 21 janarin perse nuk I la te pandehurit te arrestoheshin kjo çfare eshte? Po per gerdecin kush pengon dhe perse dy njerez qe implikuan familjen berisha njeri kerkoj strehim politik ne USA tjetri u vra, kjo çfare eshte? Po te gjithe ata qe Kane dale kunder pse e akuzojn kryeministrin tend se jane kercenuar me jete edhe kjo nuk te ngjan fare, ti duhet te jetojsh me Lukachenkon se per ato qe shkruan ti do ishe idealisti me I mire. Tung

You must be logged in to post a comment Login